15 Ciekawostek o Sagrada Familia

sagrada familia
foto – Pixabay

Wbrew często panującemu przekonaniu, Sagrada Familia nie jest najdłużej budowanym kościołem na świecie, a nawet nie ma prymatu europejskiego. Dopóki jednak budowa tego monumentalnego obiektu trwa, ma on choć niewielką, ale jednak szansę pobić Ulmer Münster, katedrę w mieście Ulm. Wspomniana katedra Ulmer Münster budowana była przez 513 lat, a budowę Sagrady rozpoczęto dopiero 139 lat temu.

1. Inicjatorem budowy świątyni był Josep Maria Bocabella, który w roku 1867 powołał Związek Wielbicieli Świętego Józefa. Kolejnym krokiem było wykupienie miejsca pod świątynię.

2. Pierwszą osobą której zlecono opracowanie projektu był Francisco de Paula Villar. Nie było mu jednak dane nawet rozpoczęcie budowy ponieważ popadł w konflikt ze stowarzyszeniem finansującym całe przedsięwzięcie.

3. W rok po wmurowaniu kamienia węgielnego obowiązki architekta Świątyni otrzymał Antoni Gaudi, który prace nad budową sprawował, aż do swojej tragicznej śmierci w roku 1926. Nadzór Gaudiego nad budową Świątyni trwał 40 lat.

4. Gaudi był znanym architektem, który przełamywał dotychczasowe schematy obowiązujące w architekturze. Był jednym z pierwszych architektów wykorzystujących łuki paraboliczne umożliwiające uzyskiwanie ciekawych efektów we wznoszonych w tamtym czasie budowlach. Kolejnym ulubionym efektem było naśladowanie przyrody w tworzeniu nowego fantastycznego designu budowli. To wszystko i wiele innych jego fascynacji znaleźć można w jego dziele życia, którym była Świątynia Sagrada Familia. Swoje oddanie tej budowli zwłaszcza po roku 1914 sprawiło, że zamieszkał na terenie budowy, aby móc w każdej chwili realizować swoje dzieło.

5. Wysokość świątyni została tak zaprojektowana, aby nie przekraczała 173 metrów, tyle bowiem ma wysokości góra Montjuic, dominująca nad Barceloną i według założeń Gaudiego nic nie powinno zakłócać tego układu.

6. Zgodnie z projektem Sagrada Familia ma mieć 60 metrów szerokości i 95 metrów długości. W jej wnętrzu ma zmieścić się 13 000 osób. Dodatkowe wytyczne informują, że budowla ma mieć 18 wież, po 4 umieszczone na każdej fasadzie i symbolizować mają one 12 apostołów. 4 inne wieże to odniesienie do 4 ewangelistów, a ostatnie 2 poświęcone maja być Jezusowi Chrystusowi i Maryi Dziewicy.

7. Za życia Gaudiego do roku 1920 ukończono 4 wieże oraz fasadę Facade de la Natividad.

8. W czasie hiszpańskiej wojny domowej znaczna część dokumentacji sporządzonej przez Gaudiego uległa zniszczeniu. Fakt ten wpłynął na kolejne opóźnienia związane z kontynuacją budowy.

9. Sagrada Familia znajduje się w centrum Barcelony w dzielnicy Sant Marti de Provencals. Pełna nazwa świątyni brzmi Temple Expiatori de la Sagrada Familia co w języku polskim oznacza Świątynia Pokutna Świętej Rodziny.

10. Sagrada Familia błędnie nazywana jest katedrą, a jedynym kościołem z przynależną nazwą katedra jest Kościół Świętego Krzyża i św. Eulalii, znajdujący się na terenie Barcelony.

11. 7 listopada 2010 roku papież Benedykt XVI podczas mszy w której udział brało ponad 62 tysiące wiernych, konsekrował Świątynię Świętej Rodziny i podniósł ją do godności bazyliki mniejszej.

12. W 2005 roku Sagrada Familia została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

13. Świątynia cały czas jest w budowie. Jej zakończenie planowane jest na rok 2026. Nie zmienia to faktu, że przez cały czas jest ona udostępniana turystom. Co rok bazylikę odwiedza ponad 3 miliony turystów. Dzięki opłatom za wstęp oraz datkom donatorów, prace przy budowie mogą być kontynuowane. W wybrane dni istnieje możliwość zwiedzania świątyni za darmo.

14. Cała budowla jest mieszaniną różnych stylów architektonicznych choć dominuje tu gotyk i secesja. Pomimo pewnej dominacji architektonicznej każdy jej element jest niepowtarzalny i bardzo często wykonany za pomocą różnych technik. Przeogromny wpływ Gaudiego na wygląd świątyni sprawia, że popularność zyskał nowy styl architektoniczny nazywany stylem Gaudiego.

15. Budowie bazyliki towarzyszą również pewne zawirowania związane z prawnym podłożem. Okazało się, że prace budowlane prowadzone są pomimo braku odpowiednik pozwoleń budowlanych. Fakt ten sprawił, ze na kurię nałożono obowiązek zapłacenia odszkodowania w wysokości 41 milionów dolarów. Władze kościelne przystały na nałożone zobowiązania finansowe i dokonały zapłaty wskazanej kwoty.

4.2/5 - (30 votes)
1 comment
  1. Dzięki za garść ciekawostek 🙂
    Aż trudno w to uwierzyć, ale tylko kilka lat pozostało do ukończenia tego dzieła. Teraz tylko czekać jeszcze na zakończenie, które ma nastąpić w 2026 roku (w 100 rocznicę śmierci Gaudiego, info za https://budowle.pl/budowla/sagrada-familia), a następnie będzie można podziwiać budowlę w całej okazałości.
    Czekamy już 140 lat, to co nam jeszcze te kilka lat poczekać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić