10 Najpopularniejszych Atrakcji w Mieście Palermo

fotografia – Pixabay

Palermo to gospodarcza, kulturalna, a przede wszystkim turystyczna stolica Sycylii. Jako Panormos istniała już w starożytności, będąc kolonią wędrującego ludu kupców i handlowców – Fenicjan. W mieście tym barokowe kościoły stoją tuż obok ruin, pokrytych barwnym graffiti, którymi nikt nie zajął się odkąd zostały zniszczone podczas drugiej wojny światowej. Stare klasztory i bizantyjskie fasady rozpostarte są pomiędzy wąskimi uliczkami, przez które przewieszone są sznury z praniem, a zapach słynnych sycylijskich przysmaków unosi się w powietrzu. Palermo to istny konglomerat różnych kultur i epok, dlatego przyciąga turystów uwielbiających kontrasty. Co warto zobaczyć podczas wycieczki do słynnego miasta na Sycylii?

1. Katakumby w Convento dei Cappucini

Katakumby w Convento dei Cappucini to jedna z największych, najbardziej nietypowych i nieco makabrycznych atrakcji miasta. W podziemiach tego klasztoru pochowano niegdyś około ośmiu tysięcy osób. Ich zabalsamowane ciała, kości i czaszki są dziś wystawione na widok publiczny. Na początku szesnastego wieku miejsce to było przeznaczone wyłącznie do chowania kapucynów z klasztoru, jednak z czasem zaczęły się tam odbywać pochówki osób świeckich. Ostatnią osobą pochowano tutaj w latach dwudziestych XX wieku. Zmumifikowane ciała są podzielone na kategorie zależne od pozycji społecznej, część z nich stoi, inne leżą na specjalnych regałach, a jeszcze inne wiszą na ścianach. Warto pamiętać, że jest to wycieczka dla ludzi o mocnych nerwach.

2. Kaplica w Pałacu Normanów

Kaplica w Pałacu Normanów stanowi o wiele przyjemniejszy widok, a kilka lat temu znalazła się na liście dziedzictwa UNESCO. Sam pałac był kiedyś siedzibą królów, a dziś obraduje w nim sycylijski parlament. Z zewnątrz budowla nie robi aż tak wielkiego wrażenia jak w środku, gdzie znajduje się wspaniały dziedziniec z galeriami, apartamenty królewskie, a przede wszystkim właśnie Kaplica Palatyńska, wypełniona mozaikami w stylu normandzkim. Budowa kaplicy zakończyła się po trzynastu latach w 1143 roku, a jej styl łączy sztukę arabską, bizantyjską i normandzką. Przepych złotych zdobień i szczegółowych fresków robi gigantyczne wrażenie, a miejsce to uważane jest za jedną z najważniejszych atrakcji na całej wyspie.

3. Katedra

Najważniejszą świątynią jest katedra w Palermo. Została wybudowana na przełomie XI i XII wieku, jednak szereg zmian, prac renowacyjnych i remontów na przestrzeni stuleci spowodował, że cechuje się ona dzisiaj niespotykanym eklektyzmem stylistycznym. Niemal każdy element katedry nawiązuje do trendów architektonicznych z innej epoki, a kontrowersyjne łączenie gotyku, baroku i stylu normandzkiego wywołuje dreszcze u konserwatywnych znawców architektury. Jednak na większości turystów budowla robi spore wrażenie. To tutaj pochowany jest cesarz Fryderyk II, który był również królem Sycylii, Rzymian i Jerozolimy. Warto wybrać się na dach świątyni, skąd widać panoramę miasta.

4. Museo delle Marionetce

Museo delle Marionetce, czyli muzeum i teatr marionetek, to miejsce, które przypadnie do gustu dorosłym i dzieciom. Bogata tradycja w dziedzinie przedstawień marionetkowych to wielka duma Sycylijczyków. W muzeum znajduje się ponad trzy tysiące marionetek z wyspy i nie tylko, ponieważ można w nim również zobaczyć polskie lalki Tadeusza Kantora, a nawet japońskie lalki Bunraku. Warto wybrać się do teatru na pierwszym piętrze i zobaczyć spektakl w języku starosycylijskim, po którym aktorzy uczą widzów, jak animować marionetki.

5. Dzielnice Borgio Vecchio i Kalsa

Dzielnice Borgio Vecchio i Kalsa, a także szereg zaniedbanych dzielnic studenckich to miejsca, w których rozkwita sztuka uliczna i alternatywna. Warto więc poświęcić parę godzin wolnego czasu, wyjść wcześniej z kawiarni z przepyszną kawą, naładować baterie w aparacie i pospacerować po wąskich uliczkach, gdzie kryje się mnóstwo pereł „partyzanckiej sztuki”. Palermo to eksplozja barw na obdrapanych, piaskowych murach. Wprawne oko i ciekawska dusza odnajdzie tutaj mnóstwo zakamarków pełnych kolorowych murali, graffiti i artystycznych instalacji, które nadają miastu niesamowity klimat.

