18 Najpopularniejszych Atrakcji w Mieście Piza

fotografia – Pixabay

W północno-zachodniej części Włoch, w odległości ok. 90 km od stolicy Toskanii – Florencji, znajduje się miasteczko Piza. Liczy ok. 90 tysięcy mieszkańców, a od Morza Tyrreńskiego dzieli je odległość 13 km. To niewielkie nadmorskie miasteczko zasłynęło na całym świecie za sprawa jednej krzywej budowli, która stała się jego znakiem rozpoznawczym. Głównym punktem miasta jest wpisane na listę UNESCO kompleks Pole Cudów (Campo dei Miracol), na którym obok słynnej wieży znajduje się katedra, baptysterium i cmentarz. Ze względu na obecność rzeki, Piza może trochę przypominać Wenecję. Zwiedzanie miasta najlepiej zaplanować w ciągu dnia, jednak warto przekonać się również, jak prezentuje się po zmroku. Wieczorem Piza ożywa, tętni życiem włoskich mieszkańców i studentów. Historyczne centrum miasta najlepiej zwiedzać na pieszo, do tych ciekawszych jednak trochę bardziej oddalonych można podjechać jedną z 15 linii autobusowych lub rowerem. A co jeszcze ciekawego ma do zaoferowania Piza?  Oto kilka najważniejszych atrakcji tego miasta.

1. Krzywa Wieża w Pizie

Jest obowiązkowym punktem każdego turysty odwiedzającego Pizę. Na żywo wieża prezentuje się niesamowicie i robi duże wrażenie. To najpopularniejsza atrakcja miasta wiec trzeba się liczyć z dużą ilością turystów oraz kolejką chętnych wejść na taras widokowy znajdujący się na wierzy. Wieża nie posiada windy, aby dostać się na jej punkt widokowy trzeba pokonać ok. 55 metrów, bo tyle mierzy budowla.

2. Katedra w Pizie

Katedra Santa Maria Assunta jest arcydziełem architektury romańskiej, łączącym w sobie różne style. Wspaniała marmurowa budowla pięcionawowej bazyliki zachwyca z zewnątrz, ale przede wszystkim swoim wnętrzem. Wspaniała kolorystyka, kompozycje ciemnego i jasnego marmuru podkreślające doskonałość podziału, zestawione z różnobarwnymi dekoracjami wprowadzającymi do wnętrza symetrię.

Rząd wysokich kolumn wzdłuż głównej nawy, przerywają cztery filary podtrzymujące bęben kopuły.

3. Baptysterium San Giovanni w Pizie

Baptysterium św. Jana Chrzciciela zostało założone w 1152 roku, w celu stworzenia miejsca, w którym miały być udzielane chrzty. Wewnątrz kopuła baptysterium wspierana jest na 8 kolumnach, posiada niesamowitą akustykę, która prezentowana jest co 30 min przez pracownika muzeum. Znajduje się od w chrzcielnicy, która zlokalizowana jest w centralnym punkcie baptysterium i wydaje z siebie dźwięki. Próby echo można posłuchać za darmo jako atrakcję oraz nauszny dowód na panującą w tym miejscu niespotykaną nigdzie indziej akustykę.

4. Rzeka Arno

Arno jest główną rzeką Toskanii, ma długość 241 km, przepływa przez Pizę, a następnie wpada do Morza Tyrreńskiego. Dzieli miasto na starą i nową cześć, a wzdłuż jej brzegów znajdują się deptaki do spacerowania, gwarno uczęszczane ulice oraz liczne sklepy, kawiarnia i restauracje. Nad rzeką zbudowano most Ponte di Mezzo, który jest głównym mostem łączącym 2 części miasta.

5. Kościół Santa Maria della Spina

To miejsce historyczne i cenne dla architektury włoskiej. Ten niewielki kościółek wybudowany z białego marmuru powstał w 1230 roku, znajduje się nad rzeką Arno.

6. Cmentarz Camposanto Monumentale

Założony w 1277 roku cmentarz wchodzący w skład kompleksu Pola Cudów. Powstał, aby pomieścić groby, które dotychczas znajdowały się na terenie katedry. Jego wnętrze zdobią niesamowite freski przedstawiające tematykę życia i śmierci. Cały cmentarz jest w kształcie prostokąta, na środku znajduje się dziedziniec porośnięty trawa a po bokach marmurowe krużganki.

7. Plac Piazza dei Cavalieri

Plac renesansowy, na którym znajduje się pomnik Medyceusza. Na placu znajduje się obecnie kościół św. Stefana oraz wydział jednego z najlepszych włoskich Uniwersytetów w Pizie, na którym kształcą się najlepsi studenci.

8. Parco Naturale Migliarino San Rossore Massaciuccoli

To miejsce jest całkowicie zanurzone w naturze, spotykają się tu zieleń drzew, błękit morza, zwierzęta i piękne widoki, i przyjemny klimat. Park dla zwiedzających otwarty jest jedynie w weekendy.

9. Palazzo Blu

Jedna z najbardziej charakterystycznych kamienic, stojących nad rzeką Arno. Posiada charakterystyczną niebieską fasadę. Aktualnie mieści się tu muzeum obejmujące zbiory malarstwa, antyków, numizmatyki i wyposażenia wnętrz nawet z czasów średniowiecznej sztuki kościelnej oraz współczesnej sztuki. Wstęp na wystawy regularne jest bezpłatny, a na zwiedzanie tego niewielkiego muzeum warto przeznaczyć maksymalnie 2 godziny.

10. Droga wzdłuż rzeko Arno

Lungarno, to są deptaki ciągnące się wzdłuż rzeki Arno, bogato zagospodarowane kawiarniami, restauracjami, muzeami, hotelami i wieloma innymi atrakcjami, które składają się na bogate życie miasta.

11. Łaźnie Nerona

Baths of Nero to wykopaliska i zabytki skalne, które w starożytności służyły samemu Neronowi jako osobiste łaźnie. Dziś są to po prostu skały i jaskinie, służące za przebieralnie, miejsce zacienione oraz punkt widokowy.

12. Muzeum Museo dell’Opera del Duomo

Muzeum znajdujące się przy Plaza dell Duomo, założone w 1891 roku, przechowywane są w nim dzieła pochodzące z Florenckiej katedry Santa Maria Del Fiore,

13. Porto di Pisa

Port jest idealnym miejscem na spacery, dużo restauracji i barów, wszystkie z pięknym widokiem na liczne jachty cumujące w zatoce. Duża marina z wieloma udogodnieniami, plaża kamienista, ale czyściutka o łagodnym zejściu do wody.

14. Knights’ Square

To plac z elegancką renesansową zabudową umieszczoną w architektonicznej konwencji stworzonej przez Giorgio Vasariego. Znajdują się tu efektowne budynki kościoła Zakonu Rycerzy Świętego Stefana, które były dawniej siedzibą zakonu Pałacu Carovana, a także pomnik Kosmy I. Atmosfera tego miejsca jest znacząca różna od tej panującej w gwarnym i tłumnie odwiedzanym Polu Cudów, poszukującym ciszy i spokoju turystom z pewnością się tu spodoba.

15. Basilica romanica di San Piero a Grado

Architektoniczna perełka pochodząca z X wieku, znajduje się nieopodal Pizy, warta zobaczenia, chociażby ze względu na swój nastrojowy klimat, który nastraja do modlitwy i kontemplacji. Surowe wnętrze świątyni zwiedza się przy akompaniamencie ciszy przerywanej delikatnymi dźwiękami organów, które przenoszą człowieka niema w mistyczny klimat.

16. Corso Italia

Jest jedną z głównych turystycznych ulic w mieście, prowadzi aż do rzeki Arno. Znajdują się przy niej liczne restauracje, kawiarnie, bary i sklepy. Można nią dojść do Starego Miasta w Pizie.

17. Orto e Museum Botanico

To pierwszy uniwersytecki ogród botaniczny na świecie, założony 1543 roku, jego powierzchnia zajmuje 2 ha i jest domem dla roślin z pięciu kontynentów świata. Można tu zobaczyć drzewo kakaowca, wanilii, kurkumy, a nawet palmę kalifornijską i wiele innych okazów.

18. Ponte di Mezzo

Najważniejszy most w Pizie, to brama do starszej części Arno, szczególnie ciekawie prezentuje się oświetlony nocą. Często uczęszczany przez studentów Uniwersytetu w Pizie oraz turystów odwiedzających starą część miasta. To także dobre miejsce do robienia pięknych, pamiątkowych zdjęć.

Po więcej informacji turystycznych o mieście Piza warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (15 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić