Atrakcje Karlsruhe – Co warto tutaj zobaczyć?

fotografia – Pixabay

Karlsruhe to leżące na Nizinie Górnoreńskiej miasto w południowo-zachodnich Niemczech. Jego nazwa nawiązuje do imienia Karola Wilhelma von Baden-Durlacha, margrabiego, który je założył w 1715 roku. Już samo położenie miasta jest niezwykłe, ponieważ cechuje się układem gwieździstym. Do dziś można odczuć układ ulic, który był zamiarem władz w XVII wieku. Karlsruhe, a zwłaszcza jego starówka, zostały wyjątkowo mocno zniszczone podczas bombardowania pod koniec drugiej wojny światowej, ale dziś po kataklizmie nie ma ani śladu. Miejscowość przyciąga turystów, którzy chcą zobaczyć zabytki z różnych epok, a także odwiedzić ciekawe muzea.

1. Staatliche Kunsthalle Karlsruhe to najważniejsze muzeum w mieście, w którego murach znajdują się arcydzieła sztuki malarskiej. W budynku o pięknej i staraj fasadzie znajdują się między innymi dzieła Cezanne’a, Canaletta czy Rembrandta. Muzeum jest podzielone na trzy sąsiadujące ze sobą budynki, w których mieszczą się tematyczne wystawy, tak aby sztuka nowoczesna i współczesna oddzielona była od dzieł starych mistrzów epoki baroku i innych. Dzięki temu muzeum można zwiedzać w ustalonym porządku i przechodzić przez poszczególne wystawy zgodnie z chronologią.

2. Schloss Gottesaue to przepiękny zamek o nietypowej fasadzie w brązowych kolorach. Oryginalna budowla została doszczętnie zniszczona podczas drugiej wojny światowej, jednak kilkadziesiąt lat później odbudowano tę perłę renesansowej architektury. Nieopodal zamku znajduje się park oraz plac zabaw dla dzieci, więc dobrym pomysłem jest podziwianie go z zewnątrz podczas rodzinnego spaceru z pociechami.

3. Alter Schlachthof to świetne miejsce, znajdujące się na terenie należącym do starej rzeźni, z którego urządzono epicentrum lokalnej kultury. Stanowi dziś połączenie strefy gastronomicznej, nastrojowych kawiarenek i sztuki, gdzie spotykają się artyści i nie tylko. Zdecydowanie jest to miejsce, które warto odwiedzić w dowolnym celu, aby przekonać się, jak niepowtarzalna atmosfera tu panuje. Najlepsze w tym miejscu jest to, że nawet regularne wizyty nie mogą się znudzić, ponieważ za każdym razem odbywają się tutaj inne eventy, a dodatki w postaci pysznego jedzenia, znakomitej kawy i piwa kraftowego stanowią o dodatkowym uroku tego kompleksu.

4. State Museum of Baden to piękne muzeum znajdujące się w pałacy zbudowanym w XVIII wieku dzięki margrabiemu Durbachowi. To tutaj można najlepiej poznać historię tego miasta, a także całego regionu. W środku znajdują się również eksponaty dotyczące kultury afrykańskiej i starożytnych kultur, a wystawy czasowe regularnie się zmieniają, przez co z muzeum zawsze można zobaczyć coś zupełnie nowego.

5. Naturkundemuseum Karlsruhe to bogate Muzeum Historii Naturalnej, podzielone na najróżniejsze sekcje, w których można poznawać świat podwodny, podziemny świat mrówek i wiele innych. To doskonałe miejsce, w którym można odkrywać tajniki różnych dziedzin i które jest idealne dla dorosłych oraz dla dzieci, interesujących się przyrodą. Dodatkowym walorem miejsce jest fakt, że w piątki wstęp na teren obiektu jest bezpłatny.

6. Barokowy pałac Karlsburg został zbudowany w połowie XVI wieku i do XVIII wieku stanowił rezydencję margrabiów Badenii-Durlach, do których nawiązuje nazwa dzielnicy miasta, w której obecnie się znajduje. Zamek w tym miejscu istniał już w XIII wieku, jednak pierwotna wersja została zniszczona, a następnie odbudowana w stylu barokowym. Obecnie na jego terenie znajdują się obiekty muzealne i placówki edukacyjne, które można zwiedzać w wyznaczonych godzinach.

7. Karlsruhe Botanical Gardens to przepiękny ogród botaniczny, w którym znajduje się mnóstwo krzewów, kwiatów, drzew i bylin z różnych zakątków świata, w tym najbardziej egzotycznych. Ozdobiony jest licznymi rzeźbami, fontannami i kwietnikami, które szczególnie atrakcyjnie wyglądają w okresie kwitnienia większości kwiatów, a więc wiosną. Na terenie ogrodu znajdują się trzy szklarnie, które stanowią odmienne strefy klimatyczne. Miejsce to jest niezwykle atrakcyjne i świetnie nadaje się na długie spacery w atmosferze XIX-wiecznych ogrodów i parków.

8. Karlsruhe Pyramid to piramida z czerwongo piaskowca, która ma siedem metrów wysokości. Stanowi dzieło Friedricha Weinbrennera, który był głównym architektem miasta. Ciekawostką jest, że pierwsza piramida w tym miejscu powstała dużo wcześniej i wykonano ją z drewna, aby chronić grobowiec założyciela miasta. Współczesna piramida w Karlsruhe najpiękniej wygląda w okresie świątecznym, kiedy otaczają ja świąteczne ozdoby i lampki.

9. Osiedle Dammerstock zostało uznane za największe osiągnięcie niemieckiego modernizmu w czasach przedwojennych. Plany budowy rozpoczęto pod koniec lat dwudziestych XX wieku, a konkurs na projekt osiedla wygrał Walter Gropius. W dzisiejszych czasach mieszkania na tym osiedlu należą do najatrakcyjniejszych i najbardziej prestiżowych w całym mieście. Miejsce to jest również często odwiedzane przez turystów, którzy interesują się historią architektury, a zwłaszcza modernizmem niemiecki z czasów przedwojennych.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić