Syrakuzy – Greckie miasto na włoskiej wyspie. Tak najkrócej można by było opisać to miasto. To z Syrakuzami związany był Archimedes, Ajschylos, Platon i wielu innych najznamienitszych greckich twórców różnych dziedzin nauki i sztuki. Jakby tego było mało wystarczy sięgnąć do historii miasta, aby bez jakiegokolwiek zwątpienia udowodnić „Greckość” miasta.
Syrakuzy – krótko historycznie.
Choć włoskie to miasto dziś, swoją historie zawdzięcza Grekom.
Pierwsze wzmianki o Syrakuzach pochodzą z 733 roku p.n.e. i dotyczą opisu greckiej kolonii na sycylijskiej ziemi. Ta pierwsza opisana osada znajdowała się na niewielkim skrawku ziemi oddalonym o przysłowiowy krok od Sycylii nazywającym się Isola di Ortiagia. Znaleziska archeologiczne zaświadczają o jeszcze wcześniejszym śladzie greckim i pochodzą z XIV wieku p.n.e.
W VI wieku p.n.e. zbudowano groblę łączącą wysepkę ze stałym lądem i od tego momentu miasto zaczęło rozwijać się dwutorowo. W V wieku p.n.e. Syrakuzy były bardzo potężnym ośrodkiem miejskim liczącym ponad 200 tysięcy mieszkańców.
W 212 roku p.n.e. miasto zostało zdobyte i złupione przez Rzymian. Od tego czasu miasto wraz z całą Sycylią stało się kolonią rzymską.
W kolejnych latach miasto padało łupem wielu wojsk walczących w imieniu swoich władców o dominację nad tym terenem. Po upadku Rzymu miasto na 200 lat znalazło się w rękach Arabów. Kolejna zmiana nastąpiło wraz pojawieniem się Normanów. Wódz normandzki Roger I stworzył na Sycylii królestwo rządzone przez własną dynastię. Rozwój miasta nie był już tak dynamiczny, dużą rolę w częściowym upadku znaczenia powodowały zniszczenia w wyniku trzęsień ziemi, zwłaszcza tych najsilniejszych z roku 1542 i 1693.
Co warto zobaczyć w Syrakuzach
1. Muzeum Archeologiczne Paolo Orsi – zwiedzanie tak mocno przesiąkniętego historią antyczną miasta jakim są Syrakuzy, warto rozpocząć od odwiedzenia tego właśnie muzeum. Tutaj zgromadzono bardzo wiele eksponatów pochodzących z odległych czasów. Muzeum podzielone jest na kilka odrębnych sekcji traktujących o różnych czasach w długiej historii miasta. Zdobywając obszerną wiedzę historyczną skondensowaną w jednym miejscu łatwiej będzie podziwiać i rozumieć wiele budowli na terenie miasta. Muzeum powstało w XVIII wieku i przez pierwsze lata swojego istnienia znajdowało się na wyspie Ortygia, a od roku 1988 otrzymało nową siedzibę. W piwnicach muzeum znajduje się ekspozycja numizmatyczna, obejmująca monety począwszy od czasów antycznych aż do bardziej nam współczesnych. Według znawców tematyki jest to jedna z ciekawszych ekspozycji numizmatycznych w Europie.
2. Latomia del Paradiso – kamieniołomy w których pozyskiwano materiał do wznoszenia wielu budowli znajdujących się w Syrakuzach. Kierując tu swoje kroki przed zwiedzaniem antycznych budowli każdy odwiedzający to miejsce, posiądzie kolejną dawkę wiedzy, dzięki której łatwiej będzie zrozumieć jak potężny wysiłek musieli wkładać starodawni mieszkańcy miasta w jego budowie i rozbudowie.
3. Teatr grecki – historia powstania tego obiektu sięga V wieku p.n.e. kiedy wzniesiono pierwszy teatr. Ten który dziś można podziwiać pochodzi najprawdopodobniej z III wieku kiedy dokonano przebudowy jego poprzednika. Teatr został zbudowany na zboczu góry dzięki czemu podczas prac budowlanych wykorzystano naturalne położenie i wykuto audytorium w skale. Taka konstrukcja pozwoliła przetrwać temu obiektowi do dnia dzisiejszego. Teatr posiada 67 dobrze zachowanych rzędów oraz część sceny i orkiestronu. Orkiestron został zbudowany za czasów rzymskich i zajął miejsce kilku pierwszych rzędów audytorium.
4. Amfiteatr rzymski – chciało by się napisać parafrazując słowa Mikołaja Reja „Rzymianie nie gęsi swój amfiteatr też zbudowali”. Na miejsce amfiteatru wybrano skałę w której wykuto cały obiekt. Za czas powstania tego miejsca przyjmuje się III lub IV wiek n.e. Niektórzy historycy twierdza, ze w amfiteatrze prezentowano także sceny morskie, co by potwierdzało o niezwykłych umiejętnościach Rzymian w budowie konstrukcji hydrologicznych.
5. Ołtarz Hierona II – tak naprawdę to jedynie pozostałości po dawnym poświęconym najprawdopodobniej Zeusowi miejscu. Dziś można jedynie wyobrazić sobie jak duży był to obiekt gdyż istniejąca do dziś podstawa ołtarza ma 200 metrów długości i 20 metrów szerokości. Obiekt datuje się na III wiek p.n.e.
6. Katedra w Syrakuzach – znajduje się na wyspie Ortygia, zbudowana została w VII wieku na miejscu istniejącej wcześniej świątyni poświęconej Atenie. Ślady pochodzącej z V wieku p.n.e. świątyni, zostały częściowo zachowane w budynku katedry.
7. Źródło Aretuzy – w historycznym centrum Syrakuz, na wyspie Ortygia znajduje się źródło słodkiej wody. Miejsce w którym wybija woda w roku 1843 obudowano, tworząc tym samym murowany basen. Jest to niezwykle ciekawe miejsce biorąc pod uwagę fakt, że znajduje się tuż przy morskim brzegu.
8. Plaże w Syrakuzach – miasto posiada 3 plaże, niestety są to plaże kamieniste. Zwolennicy dużych piaszczystych plaż mogą znaleźć je w niedalekiej odległości od miasta w Lido Arenella lub Fontane Bianche.
9. Katakumby – podziemny system dawnych akweduktów i basenów służących za czasów rzymskich do dostarczania mieszkańcom miasta wody. Katakumby znajdują się pod bazyliką św. Jana. W czasach pierwszych chrześcijan służyły im za miejsca modlitewne oraz pochówku zmarłych. Łącznie cały dawny rzymski system wodociągowy zajmuje łącznie kilka kilometrów. Katakumby udostępniane są dla zwiedzających.
10. Spacer uliczkami Starego Miasta – zazwyczaj są to wyprawy dostarczające niezapomnianych wrażeń. Dzięki przechadzaniu się wąskimi krętymi uliczkami, można przekonać się, że dawne kwitnące miasto dziś niczym tego antycznego nie przypomina. Wszechobecna dzisiejsza bieda jest widoczna niemalże na każdym kroku. Humor można sobie poprawić odpoczywając w jednej z licznych trattori, degustując lokalne przysmaki przy obowiązkowym kieliszku lokalnego wina Grillo.