6. Piazza Bellini

Piazza Bellini to uroczy plac w centrum Palermo, przy którym znajdują się aż trzy kościoły. Warto poświęcić uwagę przynajmniej dwóm z nich. Kościół San Cataldo to zabytek architektury arabsko-normandzkiej wybudowany w XII wieku. W XVIII wieku jego mury stały się siedzibą placówki pocztowej, a dwa lata przed wybuchem drugiej wojny światowej miejsce to stało się własnością Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Drugim kościołem, któremu warto przyjrzeć się z bliska jest Santa Maria dell’Ammiraglio, znany również jako La Martorana. Budowla została ukończona w XII wieku i stanowi najlepiej zachowany zabytek gotycki w mieście. Ołtarz główny wykonany został w stylu barokowym, a wnętrze świątyni zdobią bizantyjskie mozaiki.

7. Targi Ballado i Capo

Ballado i Capo to nazwy dwóch z wielu targów miejskich, które z pewnością skradną serca wielbicieli pysznego jedzenia i lokalnych przysmaków. Zwłaszcza jeśli urlop na Sycylii spędzamy w hotelu, gdzie kuchnia często ulega standaryzacji, warto wybrać się na targ, gdzie znajdziemy dokładnie to, czym żywią się Sycylijczycy. Targi w Palermo to uczta dla oczu i dla podniebienia. Na barwnych straganach znajdziemy ogromny wybór serów, od długo dojrzewających po mozzarellę prosto z beczki z zalewą, świeże zioła, wspaniałe warzywa, wina, owoce i oliwki różnego rodzaju. Można tutaj skosztować świeżych produktów na miejscu albo skompletować pyszny zestaw na drugie śniadanie w plenerze. Nie ma nic lepszego niż kanapki ze świeżą mozzarellą, intensywnie czerwonymi pomidorami i aromatyczną bazylią.

8. Teatro Massimo Vittorio Emanuele

Teatro Massimo Vittorio Emanuele to monumentalny budynek będący największym teatrem operowym we Włoszech i trzecim pod względem wielkości w całej Europie. Miejsce to słynie z doskonałej akustyki i wyjątkowych koncertów, jednak sama budowla stanowi niewątpliwą atrakcję. Jej obecny kształt zaprojektowano pod koniec XIX wieku, a łączy on style późnego renesansu, baroku i klasycyzmu. Również tutaj można odnaleźć ślady sztuki normandzkiej i arabskiej, a naturalny kamień stanowi najważniejszą część całej konstrukcji. Teatr został również częścią światowej kinematografii, stając się scenografią dla finałowej sceny „Ojca chrzestnego III” Francisa Forda Coppoli, w której zabita zostaje córka Michaela Corleone.

9. Zamek Zisa

Zisa to zamek w Palermo wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego budowę rzemieślnicy arabscy rozpoczęli w XII wieku i stanowił on letnią rezydencję normańskich władców. W stylu budowli dominuje przede wszystkim architektura mauretańska i wyróżnia się ona egzotyczną urodą nawet na tle zróżnicowanych budynków w Palermo. Władze Sycylii kupiły posiadłość dopiero na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a wówczas został on odrestaurowany i otwarty dla turystów. Niektóre z reprezentacyjnych pomieszczeń wypełnione są pokaźnymi zbiorami sztuki islamskiej oraz artefaktami i różnego rodzaju eksponatami kojarzonymi z ludami zamieszkującymi okolice Morza Śródziemnego. Koniecznie trzeba zobaczyć centralną salę, w której kiedyś znajdowała się fontanna, a do dziś zachowała się przepiękna mozaika.

10. Fontana Pretoria

Fontana Pretoria to gigantyczna fontanna w samym sercu historycznego centrum miasta. Została wybudowana w połowie XVI wieku przez Francesco Camilliani, toskańskiego rzeźbiarza epoki renesansu. Pierwotnie była ozdobą Florencji, jednak po dwudziestu latach przeniesiono ją do Palermo. Przenosiny wymagały rozłożenia fontanny na 644 kawałki, a także wyburzenia kilku budynków w Palermo. Fontanna przedstawia dwunastu bogów olimpijskich, postaci mitologiczne, zwierzęta i rzeki w Palermo.

4.1/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić