30 Niezwykłych Ciekawostek o Luksemburgu 🇱🇺

luksemburg
foto – Pixabay

Zachodnia cywilizacja europejska od dawna przeszła od monarchii do demokracji. Nie oznacza to wcale, że monarchie już przestały istnieć. A wprost przeciwnie, żyją i mają się świetnie. Dobrym tego przykładem może być Wielka Brytania czy jeszcze 11 innych przykładów. Wszak monarchie mają się dobrze i królowie nadal sprawują swoje urzędy, już tylko symbolicznie i reprezentacyjnie to jest jedno państwo, gdzie wygląda to trochę inaczej. Mowa tu będzie o Luksemburgu, a raczej o Wielkim Księstwie Luksemburga. Tak Wielkie Księstwo, ostatnie tego typu w Europie.

1. Wielkie Księstwo Luksemburga to niewielki skrawek ziemi wciśnięty pomiędzy Francję, Niemcy i Belgię. Państwo to zajmuje powierzchnię 2586 kilometrów kwadratowych z ludnością liczącą 634 730 osób.

2. Historia Luksemburga zaczyna się w X wieku od niewielkiego hrabstwa położonego na zachodnich peryferiach Niemiec. Położenie między dwoma potęgami ówczesnej Europy Francją i Niemcami, nie miało szansy na zbyt łatwy los. Tak też się działo, na przestrzeni wieków raz traciło suwerenność, to znów ją odzyskiwało. W kolejnych latach okrawane było ze swoich ziem na rzecz silniejszych sąsiadów.

3. Pełną niepodległość Luksemburg odzyskał dopiero w roku 1867.

4. W czasie I wojny światowej zajęty został przez wojska Cesarstwa Niemieckiego toczącego walki z Francją i innymi krajami.

5. W czasie II wojny światowej Luksemburg włączony został do III Rzeszy, stając się częścią Wielkich Niemiec.

6. Okupacja niemiecka skończyła się we wrześniu 1944 roku wraz ze wkroczeniem do Luksemburga wojsk amerykańskich.

7. Po wojnie Luksemburg był jednym z państw założycieli Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

8. W XXI wieku Luksemburg postrzegany jest jako jedno z najbogatszych państw Europy.

9. Luksemburg posiada konstytucję, na mocy której jest dziedziczną monarchią konstytucyjną tworzącą Wielkie Księstwo. Głową państwa jest Wielki Książę powołujący premiera i rząd. Władza ustawodawcza spoczywa w rękach Wielkiego Księcia i Izby Deputowanych.

10. W Luksemburgu używane są trzy języki: luksemburski, francuski i niemiecki. Przy czym luksemburskiego każdy uczy się w domu. W szkołach nauka odbywa się po francusku i niemiecku.

11. Jedną trzecią powierzchni Luksemburga zajmują lasy

12. Stolicą Luksemburga jest miasto Luksemburg liczące ponad 100 tysięcy mieszkańców. Ponadto znajduje się tu jeszcze 1 miasto liczące między 25-50 tysięcy mieszkańców, 5 miast z ludnością 10-25 tysięcy, pozostałe miasta liczą poniżej 10 tysięcy mieszkańców.

13. W roku 2020 w Luksemburgu wprowadzono bezpłatny transport publiczny na terenie całego kraju. Jest to pierwszy i jak do tą jedyny przypadek na świecie.

14. Najwięcej zabytków znajduje się w mieście Luksemburg.

15. Pałac Wielkich Książąt jest oficjalną rezydencją wielkich książąt Luksemburga. Został on wybudowany jako ratusz miejski i oddany do użytku w roku 1573. Funkcje siedziby władców Luksemburga sprawuje od roku 1890.

16. W czasie II wojny i okupacji niemieckiej Luksemburga, pałac wielkich książąt zamieniony został na karczmę, chcąc w ten sposób dodatkowo upokorzyć podbity naród. W czasie tym Pałac został okradziony i uległ znacznej dewastacji.

17. Po zakończeniu wojny pałac przeszedł poważny remont dopiero w latach 1992-1996.

18. Katedra Notre Dame w Luksemburgu jest przykładem architektury późnogotyckiej. Budowę katedry jako miejsca pochówku władców Luksemburga zapoczątkowano w roku 1613.

19. Miasto Luksemburg istniało już za czasów rzymskich. Jednak za początek miasta uznaje się rok 963 i wybudowanie przez Zygfryda niewielkiego zamku. Kolejnym przedsięwzięciem Zygfryda było zbudowanie nowego większego zamku i zlokalizowanie wokół niego osady.

20. W 1684 roku Francuzi zdobyli miasto i postanowili przekształcić je w twierdzę. W dalszych latach zwłaszcza w XVIII wieku twierdza została rozbudowana. Ostatecznie twierdza przetrwała do roku 1867 kiedy postanowiono ją zburzyć. Dziś zrekonstruowano niewielkie fragmenty dawnej fortyfikacji.

21. Fort Thüngen jest fragmentem dawnych umocnień twierdzy Luksemburg. W 1990 roku podjęto decyzję o odbudowie fortu.

22. Zamek Vianden położony w miejscowości o tej samej nazwie wzniesiony został najprawdopodobniej w XI wieku jako siedziba książąt Vianden. Od 1977 roku zamek jest własnością państwa i został udostępniony do zwiedzania. Zamek znajduje się około 40 kilometrów od miasta Luksemburg w kierunku północnym.

23. Fond-de-Gras muzeum kolejnictwa znajdujące się na południu Luksemburga. Zgromadzono tam eksponaty związane z kolejnictwem luksemburskim i europejskim. Do atrakcji należy możliwość przejechania się lokomotywą parową.

24. Będąc w Luksemburgu, warto skorzystać z ofert restauracji oferujących tradycyjne dania będące mieszanką kuchni francuskiej i niemieckiej.

25. W Luksemburgu prawie do wszystkich dań serwowanych w lokalnych restauracja podawane jest także wino.

26. Przeliczono ilość wina wypijanego w Luksemburgu i wyszło, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca w Luksemburgu wypija się najwięcej wina na świecie.

27. W Luksemburgu powstała strefa Schengen, dzięki której można poruszać się między państwami przynależnymi do grupy bez konieczności posiadania paszportów. Oczywiście dotyczy to obywateli państw zjednoczonych w ramach tej grupy.

28. W Luksemburgu pracuje bardzo dużo osób mieszkających poza granicami tego kraju, dojeżdżających codziennie do swoich obowiązków.

29. Luksemburg uchodzi za jedną ze stolic biznesu i finansów, doliczono się funkcjonowania na jego terenie ponad 150 banków i instytucji parabankowych.

30. Najliczniejszą mniejszość narodową w Luksemburgu stanowią Portugalczycy i jest ich tam około 100 tysięcy.

4.1/5 - (28 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić