fotografia – Pixabay

Aarhus to jedno z największych i najważniejszych miast w Danii. Choć jego oficjalna historia rozpoczyna się X wieku, wcześniej na tych terenach istniała duża osada wikingów, o czym świadczą wykopaliska archeologiczne. Aarhus przez setki lat szybko się rozwijał, stał się ważnym miastem portowym o dużym znaczeniu gospodarczym, naukowym i kulturowym. Obecnie to także ośrodek turystyczny, który przyciąga podróżników z wielu krajów.

1. Marselisborg

Marselisborg to letnia rezydencja duńskiej rodziny królewskiej. Piękny, dwudziestowieczny budynek jest własnością głowy państwa, jednak dużą atrakcją turystyczną są rozciągające się ogrody królewskie. Są one otwarte przez większość roku poza okresem letnim, kiedy to w pałacu przebywają członkowie rodziny królewskiej.

2. Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej w Aarhus zajmuje się ochroną oraz rozpowszechnianiem informacji na temat geologii, fauny i flor występującej na terenie całej Danii. Wśród wystaw znaleźć tu można m.in. ciekawą ekspozycję ze szkieletami różnych zwierząt oraz liczne stanowiska edukacyjne, które pozwalają dzieciom i młodzieży na poznawanie i zrozumienie otaczającego nas świata.

3. ARoS – Muzeum Sztuki

ARoS to jedno z najstarszych muzeów sztuki w całej Danii, które zostało założone w ostatnich latach XIX wieku. Ogromny budynek muzeum liczy aż 10 pięter, na których znajdują się fotografie, grafiki, obrazy i ciekawe instalacje artystyczne. W podziemiach znajduje się wyjątkowa ekspozycja nawiązująca kolorystyką do podróży z piekła do nieba. W muzeum wystawiane są także wystawy czasowe, działa tu również restauracja i sala prelekcyjna, w której odbywają się spotkania z artystami i warsztaty.

4. Muzeum Wikingów

Muzeum Wikingów Aarhus umiejscowione jest w podziemiach miasta. W niewielkim, kameralnym obiekcie podziwiać można artefakty, narzędzia i przedmioty codziennego użytku wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych. W muzeum znajduje się m.in. duży kamień runiczny, narzędzia i ozdoby w kości, kompletny szkielet wikinga oraz makieta osady z czasów wikingów.

5. Kościół Najświętszej Marii Panny

Kościół Najświętszej Marii Panny to jedna z największych ceglanych świątyni gotyckich w całej Danii. Kościół powstał w połowie XIII wieku na miejscu jeszcze starszej świątyni. W bogatych wnętrzach kościoła znajduje się m.in. wspaniały ołtarz główny, szesnastowieczna ambona, ogromne organy oraz liczne malowidła naścienne i freski.

6. Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny w Aarhus to świetne miejsce na popołudniowy spacer wśród pięknej, egzotycznej roślinności. Znajdują się tu wyjątkowe gatunki w specjalnych, ogrzewanych pawilonach, które imitują tropikalny klimat. Atrakcją Ogrodu Botanicznego jest również skansen Den Gamle By, w którym znajduje się aż 75 zabytkowych budynków z różnych części kraju. Większość wnętrz można zwiedzać: znajdują się tu m.in. odwzorowane wnętrza pokojów, izb i kuchni, poczty, kilku różnych sklepów oraz szkoły.

7. Moesgaard Museum

Moesgaard Museum zajmuje kilkupiętrowy, ogromny budynek. Niższe kondygnacje przeznaczone są na pokazanie historii i kultury Danii oraz całej Skandynawii, wyższe piętra zaś zajmują się dziejami i etnografią różnych części świata. W muzeum podziwiać można liczne wykopaliska archeologiczne z epoki brązu i żelaza, pamiątki obrazujące życie codzienne wikingów czy specjalną wystawę poświęconą średniowieczu.

8. Steno Museum

Steno Museum to wyjątkowe centrum nauki, w którym na własnej skórze można doświadczyć różnych zjawisk fizycznych, poznać budowę urządzeń i wynalazków technicznych oraz rozpocząć przygodę z astronomią. Dodatkowo w centrum znajduje się obserwatorium, które regularnie wyświetla pokazy gwiezdne dla różnych grup wiekowych.

9. Tivoli Fiheden

Park rozrywki Tivoli Fiheden obejmuje ogromny obszar, na którym zlokalizowanych jest ponad 40 różnych atrakcji. Na terenie parku znajdują się liczne karuzele przeznaczone dla różnych grup wiekowych, długie kolejki oraz duży plac z wodnymi atrakcjami. W parku znajdują się również atrakcje dla najmłodszych dzieci – niewielkie karuzele, place zabaw oraz animacje – oraz punkty gastronomiczne umożliwiające odpoczynek po wielogodzinnej zabawie.

10. Mollestien

Ulica Mollestien to piękna, zabytkowa część miasta, która istnieje już od ponad 700 lat. Brukowany deptak otaczają malownicze zabudowania z II połowi XIX wieku. Ulica mierzy 240 metrów i mimo, że obecnie znajdujące się na niej budynki należą do osób prywatnych, chętnie jest odwiedzana przez turystów wypoczywających w Aarhus.

Aarhus to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić podczas wizyty w Danii. Piękna starówka, klimatyczne uliczki oraz doskonale rozwinięta baza turystyczna sprawiają, że miejsce to jest ciekawą alternatywą dla innych skandynawskich miejscowości. Wśród wielu atrakcji znajdują się również miejsca, które sprawią wyjątkową radość dla dzieci i młodzieży. Także miłośnicy życia nocnego nie będą zawiedzeni ofertą rozrywkową tej miejscowości. Dodatkowo okoliczne tereny doskonale sprawdzą się jako cele pieszych i rowerowych wycieczek wśród wspaniałych krajobrazów i pięknej przyrody.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like