Region Algarve – Atrakcje i Ciekawostki

algarve
foto – Pixabay

Region Algarve – region położony w południowej części Portugalii, a jednocześnie kraina historyczna, która rozciąga się od Przylądka Świętego Wincentego na zachodzie do Gwadiany, rzeki granicznej z Hiszpanią, na wschodzie. Zajmuje ok. 5 tys. km2 powierzchni, a zamieszkuje go ponad 450 tys. ludzi.

1. Cabo da Roca – przylądek, który stanowi najbardziej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy. W miejscu tym, na skraju klifu, znajduje się obelisk z cytatem z eposu „Os Lusĭadas” Luísa de Camões, który brzmi „Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa”, co oznacza „ Tu, gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna”. W pobliżu znajduje się latarnia morska wybudowana w XVIII w. i przebudowana w XIX w.

2. Fortaleza do Beliche – twierdza położona na szczycie klifu, 86 m nad zatoką. Fort istniał tu przynajmniej od XVI w. W XX w. obiekt był udostępniany dla turystów, jednak w latach 90. zrezygnowano z tego ze względu na postępującą erozję klifu, na którym wznosi się twierdza.

3. Fortaleza de Sagres – twierdza, która powstała w XV w. z inicjatywy Henryka Żeglarza. W 1587 r. została zniszczona w wyniku najazdu angielskiego korsarza Francisa Drake’a, a w 1755 r. z powodu trzęsienia ziemi. Wewnątrz znajduje się kaplica Nossa Senhora da Graça (Matki Bożej Łaskawej), a mury stanowią dobry punkt widokowy. Warto również zwrócić uwagę na kamienną różę wiatrów.

4. Castelo de Tavira – pozostałości zamku w miejscowości Tavira, który powstał prawdopodobnie w XI w. Do czasów obecnych zachowały się pozostałości trzech wież i ścian z trzech stron. Na terenie zamku znajduje się ogród. Z murów rozciąga się widok na panoramę miasta.

5. Sé Catedral de Faro – katedra Najświętszej Maryi Panny w Faro, która pochodzi z XIII w. W XVI w. została zniszczona przez wojska angielskie, a w XVIII w. przez trzęsienie ziemi. Wewnątrz na uwagę zasługuje manierystyczny ołtarz główny, kaplice zdobione płytkami azulejos oraz organy z XVIII w. Z wieży katedralnej można podziwiać panoramę miasta.

6. Costa Vincentina – Wybrzeże św. Wincentego, które rozciąga się na długości ok. 100 km od Odeceixe do Burgau. Podlega ochronie w ramach Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina. Dzikie plaże schowane między klifami oraz porastająca ten teren bujna roślinność pozwalają na nieskrępowane obcowanie z naturą.

7. Capela dos Ossos – kaplica czaszek znajdująca się w miejscowości Évora . Jej ściany wyłożone są ludzkimi kośćmi. Według szacunków na potrzeby jej utworzenia ekshumowano ok. 5000 zwłok. Kaplica powstała w XVI w. za sprawą franciszkanów. Znajduje się przy kościele św. Franciszka (Igreja de São Francisco).

8. Ria Formosa – park przyrody obejmujący wpisaną na listę “7 cudów Portugalii” lagunę Składają się na nią wyspy poprzecinane ciekami wodnymi. Teren ten w szczególności upodobały sobie ptaki. Zamieszkuje tu też jedna z największych kolonii koników morskich na świecie.

9. Castelo de Silves – zamek w Silves, który powstał w średniowieczu w miejscu wcześniejszych fortyfikacji. Zobaczyć tu można mury zamkowe z wieżami, dziedziniec, wartownię, bramę oraz sale zamkowe. Ciekawostkę stanowią podziemne konstrukcje, takie jak Cisterna Islâmica czy Cisterna dos Cães, których zadaniem było zaopatrywanie zamku w wodę,

10. Algar Seco – punkt widokowy w pobliżu miejscowości Carvoeiro, który tworzą klify z czerwonego wapienia. Górą poprowadzony jest drewniany pomost. W skałach procesy erozyjne wyżłobiły sieć tuneli prowadzących do jaskiń i grot. Niektóre zagłębienia napełniły się wodą, tworząc swego rodzaju oczka wodne.

11. Museu Regional do Algarve – Muzeum Regionalne Algarve w Faro , które prezentuje dziedzictwo przyrodnicze, etnograficzne, kulturalno-artystyczne i historyczne regionu. Wśród ok. 1400 eksponatów znajdują się tradycyjne narzędzia pracy okolicznej ludności, meble i sprzęty domowe czy też obrazy i fotografie przedstawiające Algarve.

12. Museu do Traje de São Brás de Alportel – muzeum ubiorów w São Brás de Alportel, które prezentuje stroje regionalne pochodzące z XIX i XX w. Przedstawia również historię produkcji korka. Muzeum mieści się w dawnym dworku Miguela Diasa de Andrade, korkowego potentata.

13. Ponte Internacional do Guadiana – wiszący most nad rzeką Gwadiana, który łączy Hiszpanię i Portugalię. Powstał w 1991 r. i ma 666 m długości. Jest to trzeci co do wielkości most w Portugalii.

14. Ruínas Romanas de Milreu – ruiny rzymskiej budowli mieszkalnej określanej jako villa rustica, która powstała na początku naszej ery. Stanowi najlepszy dowód obecności Rzymian na terenach Algarve. Do willi przyłącone były termy, posiadała również świątynię i mauzoleum.

15. Museu Municipal de Faro – muzeum miejskie w Faro, które powstało w 1894 r. Do najcenniejszych eksponatów należą mozaika z II/III w., popiersia cesarza Hadriana i Agrypiny, zbiór epigrafów z Ossonoby (pierwotna nazwa Faro) oraz dzieła sztuki pochodzące z dawnych świątyń na terenie Algarve. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku dawnego klasztoru.

16. Krazy World – ogród zoologiczny, który usytuowany jest w Algoz. Prezentuje ponad 60 gatunków zwierząt. Do szczególnych atrakcji należy możliwość karmienia krokodyli i lemurów czy też wzięcia na ręce węża i zrobienia sobie z nim pamiątkowego zdjęcia.

17. Aquashow Park Hotel – to m. in. park wodny w miejscowości Quarteira, który powstał w 2001 r. Do największych atrakcji należy Watercoaster, zjeżdżalnia o wysokości 23,5 m i torze o długości 740 m, na którym można się rozpędzić do ok. 70 km/h. W skład kompleksu wchodzi również czterogwiazdkowy hotel. Organizowane są pokazy papug i ptaków drapieżnych.

18. Igreja de São Lourenço – kościół pw. św. Wawrzyńca, który znajduje się w Almancil. Wnętrze świątyni zdobią płytki azulejos przedstawiające sceny z życia świętego. Zostały zaprojektowane przez Policarpo de Oliveira Bernardesa.

19. Cidade Velha – Stare Miasto w Faro, które otaczają mury pochodzące z czasów mauretańskich. Warto tu zobaczyć wspomnianą już katedrę Sé i muzeum miejskie. Ponadto na uwagę zasługują kościół św. Franciszka (Igreja de São Francisco), zdobiony płytkami azulejos, bramy miejskie Arco do Repouso i Arco da Vila czy Pałac Biskupów (Paço Episcopal).

20. Castelo de São João do Arade – zamek z XV w., który znajduje się w Ferragudo. Położony jest na wzgórzu u ujścia rzeki Arade. Pełnił funkcję fortu. Obecnie można oglądać go wyłącznie z zewnątrz.

21. Algarve w języku arabskim oznacza „zachód”. Pełna nazwa tych ziem w czasie panowania mauretańskiego brzmiała Algarbe Alandalus, co oznaczało Zachodnią Andaluzję.

22. Na terenach tych zamieszkiwały ludy celtyckie lub iberyjskie. Zostały one podbite przez Cesarstwo Rzymskie. W kolejnych wiekach Algarve przechodziło pod panowanie Wizygotów i Maurów, by w XIII w. stać się częścią chrześcijańskiego królestwa Portugalii.

23. W 1755 r. region nawiedziło bardzo silne trzęsienie ziemi, które wywołało tsunami i liczne pożary. Zginęło wówczas wielu mieszkańców, a mnóstwo zabytkowych budowli zostało uszkodzone bądź zniszczone.

24. Będąc w Algarve, warto spróbować lokalnej kuchni. Wśród dań serwowanych w tym regionie można wymienić potrawy z suszonego, solonego dorsza (np. bacalhau com natas, bacalhau à brás, bacalhau à lagareiro ), cataplana de Marisco (mieszanka owoców morza, ryb i warzyw), pudim flan créme brûlèe (krem karmelowy), pastéis de nata (babeczki budyniowe).

4.3/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić