10 Najlepszych Atrakcji w Liberec 🗺️

fotografia – Pixabay

Polacy zaczęli odkrywać, że Czechy to nie tylko Praga, ale także inne miasta. Taką miłą niespodzianką można zostać zaskoczonym odwiedzając Liberec. Miasto znajduje się w północno zachodnim rejonie Czech w niedalekiej odległości od granicy z Polską. Pomimo naprawdę bliskiej odległości od polskiej granicy to trzeba trochę się zastanowić jak do tego uroczego miasta dotrzeć. Bardzo ciekawy będzie dojazd z wykorzystaniem przejścia granicznego w Zawidowie. Zanim bowiem dotrze się do Liberca będzie można podziwiać wielką dziurę w ziemi znajdującą się w worku turoszowskim. Widoki jakie się tam rozpościerają mogą naprawdę zadziwić. Ale nie to jest ważne w końcu to ma być podróż do Liberca.
Kto raz wyląduje na rynku tego miasta będzie chciał tam wrócić. Bo to co tam się zobaczy naprawdę na długo zapadnie w pamięci.

Liberec – krótko historycznie

Kiedy i jak powstała pierwsza osada, która przeobraziła się w miasto nie bardzo wiadomo. Nie ma zbyt dużo zapisków dotyczących tego miejsca. Jeden z przekazów historycznych pochodzący z 1352 roku informuje o istnieniu osady. Kolejne dokumenty potwierdzające istnienie osady pochodzą z XVI wieku. I gdyby nie fakt dość częstych zmian właścicieli tych terenów trudno było by spisać historię tego miejsca. Prawa miejskie osada uzyskała dopiero w roku 1577 z rąk cesarza Rudolfa II Habsburga. Historia rozwoju miasta toczyła się różnymi drogami. Dopiero XVIII wiek i rozwój przemysłu tekstylnego wyciągnął miasto na czeskie i europejskie świeczniki. Za sprawą rodziny Liebieg Liberec zyskał swoja tekstylną sławę. Rozwój przemysłu w mieście sprawił, że na przełomie XIX i XX wieku Liberec był 2 po Pradze miastem pod względem liczby ludności.
Po zakończeniu II wojny miasto podupadło, a związane to było głównie z wysiedleniem ludności niemieckiej stanowiącej trzon gospodarczy i kulturalny miasta. Czesi mieli to szczęście że na ich terenie nie były prowadzone główne walki związane z II wojną i dzięki temu ich miasta zachowały się prawie nietknięte działaniami wojennymi. Powrót do świetności nastąpił wraz ze zmianami ustrojowymi zachodzącymi w Czechosłowacji i powstaniem nowych państw Czech i Słowacji.

Atrakcje i ciekawostki związane z miastem Liberec

1. Stary Zamek w Libercu, zbudowany został w latach 1583-1587 w stylu renesansowym. W swej historii przeżył wielokrotne przebudowy zmieniające jego oblicze. Do ciekawostek zaliczyć należy kaplicę zamkową zwieńczoną kasetonowym stropem oraz oratorium wspartym na 5 kolumnach.

2. Ratusz w Libercu, w obecnym kształcie mamy do czynienia z nowym budynkiem zbudowanym w II połowie XIX wieku. Nowy ratusz powstał według projektu austriackiego architekta Franza Neumanna. Wzorem dla projektanta był wiedeński ratusz. Budowa ratusz zakończona została w 1890 roku. W roku 1891 na szczycie liczącej 65 metrów wysokości ratuszowej wieży umieszczono metalowa postać rycerza. Z tą figurką związana jest osobna „ratuszowa”historia. Po zakończeniu II wojny metalowego rycerza zastąpiła gwiazda. Następnie gwiazda zniknęła, a na jej miejsce powrócił metalowy rycerz. Ostatecznie od 1990 na szczycie ratuszowej wieży znajduje się herb Czech. Budynek ratusza robi na każdym niesamowite wrażenie, a jeśli podziwia się go wieczorem, dzięki specjalnemu podświetleniu robi jeszcze większe wrażenie.

3. Łaźnie miejskie, to kolejna architektoniczna perełka miasta. Budynek wzniesiony w latach 1900-1902. Ta neorenesansowa budowla to kolejny obiekt robiący na oglądających go niesamowite wrażenia. Gdyby nie informacja, że budynek był wzniesiony na potrzeby mieszkańców miasta można by go pomylić z siedzibą poważnej miejskiej administracji lub rezydencją możnego rodu. Wrażenie to sprawia bogato zdobiona fasada budynku. Łaźnie miejskie służyły mieszkańcom miasta aż do kończ lat 80. XX wieku. Obecnie po bardzo kosztownym remoncie służy celom kulturalnym.

4. Ještěd, góra w niewielkiej odległości od miasta. Na jej szczycie znajduje się charakterystyczna budowla o nietypowym kształcie w jej wnętrzu znajduje się hotel, restauracja, bufet i kawiarnia. Na szczyt góry dotrzeć można gondolową kolejką linową. Długość trasy wynosi 1183 metry i ma 440 metrów przewyższenia. Na zboczach góry znajdują się trasy narciarskie

5. Muzeum Techniki, zgromadzono w nim kolekcje modeli samochodów starych jak i współczesnych. Oprócz samochodów zobaczyć tu także można kolekcję motocykli i rowerów. Dodatkową atrakcję stanowi ogromna kolekcja miniaturowych samochodów potocznie nazywanych resorakami.

6. Dom urodzin Ferdinanda Porsche, znajduje się on w niedalekiej odległości od centrum miasta. Jest to niebywała gratka dla miłośników motoryzacji. W domu zamienionym na muzeum zobaczyć można wiele eksponatów związanych z Ferdinandem i z jego rodziną. Dodatkową atrakcję stanowią repliki konstrukcji stworzonych przez tego genialnego konstruktora.

7. W odległości 15 kilometrów od Liberca znajduje się miasto Jablonec nad Nisou. Nie ma chyba przedstawicielek płci pięknej, które nie znają biżuterii pochodzącej z tego czeskiego miasteczka. W mieście słynącym z produkcji sztucznej biżuterii znajduje się Muzeum Szkła i Biżuterii. Przy okazji pobytu w mieście można jeszcze odwiedzić Muzeum Zabawek.

8. Wille w Libercu. Niewątpliwą atrakcją dla miłośników architektury są wille znajdujące się przy ulicy Masarykowej. Co kilkadziesiąt metrów podziwiać tam można wspaniałe okazy budownictwa willowego z przełomu XIX i XX wieku. Zdecydowana większość budynków jest w bardzo dobrym stanie, odnowionych i pomalowanych co zwiększa ich atrakcyjność.

9. Uroku miastu dodają także przemieszczające się po zabytkowych uliczkach tramwaje. Połączenie zabytkowej zabudowy z nowoczesnością tramwajowej komunikacji ma w tym mieście specyficzny urok.

10. Miasto Liberec to nie tylko historia, do bardziej współczesnych obiektów znajdujących się w mieście niewątpliwie zaliczyć należy wielki park rozrywki z centrum nauki IQ Landia.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (34 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić