15 Ciekawostek o Luwrze w Paryżu 🗺️

luwr
foto – Pixabay

Luwr to dawny pałac królewski, w którym obecnie znajduje się jedno z największych i najpopularniejszych muzeów na świecie. W zbiorach muzealnych znajdują się tysiące arcydzieł światowego malarstwa i rzeźby z różnych epok, a miejsce to rocznie jest odwiedzane przez ogromne ilości turystów z całego świata. Oto kilka ciekawostek na temat Luwru.

1. W 2018 roku muzeum odwiedziła rekordowa ilość turystów, czyli 10 milionów osób, z czego większość była zza granicy. Fenomen ten łączy się z faktem, że nieco wcześniej w muzeum powstał teledysk do utworu najpopularniejszego duetu w świecie muzyki, Jaya-Z i Beyonce.

2. Kompleks budynków ma w sumie powierzchnię o wielkości ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych i znajduje się w nim ponad 350 tysięcy eksponatów, które pochodzą od czasów najdawniejszych do XIX wieku.

2. Do najważniejszych eksponatów w Luwrze należą hellenistyczne rzeźby “Wenus z Milo” i “Nike z Samotraki”, kodeks Hammurabiego zredagowany w XVIII wieku p.n.e. oraz najsłynniejszy obraz Leonarda da Vinci, czyli tajemnicza “Mona Lisa”.

3. Muzeum zostało otwarte w 1793 roku, a wówczas cała ekspozycja liczyła jedynie 537 obrazów. Stan ten znacznie zwiększył się podczas kampanii napoleońskiej, ponieważ Napoleon Bonaparte wysyłał do Luwru dzieła sztuki zrabowane na obszarach podbitych. Podczas jego rządów muzeum nosiło jego imię.

4. Dopiero w 2008 roku zbiory podzielono na osiem osobnych kategorii, czyli Starożytny Egipt, Starożytną Grecję, Starożytny Bliski Wschód, Starożytny Rzym, Sztukę Islamu, Rzeźbę, Malarstwo, Rzemiosło Artystyczne, Rysunek i Grafikę.

5. Budynek, w którym znajduje się główne muzeum, to eklektyczna mieszanka różnych stylów architektonicznych. Można w nim znaleźć elementy baroku, klasycyzmu i renesansu. Kiedyś znajdował się tutaj warowny zamek, które fragmenty można zobaczyć w podziemiach i który stanowi element wystawy o historii Luwru.

6. Obraz “Mona Lisa” ma własną skrzynkę pocztową, ponieważ przychodzi do niej mnóstwo listów miłosnych z całego świata. Ma również własnych ochroniarzy i chroni ją szyba kuloodporna.

7. W 1911 roku doszło do największej kradzieży w XX wieku. Z Luwru zniknęła “Mona Lisa” Leonarda da Vinci”. Na początku o kradzież podejrzewano słynnego poetę i jeszcze słynniejszego malarza – Guillaume’a Apollinaire’a i Pabla Picassa. Po dwóch latach okazało się, że obraz skradł Vincenzo Peruggia, szklarz oprawiający obrazy w Luwrze. Mężczyzna pragnął, żeby obraz wrócił do Włoch, skąd pochodził jego autor.

8. Dopiero Rewolucja Francuska sprawiła, że zbiory zgromadzone w Luwrze stały się dobrem osiągalnym dla każdego człowieka. Dawny pałac oddano społeczeństwu w 1792 roku, kiedy król Ludwik XVI został uwięziony.

9. W 1796 roku odgórnie nakazano zamknąć muzeum aż do odwołania, ponieważ stan budynku był na tyle zły, że zagrażał życiu zwiedzających. Kompleks został ponownie otwarty dopiero w 1801 roku. Na ten szczególny dzień wybrano 14 lipca, ponieważ była to rocznica zdobycia Bastylii, a więc początku Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

10. Dopiero porażka Napoleona pod Waterloo doprowadziła do tego, że dawni właściciele zrabowanych dzieł zaczęli upominać się o ich zwrot. Na początku dzieła te były chowane, a muzeum odmawiało zwrotu. Interwencja Wielkiej Brytanii doprowadziła jednak do tego, że część dzieł wróciła do swoich właścicieli.

11. W 1935 do Luwru trafiło 4 tysiące miedziorytów, 3 tysiące rysunków oraz 500 ilustrowanych ksiąg, które był darem od Barona Edmonda de Rothschilda. To również on podarował Luwrowi obraz pod tytułem “Św. Tomasz”.

12. Pod koniec sierpnia 1939 roku rozpoczęto ewakuację zbiorów w Luwrze. Zakończono ją w grudniu tego samego roku, a Francja została zaatakowana przez Niemcy w maju 1940 roku. Gdyby nie dokonano ewakuacji dzieła z muzeum najprawdopodobniej zostałyby wywiezione do Niemiec. W czasie okupacji Francji Luwr stał się dla nazistów magazynem na zrabowane dzieła sztuki.

13. W 1989 roku przed muzeum stanęła piramida z metalu i szkła. Pod nią znajduje się główny hall wejściowy do muzeum z trzema podziemnymi ścieżkami, a każde półpiętro wieńczy dodatkowa mała piramida. Konstrukcja powstała z inicjatywy prezydenta Francji, Francois Mitteranda, i znajduje się w niej 603 tafli szkła w kształcie rombu oraz 70 tafli w kształcie trójkąta.

14. Gdyby ktoś chciał poświęcić 30 sekund każdemu z obecnych w muzeum dzieł, potrzebowałby aż stu dni, żeby zobaczyć je wszystkie. Muzeum jest tak duże i pełne dzieł, że zazwyczaj turyści skupiają się tylko na najważniejszych eksponatach.

15. Drugi oddział Luwru znajduje się w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Szejkowie musieli zapłacić 525 milionów dolarów za możliwość korzystania z tej nazwy i podpisali umowę na 30 lat.

4.3/5 - (31 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić