Szczyt Lubań 🗺️ Informacje i Ciekawostki

szczyt lubań
foto – Jerzy Opioła / Wikipedia

Lubań jest jednym z ciekawszych szczytów w Gorcach, a wycieczki po jego zboczach mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń każdemu miłośnikowi przyrody. Jakie atrakcje czekają w rejonie tej góry? Gdzie warto zatrzymać się w czasie wycieczki na Lubań?

1. Lubań – położenie

Lubań (1211 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Pasmie Lubania,  w południowo-wschodniej części Gorców, między dolinami Dunajca i Ochotnicy.

2. Wieża widokowa

Od 2015 roku ze szczytu Lubania można podziwiać piękne widoki na Gorce, Pieniny, Tatry i Jezioro Czorsztyńskie. Ułatwia to wieża widokowa, licząca sobie 30 metrów wysokości.

3. Szlaki turystyczne

Na Lubań Wielki prowadzi kilka szlaków turystycznych. Wędrówkę na szczyt można rozpocząć m.in. w Krościenku nad Dunajcem, Tylmanowej lub Ochotnicy Dolnej. Dobrym punktem wypadowym jest też przełęcz Snozka, na której zmotoryzowani turyści mogą skorzystać ze sporego parkingu.

4. Studencka baza namiotowa

Na szczycie Lubania już w latach 60. XX wieku powstała studencka baza namiotowa, która wciąż z powodzeniem służy amatorom górskich wędrówek. Od lat prowadzą ją przewodnicy ze Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie, a pieczę nad obiektem sprawuje Oddział Akademicki PTTK w Krakowie.

5. Legenda o czarownikach

Z Lubaniem wiąże się legenda o miejscowych bacach, którzy zajmowali się czarami. Spory między nimi doprowadziły do sytuacji, w której zaczęli się wzajemnie obrzucać klątwami. Po jednym z takich sporów całe stado owiec wraz z juhasami zapadło się pod ziemię, a ich krzyki można usłyszeć co roku, w dniu świętego Jakuba (25 lipca).

6. Rezerwat przyrody Modrzewie

Na zboczach Lubania czeka wiele przyrodniczych atrakcji, m.in. rezerwat przyrody Modrzewie. Jego najcenniejszym skarbem są okazałe modrzewie polskie, można tu również zaobserwować wiele ciekawych gatunków mchów i porostów.

7. Gorce

Gorce są częścią Beskidów Zachodnich, a najwyższym szczytem tego pasma jest Turbacz (1310 m). Najcenniejsze partie Gorców są chronione jako Gorczański Park Narodowy. Turystyka w tej części Beskidów zaczęła się rozwijać w XIX wieku, a jej pionierami byli m.in. Wincenty Pol i Seweryn Goszczyński. Dziś turyści mogą tu korzystać z 14 szlaków o łącznej długości ponad 60 km, 8 ścieżek edukacyjnych oraz szlaków konnych i rowerowych.

8. Czorsztyn Ski Ośrodek Narciarski

Czorsztyn Ski w Kluszkowcach to dobre miejsce dla tych, którzy w Gorcach chcą poszaleć na nartach biegowych i zjazdowych, a przy okazji nacieszyć się pięknymi widokami na Pieniny. Latem można tu korzystać z tras rowerowych i punktów widokowych, czeka tu również tor saneczkowy oraz sielska plaża nad Jeziorem Czorsztyńskim.

9. Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem było niegdyś miastem królewskim o wielkim znaczeniu. Dziś jest dużą wsią letniskową nad Dunajcem, w której można urządzać wycieczki zarówno w Pieniny, jak i w Pasmo Lubania. W Krościenku warto zobaczyć Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego oraz XIV-wieczny kościół Wszystkich Świętych z ciekawymi polichromiami, warto też zwrócić uwagę na małomiasteczkową zabudowę.

10. Ochotnica Dolna i Górna

Ochotnica (podzielona na Dolną i Górną) jest jedną z najdłuższych wsi w Polsce. Dobre zagospodarowanie i korzystne położenie między Pasmem Lubania a pasmem Gorca sprawia, że jest to najpopularniejsze letnisko w tej grupie górskiej. We wsi nie brak zabytkowych kapliczek, wielką wartość ma też drewniany kościół Znalezienia Krzyża Świętego. Warto też zatrzymać się przy pomniku poświęconym ofiarom Krwawej Wigilii – pacyfikacji wsi, którą Niemcy przeprowadzili 23 grudnia 1944 roku.

11. Przełęcz Snozka i Grające Organy

Przełęcz Snozka to świetny punkt widokowy, znany m.in. z bacówki i Grających Organów – pomnika Władysława Hasiora. Instalacja ta powstała w latach 60. XX wieku, i choć budzi liczne kontrowersje, wciąż jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów nad Jeziorem Czorsztyńskim.

12. Dębno Podhalańskie

Podczas wycieczki w Pasmo Lubania warto zatrzymać się w miejscowości Dębno Podhalańskie i zwiedzić tutejszy kościółek – jeden z najcenniejszych zabytków gotyckiej drewnianej architektury na Podhalu. Kościół św. Michała Archanioła powstał w XV wieku i może się pochwalić wpisem na listę UNESCO. W jego wnętrzu można ujrzeć m.in. cenne polichromie oraz gotycki tryptyk z XVI wieku.

13. Karczma „U Walusia”

Kto zakończy wędrówkę w Krościenku, ten może wstąpić na smaczny posiłek do Karczmy „U Walusia”. Można tu wpaść na kwaśnicę lub grochówkę, można odpocząć przy placku juhasa lub domowych pierogach. Czekają tu również dania mięsne i smażone pstrągi, domowe ciasta i zimne napoje.

14. Karczma Koliba

W Kluszkowcach na zmęczonych turystów czeka m.in. Karczma Koliba. Góralski styl przyciąga, podobnie jak bogate menu. W menu czekają m.in. pstrągi, dania mięsne oraz regionalne przysmaki z moskolami na czele.

15. Osada Czorsztyn

Z Lubania roztacza się piękny widok na Zbiornik Czorsztyński, którego powstanie oznaczało konieczność zalania kilku wsi. Na szczęście najcenniejsze zabytki drewnianej architektury ocalono i zgromadzono w jednym miejscu – żywym skansenie, znanym jako Osada Czorsztyn. Dziś są one wykorzystywane jako pensjonaty i ośrodki konferencyjne, a piękne widoki na jezioro skutecznie przyciągają tu gości.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić