Atrakcje Saragossa – Co warto tutaj zobaczyć ?

fotografia – Pixabay

Saragossa to miasto leżące w północno – wschodniej Hiszpanii, jest stolicą Aragonii. Miasto leży nad rzeką Ebro i jest znanym centrum turystycznym w Hiszpanii. Saragossę warto odwiedzić z całą rodziną, każdy znajdzie tu dla siebie odpowiednie atrakcje. Miasto można zwiedzać dniem i nocą, warto więc zaplanować sobie dłuższy pobyt w tej miejscowości. Zarówno baza noclegowa jak i gastronomiczna jest tu porządnie rozwinięta, można tu znaleźć nocleg na wysokim poziomie i tańsze zakwaterowanie.

1. Palacio de Aljafería

Palacio de Aljafería to najbardziej charakterystyczny obiekt w Saragossie, a nawet w całej prowincji. To pałac muzułmański, który został wybudowany w XI wieku. Pałac ten został ufortyfikowany, oznacza to, że w dawnych czasach pełnił funkcje militarne. Obecnie pełni dwie funkcje jednocześnie, jest otwarty dla zwiedzających a także jest siedzibą władz kortezów Wspólnoty Autonomicznej Aragonii. Najważniejsza część tego obiektu nazywa się Palacio Taifal, architektura ta nawiązuje do dawnych budynków stawianych na Saharze. Innym ciekawy miejscem jest Patio de Santa Isabel, to miejsce jest bardzo efektowne. Wokół patio wznoszą się piękne arkady i kolumny, które zostały ozdobione arabeskami, charakterystycznymi dla tego regionu. W całym obiekcie można znaleźć wiele niezwykłych zdobień, arabskich inskrypcji a także złota i marmuru, na szczególne wyróżnienie zasługuje tu Salón Dorado czyli potocznie Złoty Salon.

2. Basílica de Nuestra Señora de El Pilar

Nad całym miastem Saragossa góruje bazylika katedralna Nuestra Señora de El Pilar. Znajduje się ona tuż nad starówką i nad samą rzeką. Bazylikę widać z daleka, bo jest bardzo majestatyczna i ogromna. Budowę bazyliki rozpoczęto w XV wieku, powstała ona na miejscu dawnego kościoła romańskiego, przez wieki była zmieniana i odrestaurowywana, obecnie ma styl barokowy. Cała budowla ma aż 130 metrów długości, charakterystyczne są jej cztery imponującej wielkości wieże oraz aż 11 kopuł. Bazylika jest uważana przez Hiszpanów za jeden z 12 cudów Hiszpanii, nic więc dziwnego, że wzbudza ona tak duże zainteresowanie wśród turystów z całego świata. Wnętrze bazyliki jest bogato zdobione, jak przystało na styl barokowy. Jest tu pełno złoceń, marmuru, efektownych rzeźb. Na szczególne wyróżnienie zasługuje kaplica Santa Capilla, w której znajdują się znane i cenione malowidła wspaniałych artystów, w tym Goi. Poza tym charakterystyczną rzeźbą dla tej bazyliki jest figurka Virgen del Pilar czyli Matki Bożej na Kolumnie. Warto się tym obiektom bliżej przyjrzeć.

3. Puente de Piedra

Puente de Piedra to most, który został wybudowany w XV wieku nad rzeką Ebro. Jest on w całości wykonany z solidnego kamienia i zachował się w bardzo dobrym stanie. Jego długość to 225 metrów i ma 7 ozdobnych łuków. Z mostu rozpościera się piękny widok na całą okolicę miasta, wieczorową porą jest on oświetlony, przez co można z niego korzystać także o tej porze. Ma on styl gotycki, zastąpił on poprzedni most, który pochodził jeszcze z okresu rzymskiego.

4. Plaza del Pilar

Plaza del Pilar to najbardziej znany plac w Saragossie. Znajduje się on w samym centrum miasta i jest jego chlubą. Punktem centralnym placu jest Bola del Mundo czyli Kula Ziemska, znajduje się ona tuż przed Bazyliką. Inne popularne obiekty, które znajdują się przy placu to La Lonja dawna giełda hiszpańska, La Seu katedra a także Ayuntamiento ratusz miejski. Bardzo ciekawym miejscem na placu jest także Fuente de la Hispanidad czyli tak zwana fontanna hiszpańskości. Z tą fontanną wiąże się pewna zagadka, którą można rozwiązać patrząc na nią z góry. Fontanna jest bardzo efektowna i stanowi nowoczesną ozdobę placu.

5. Restauracje i kuchnia aragońska

Baza gastronomiczna Saragossy jest dosyć dobrze rozwinięta. Można tu znaleźć wiele ciekawych restauracji, gdzie są serwowane potrawy kuchni aragońskiej. W kuchni tej przeważa mięso jagnięce i dziczyzna. Potrawy mięsne są serwowane na wiele różnych sposobów, są one przyprawiane różnymi przyprawami orientalnymi, dzięki nim potrawy zyskują niepowtarzalny smak i aromat. Jeśli zaś chodzi o owoce, to najbardziej znane są brzoskwinie aragońskie, które mają bardzo słodki smak.

6. Catedral de el Salvador

Catedral de el Salvador czyli Katedra Zbawiciela nazywana przez miejscowych La Seo, została wybudowana w XII wieku. Budynek obecnie prezentuje styl gotycko-mudéjar, ale ma też wiele elementów barokowych, renesansowych i romańskich, ma więc styl bardzo eklektyczny. Najbardziej charakterystycznym punktem tej katedry jest dzwonnica. Jest ona wykonana w stylu barokowym, jest duża i strzelista. W środku dzwonnica jest bogato zdobiona pięknymi mozaikami charakterystycznymi dla sztuki mudéjar. Cała katedra łącznie z dzwonnicą jest udostępniona dla zwiedzających.

 

4.2/5 - (37 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić