Trondheim to jedno z największych miast Norwegii. Można je niewątpliwie nazwać miastem studentów. Wszystkie szkoły wyższe oraz placówki naukowe sprawiają, że w mieście mieszka około 40 tysięcy studentów co stanowi prawie 1/5 ogólnej liczby mieszkańców. Trondheim ze względu na swoje położenie u ujścia rzeki Nidelvy do zatoki Trondheimsfjorden od najdawniejszych czasów jest liczącym się ośrodkiem stoczniowym z dużym portem handlowym i rybackim.
Zabytki i ciekawe miejsca w Trondheim
1. Katedra Nidarosdomen – gotycka katedra wzorowana na angielskiej katedrze Canterbury, wybudowana została w roku 1152. Jest to największa w całej Skandynawii świątynia. W katedrze pochowany został król Norwegii Olaf II. Król ten wprowadził w Norwegii chrześcijaństwo
2. Gamle Bybro – zaprojektowany i wybudowany w roku 1681 most łączący dwa brzegi, przepływającej przez miasto rzeki Nidelvy. Most był początkowo mostem podnoszonym z koncepcji tej zrezygnowano podczas ostatniej przebudowy w roku 1967. Nad mostem dominuje żelazna brama. Obecnie most służy jedynie jako piesza przeprawa prowadząca do zabytkowej części miasta, dzielnicy Bakklandet.
3. Stiftsgarden – królewska rezydencja, zbudowana w latach 1774-1778. Drewniana budowla w której znajduje się 140 pokoi o łącznej powierzchni 4000 metrów kwadratowych. Cały obiekt jest największa drewnianą budowlą w Norwegii.
4. Bakklandet – malownicza stara dzielnica miasta. Większość zabudowy stanowią kolorowe drewniane domy. Szeregi kolorowych domów tworzą bardzo malownicze uliczki. Znajduje się tu wiele kawiarenek i restauracji. Każdy przechadzając się tymi wąskimi uliczkami ma możliwość trafić do ciekawych i klimatycznych zakamarków Starego Miasta.
W dzielnicy tej znajdują się również bardzo okazałe drewniane budynki pełniące w przeszłości rolę magazynów kupieckich.
5. Spływ kajakowy rzeką Nidelva – bardzo ciekawa propozycja nie tylko dla miłośników kajakarstwa, ale także dla wszystkich osób pragnących podziwiać uroki Trondheim z poziomu rzeki.
6. Twierdza Kristiansten – zbudowana pod koniec XVII wieku twierdza, dziś góruje ponad miastem. Twierdza zostało zbudowana na polecenie króla Danii i Norwegii Christiana IV, powstała w czasie odbudowy miasta po pożarze z roku 1681, który był najtragiczniejszym w dziejach miasta. W czasie II wojny Niemcy wykorzystywali twierdzę jako miejsce kaźni norweskich patriotów. Dziś mieści się tam kawiarnia, a teren wokół twierdzy jest doskonałym punktem widokowym.
7. Torget – centralne miejsce w Trondheim, stanowiące duży plac na środku którego znajduje się wysoka kolumna pomnika Olava Tryggvasona założyciela miasta. Kolumna jest zarazem elementem zegara słonecznego obejmującego znaczną część placu.
8. Wieża Telewizyjna – mierząca 124 metry wysokości wieża jest najlepszym punktem widokowym w mieście. Wieża została wybudowana w 1985 roku. Na 74 metrze wieży usytuowana została 2 kondygnacyjna restauracja. Atrakcją tej restauracji jest, że obraca się wokół własnej osi. Restauracja obraca się zgodnie ze wskazówkami zegara, a jej pełny obrót trwa godzinę. Aby móc rozkoszować się widokiem z tej restauracji, należy dużo wcześniej zamówić stolik ze względu na bardzo dużą popularność tego miejsca.
9. Munkholmen – jest to niewielka wyspa znajdująca się w zatoce Trondheimsfjord. Wyspa oddalona jest od lądu około 2 kilometry. Na wyspę kursują wycieczkowe statki. Jest to bardzo ciekawe miejsce bogate w historyczne budowle, a wśród nich najciekawszy jest pobernardyński klasztor. Wyspa po przepędzeniu mnichów przekształcona została w twierdzę broniąca dostępu do portu. W czasie II wojny na wyspie Niemcy zlokalizowali bazę łodzi podwodnych.
10. Zwolennicy pieszych wycieczek mają możliwość skorzystać z kilkunastu wytyczonych tras do uprawiania trekkingu.
– Ilabekken – szlak trekingowy biegnący wzdłuż arterii wodnej wzgórz Bymarki, po drodze pokonuje się tradycyjne dla Trondheim drewniane schody
– Vattakammen – kolejna trasa trekingowa poprowadzona tak, aby podczas jej pokonywania można było podziwiać widoki na fiord.
– Grakallen – trasa poprowadzona na jeden z najwyższych punków w okolicy miasta, na szczycie wzgórza znajduje się radar
– Baklidammen – teren starej zapory wodnej, bardzo dobre miejsce do robienia zdjęć, zwolennicy wędkarstwa mogą popróbować szczęścia w łowieniu ryb
To tylko wybrane z proponowanych miejsc do których można urządzić sobie wycieczkę przebywając w Trondheim.
Trondheim – krótko historycznie
Ślady odkryte podczas prac archeologicznych wskazują, że w miejscu współczesnego miasta życie toczyło się już tysiące lat temu. W czasach Wikingów Trondheim było niekwestionowaną stolicą tego skandynawskiego ludu. To właśnie w Trondheim Harald Pięknowłosy został wybrany na króla, a miasto stało się siedzibą królów Norwegii. Informacje dotyczące tak odległych dziejów Norwegii pochodzą głównie z zapisów w księgach kościelnych.
W połowie XVII wieku miasto na krótko dostało się w ręce Szwedów.
W czasach II wojny miasto zostało zajęte wraz z cała Norwegią przez wojska niemieckie. Władze III Rzeszy wiązały z tym miejscem bardzo rozbudowane plany wraz z projektem wybudowania całkiem nowego miasta mającego pomieścić ponad 200 tysięcy niemieckich obywateli. Na całe szczęście plany te nie zostały zrealizowane, a pozostał po nich jedynie ślad w postaci fragmentu betonowej konstrukcji, mającej dać początek nowemu miastu. Miasto w rękach niemieckich znajdowało się aż do zakończenia wojny w Europie.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj