Wola Krogulecka to wieś sołecka w Polsce, znajdująca się w województwie małopolskim. To właśnie tutaj znajduje się nietuzinkowa platforma widokowa “Ślimak”, którą chętnie odwiedzają turyści. Co warto o niej wiedzieć?
1. Nazwa platformy nawiązuje do jej spiralnego kształtu. Znajduje się ona w Beskidzie Sądeckim na wysokości ponad 500 metrów nad poziomem morza.
2. Ślimak znajduje się około 200 metrów nad doliną rzeki Poprad, która płynie przez wschodnią Słowacją i południowo-wschodnią część Polski. Okala ją bujna i bogata roślinność, co czyni jej wybrzeże wyjątkowo atrakcyjnym.
3. Turyści, którzy pojawią się na platformie widokowej w Woli Kroguleckiej, będą mieli okazję podziwiać Kotlinę Sądecką, Gorce, Beskid Wyspowy oraz Pasmo Radziejowej. Panorama zachwyca i przyciąga wielu fotografów krajobrazowych.
4. Do dyspozycji turystów odwiedzających platformę oddano parking, toaletę, a także palenisko, przy którym można zorganizować grilla. W sezonie letnim miejsce to przyciąga wielu ludzi spragnionych relaksu na świeżym powietrzu.
5. Cały obiekt został oddany do użytku 2 lipca 2014 roku. Za jego powstania odpowiada pracownia “55 architekci”, która stworzyła również Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, Stację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, Górę Miejską w Starym Sączu oraz wiele budynków mieszkalnych.
6. W okolicy platformy swój początek mają Ścieżka Przyrodnicza oraz Ścieżka “Leśnych”. Obie stanowią doskonałą okazję, aby sporo dowiedzieć się o roślinności oraz faunie występującej w tych okolicach.
7. Warto zapamiętać, że niewielki parking znajdujący się tuż przy platformie otwarty jest wyłącznie w dni robocze. W weekendy osoby, które przyjeżdżają na platformę samochodami, są zmuszona parkować na większym parkingu, który znajduje się około 300 metrów dalej.
8. Niedaleko punktu widokowego znajduje się popularna miejscowość Nowy Sącz. Warto przyjrzeć się tutejszemu Zamkowi Królewskiemu, Miasteczku Galicyjskiemu, odwiedzić regionalny skansen, a także piękną synagogę.
9. Zapaleni piechurzy przybywają w te okolice również po to, aby zdobyć Radziejową, czyli najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, który ma aż 1266 metrów nad poziomem morza. Na górę prowadzi wiele szlaków, które różnią się stopniem trudności.
10. Warto odwiedzić tak zwane Bobrowisko w Starym Sączu. Jest to leśna ścieżka, która pozwala na podziwianie Dunajca. Składa się na nią 400 metrów drewnianych pomostów, a kontakt z przyrodą zachwyca o każdej porze roku.
11. Wieś Wola Krogulecka powstała w drugiej połowie XVI wieku. Jej nazwa najprawdopodobniej pochodzi od nazwiska Krogulec, a w historycznych wzmiankach na jej temat pojawia się również określenie Wieś Barcicka. Miejsce to od zawsze słynęło z pięknych widoków i zachwycającej przyrody.
12. Wielbiciele historii powinni wprost z platformy widokowej udać się do Starego Sącza, gdzie znajduje się Muzeum Regionalne. Na miejscu można poznać ciekawe fakty na temat okolicznych terenów i ich historycznego znaczenia. Poza tym miasto wyróżnia się wielkim urokiem.