Miasteczko Galicyjskie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

miasteczko galicyjskie
foto – Autorstwa ABach – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3963334

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu – stanowi rekonstrukcję dawnej zabudowy mieszczańskiej. Znajduje się przy ul. Lwowskiej 226.

1. Miasteczko stanowi Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i ulokowane jest przy Sądeckim Parku Etnograficznym. Składa się na nie rekonstrukcja galicyjskiej zabudowy małomiasteczkowej z przełomu XIX i XX w. Obejmuje 20 obiektów, w tym m. in. ratusz, dwór szlachecki, domy mieszczańskie, karczmę czy remizę strażacką.

2. Miasteczko Galicyjskie czynne jest od wtorku do niedzieli, w godz. 10-18 w sezonie letnim i w godz. 10-17 w sezonie zimowym. W poniedziałki obiekt jest nieczynny.

3. Spacer po Miasteczku Galicyjskim jest bezpłatny. Zwiedzanie ekspozycji we wnętrzach kosztuje 10 zł w przypadku biletu normalnego i 8 zł w przypadku biletu ulgowego. Środa jest dniem wolnym od opłat.

4. Główne wejście znajduje się w budynku mieszczańskim pochodzącym z Zakliczyna. Wewnątrz ulokowane są m. in. kasa biletowa, informacja turystyczna czy pokoje gościnne.

5. Rekonstrukcja ratusza ze Starego Sącza zajmuje zachodnią pierzeję rynku. Wewnątrz znajdują się pomieszczenia konferencyjne oraz przestrzeń hotelowa. Na wieży ratuszowej ulokowany jest zegar oraz galeryjka, z której można podziwiać panoramę miasta.

6. Na wschodniej stronie rynku mieści się odtworzona XVIII-wieczna karczma z Orawki. Wnętrze stylizowane jest na dawną gospodę. Spróbować tu można dań kuchni polskiej i regionalnej.

7. W południowej części rynku ulokowane są trzy XIX-wieczne domy z Krościenka nad Dunajcem, dom z Lanckorony i dom z Zakliczyna. Znajduje się tu sklepik z pamiątkami, antykwariat historyczny oraz pracownia rzemieślnicza dawnej galanterii drewnianej. Ponadto można zobaczyć wystawę nieprofesjonalnej sztuki ludowej.

8. Po stronie północnej rynku odtworzono budynek z ok. 1872 r., z Lanckorony. Znajduje się w nim apteka i drogeria, gdzie można nabyć m. in. zioła lecznicze, a także gabinet dentystyczny wzorowany na obiektach tego typu sprzed 100 lat.

9. W dwóch domach mieszczańskich ze Starego Sącza znajduje się czynne atelier fotograficzne i warsztat zegarmistrzowski oraz pracownia garncarza. Wśród atrakcji jest możliwość zrobienia sobie zdjęcia stylizowanego na fotografie z przełomu XIX i XX w. oraz wykonanie wyrobów ceramicznych na kole garncarskim.

10. Remiza strażacka wzorowana była na obiektach z Lipinek i z Biegonic pod Nowym Sączem. We wnętrzu znajduje się wystawa prezentująca wyposażenie i wozy Ochotniczej Straży Pożarnej z przeł. XIX i XX w. Atrakcję stanowi możliwość przymiarki dawnego stroju strażackiego i zrobienia sobie zdjęcia na tle wozu bojowego. Obok remizy znajduje się kapliczka św. Floriana.

11. W zrekonstruowanym klasycystycznym dworku szlacheckim z Łososiny Górnej, którego oryginał pochodził z końca XVIII w, mieści się Przedszkole Galicyjskie, biblioteka, pomieszczenia biurowe oraz pokoje gościnne.

12. W pozostałych obiektach mieści się sklepik kolonialny, zakład cyrulika czy też. magiel. W cukierni odbywają się pokazy i warsztaty kulinarne. Stara poczta galicyjska jest miejscem, gdzie zobaczyć można pokazy dawnych usług pocztowych i telekomunikacyjnych. Posterunek żandarmerii służy pracownikom ochrony obiektu. Całości dopełniają rekonstrukcja XIX-wiecznej studni miejskiej oraz kopia XX-wiecznej kapliczki wotywnej, poświęconej św. Janowi Nepomucenowi.

13. Dla dzieci przewidziane są mini-przewodniki w postaci plansz z zagadkami i ciekawostkami, które uatrakcyjniają zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego.

14. Wśród cyklicznych wydarzeń odbywających się na terenie Miasteczka Galicyjskiego wyróżnić można jarmarki galicyjskie, Zlot Zabytkowych Pojazdów, Festiwal Kultury Kulinarnej „Kociołek Galicyjski” czy Międzynarodowy Festiwal „Święto Kawy”.

3.8/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić