Szczyt Lubań – Informacje praktyczne i ciekawostki

szczyt lubań
Widok na Lubań znad Hałuszowej / foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=112447611

Lubań zlokalizowany jest w Małopolsce i jest jednym z najwyższych szczytów Gorców. Jego cechą charakterystyczną jest to, że posiada aż dwa wierzchołki: wschodni o wysokości 1225 m n.p.m. i zachodni o wysokości 1211 m n.p.m. Na Lubań warto wybrać się o każdej porze roku, zarówno latem jak i zimą. Prowadzi na niego kilka malowniczych tras, z których każdy może wybrać odpowiednią dla siebie.

1. Szlak z przełęczy Snozka

Niebieski szlak na Lubań z przełęczy Snozka jest jednym z najłatwiejszych i najszybszych. Wyruszyć możemy z parkingu, który w sezonie mieści kilkadziesiąt samochodów. Na przełęczy znajduje się 13 metrowy pomnik tzw. Organy Hasiora, który powstał w 1966 r., jego twórcą był Władysław Hasior. W zamierzeniu pomnik miał wydawać dźwięki podczas podmuchów wiatru, dlatego też został nazwany organami. W rzeczywistości żadnych dźwięków jednak nigdy nie wydał. W 2010 r. rzeźba przeszła remont, podczas którego zamontowano na niej dzwonki pasterskie, które wydają dźwięk przy podmuchach wiatru. Idąc około 300 metrów dalej dojdziemy do góry Wdżar, gdzie znajdują się trzy nieczynne kamieniołomy, które stanowią sporą atrakcję dla turystów. Trasa z przełęczy Snożka na Lubań liczy około 10,5 km

2. Niebieski szlak z Ochotnicy Dolnej

Trasa ta nie jest bardzo wymagająca i rozpoczyna się niebieskim szlakiem spod kościoła w Ochotnicy Dolnej. Na początku droga jest asfaltowa, a później zmienia się w urokliwą górską ścieżkę. Na trasie znajduje się kilka malowniczych polanek.

3. Zielony szlak z Ochotnicy Dolnej

Z Ochotnicy Dolnej na Lubań możemy wybrać się również szlakiem zielonym, który prowadzi leśną ścieżką. Atrakcją jest tutaj górski potok na trasie, który w upalne dni doda nam ochłody.

4. Trasa z Krościenka nad Dunajcem

Z Krościenka nad Dunajcem na Lubań prowadzi długi, wymagający i bardzo malowniczy szlak czerwony, który stanowi fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. Na trasie znajdują się zarówno leśne odcinki, jak i polany, z których rozpościerają się piękne widoki.

5. Trasa z Tylmanowej

Na górę Lubań można dotrzeć również swoją wędrówkę rozpoczynając w Tylmanowej. Możemy podążać za znakiem „Kalwaria” lub wybrać szlak zielony. Trasa jest przyjemna, jednak istniej kilka stromszych podejść.

6. Rowerem na Lubań

Dla miłośników dwóch kółek doskonałym pomysłem jest wycieczka rowerowa z Krościenka nad Dunajcem na szczyt Lubań. Trasa liczy około 10 km, posiada kilka mocnych podjazdów. Nawierzchnia drogi jest zróżnicowana, poczynając od asfaltu, a kończąc na drodze ubitej i kamienistej.

7. Wieża widokowa

Na szczycie Lubań znajduje się 30 metrowa wieża widokowa z tarasem widokowym na 20 metrze. Platforma widokowa monitorowana jest całodobowo i prowadzi na nią 138 schodów. Z tarasu możemy podziwiać piękne widoki na Gorce, Pieniny, Jezioro Czorsztyńskie, a w przypadku ładnej pogody możemy zobaczyć również Tatry.

8. Ruiny schroniska

Na górze Lubań znajdują się ruiny dwóch schronisk. Oba schroniska zostały zniszczone w wyniku pożarów. Pierwsze z nich w czasach II wojny światowej, a drugie w latach 70. XX wieku. Aktualnie w planach jest budowa nowego schroniska turystycznego.

9. Baza namiotowa

Na Lubaniu istnieje również bardzo dobrze prosperująca baza namiotowa. Jest ona doskonałym rozwiązaniem dla miłośników dłuższych wędrówek, a także osób, które chcą zobaczyć zarówno wschód, jak i zachód słońca ze szczytu.

10. Legenda o Lubaniu

Według legendy Lubań jest miejscem przeklętym i magicznym. Według wierzeń ludowych na szczycie czarownicy toczyli ze sobą spory. Podczas jednego z nich, na skutek rzuconego przekleństwa zaginęło stado owiec wraz z juhasami. Podobno 25 lipca spod ziemi dochodzą ich krzyki i brzęczenia dzwoneczków owiec.

11. Rezerwat przyrody Modrzewie

Rezerwat przyrody Modrzewie znajduje się na południowych stokach Lubania. Możemy spotkać tu rzadkie rośliny takir jak na przykład ostrożeń dwubarwny i ostrożeń głowacz.

12. Lubań zimą

Na wycieczkę na Lubań warto wybrać się nie tylko w lecie. Zimą również posiada on swój urok. Zimowe widoki na ze szczytu są niesamowite i fantastyczne, różnią się od letnich krajobrazów. Należy jednak pamiętać, że do zimowej wyprawy koniecznie trzeba się lepiej przygotować niż do letniej.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić