Londyn Turystycznie – Top Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia – Pixabay

Położony nad Tamizą Londyn jest stolicą Anglii, trzecią największą metropolią w Europie i jedną z największych na całym świecie. Miasto wypełnione jest muzeami, galeriami, teatrami i zabytkami, które zna każdy, a wielkomiejski klimat zapewniają mu również barwne dzielnice, pełne butików znanych projektantów, sklepów, restauracji i klubów, w których słychać najnowsze trendy muzyczne. Nic więc dziwnego w tym, że Londyn co roku odwiedza aż trzydzieści milionów turystów, a wielu z nich wraca tam regularnie, co z pewnością jest łatwiejsze dzięki częstym rejsom tanich linii lotniczych. Miasto to emanuje energią, która przyciąga ludzi w każdym wieku, a każda wycieczka do Londynu obfituje w nowe odkrycia i wrażenia. Co warto zobaczyć w mieście, w którym mieszają się ze sobą elegancja rodem z Rodziny Królewskiej, street art, teatr, historia i muzyka klubowa?

Pałac Westminsterski

Symbolem miasta jest Pałac Westminsterski, czyli Brytyjski Parlament, położony malowniczo nad Tamizą. Jest to zabytek w stylu neogotyckim, który powstał w XI wieku, a w wieku XIX został odbudowany po pożarze. Stanowi siedzibę brytyjskiej Izby Gmin i Izby Lordów, jednak najważniejszym elementem budowli jest najsłynniejszy zegar na świecie, zwany Big Benem. Znajduje się on na Elisabeth Tower oraz na większości pamiątek i pocztówek z Londynu, a w jego wnętrzu boje dzwon o wadze ponad trzynastu ton. Zegar działa od 160 lat i niemal nieustannie wskazuje poprawną godzinę. Na szczycie wieży umieszczono mikrofony, dzięki którym codzienni rano w BBC każdy może usłyszeć bicie dzwonów.

Pałac Buckingham

Pałac Buckingham to oficjalna siedziba brytyjskich władców, która została wybudowana w 1703 roku. Siedziba obecnej monarchini jest największym pałacem na świecie, w którym znajduje się aż 600 komnat, 200 sypialni i 70 toalet, jednak turyści mogą oglądać tylko dziewiętnaście pomieszczeń reprezentacyjnych. Miejsce to wiąże się ściśle z historią brytyjskiej monarchii i mnóstwem wydarzeń istotnych nie tylko dla Anglików. To tutaj odbywały się na przestrzeni stuleci wszelkie uroczystości rodziny królewskiej, ale również oficjalne spotkania o charakterze międzynarodowym. Codziennie o 11.30 przed pałacem odbywa się uroczysta zmiana warty i przekazanie kluczy, a w tych godzinach pod pałacem gromadzą się tłumy ludzi. Turyści, którzy chcą zobaczyć wnętrze pałacu, koniecznie powinni zarezerwować bilety przez Internet, aby mieć pewność, że uda się zarezerwować dogodny termin.

Camden Town

Camden Town to jedna z najciekawszych dzielnic Londynu, będąca swoistą eksplozją barw i dźwięków. W tej części miasta każda z kamienic zdaje się mieć fasadę w innym kolorze, a na dodatek roi się tutaj od barwnych murali i prac artystów ulicznych. Wszędzie ciągną się długie pasaże i mnóstwo najróżniejszych sklepów, barów i knajp, z których słychać najróżniejsze gatunki muzyczne. Miejsce to jest szczególnie uwielbiane przez artystów i młodych ludzi, szukających rozrywki zarówno w dzień, jak i w nocy. Często stanowi również naturalną scenografię podczas oryginalnych sesji zdjęciowych.

China Town

Równie barwną dzielnicą miasta jest China Town, czyli spory kawałek Chin w samym centrum Londynu. Dzielnica ta wypełniona jest sklepami i restauracjami azjatyckimi, w których można skosztować najróżniejszych przysmaków – od mandaryńskich placków, przez kaczkę po pekińsku, aż po tajwańską zupę i wiele innych. Na ulicach rozstawione są ogromne ilości kolorowych straganów, gdzie można kupić pamiątki, orientalne kadzidełka i przekąski czy zdrowe napoje z imbiru i żeń-szenia. Całą atmosferę dzielnicy tworzą jednak liczne ozdoby nawiązujące do kultury azjatyckiej – nad ulicami rozpościerają się girlandy czerwono-złotych lampionów, gdzieniegdzie widać bramy z motywem smoka, a znaki z chińskiego alfabetu wszędzie dookoła sprawiają, że można uwierzyć, że jest się w Azji. Dzielnica ta nabiera szczególnego uroku wieczorem i w nocy, kiedy tłum ludzi, zapachy orientalnych przypraw i kolorowe lampiony atakują wszystkie zmysły.

National Gallery przy słynnym Trafalgar Square jest największą galerią w Londynie, a jednocześnie jedną z bezpłatnych atrakcji. Wejście do komnat, w których znajdują się dzieła takich mistrzów jak Gustav Klimt, Pablo Picasso, Vincent van Gogh czy najwięksi impresjoniści, jest zupełnie za darmo. Należy więc liczyć się z tym, że będziemy musieli poczekać dłuższą chwilę w kolejce, ale wspomniane nazwiska mówią same za siebie – zdecydowanie warto!

Tower of London

Tower of London. , znana jako Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości, została wybudowana w XI wieku dla Wilhelma Zdobywcy i była więzieniem, z którego nie można było uciec. Jego położenie tuż nad Tamizą stanowiło element systemu obronnego, a więźniów dostarczano do więzienia za pomocą łódek. To właśnie w tym więzieniu karę odbywali między innymi Anna Boleyn, myśliciel Tomasz Morus czy Thomas Cromwell. W 1941 więźniem Tower był Rudolf Hess, jeden z najsłynniejszych dygniatrzy nazistowskich, który prawdopodobnie pojawił się w Anglii na polecenie Hitlera, pragnącego nawiązać współpracę z Winstonem Churchillem. Dziś Tower jest jedną z największych atrakcji Londynu, gdzie znajduje się między innymi skarbiec z klejnotami i insygniami królowej. Symbolem Tower of London są kruki, a legenda głosi, że dopóki będą one na terenie twierdzy, dopóty będzie trwało Imperium Brytyjskie. Turyści mogą więc spotkać tutaj pilnie strzeżone ptaki, którym podcięto skrzydła, aby nigdy nie odleciały.

Tower Bridge

Nieopodal twierdzy znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych mostów w stolicy Anglii, czyli Tower Bridge. Ten niezwykły most powstał pod koniec XIX wieku i stanowił wówczas przebłysk geniuszu brytyjskiej inżynierii. Jego projekt zakładał, że po podniesieniu będą mogły pod nim przepływać nawet ogromne statki pasażerskie, a dziś znajduje się na nim muzeum, w którym turyści mogą dowiedzieć się wszystkiego o historii jego powstawania. Górny pomost zawiera również punkt widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na Tamizę i panoramę miasta.

Katedra św. Pawła

Katedra św. Pawła to najpopularniejszy kościół anglikański w historii. Budowę katedry zakończono w 1710 roku, a jej kopuła waży aż 700 ton. Mimo że większość uroczystości ważnych dla Rodziny Królewskiej odbywa się w Opactwie Westminster, to właśnie w pięknej katedrze pobrali się książę Karola i Diana Spencer. To tutaj również odbyły się pogrzeby Winstona Churchilla czy Margaret Thatcher. Miejsce to jest więc silnie związane ze współczesną historią Anglii, a katedra stanowi niezwykłą ozdobę miasta. Warto zobaczyć ją z oddali, zmierzając w jej kierunku od strony Mostu Millenium. Widać wówczas, jak piękna kopuła w stylu barokowym kontrastuje z nowoczesną architekturą.

Notting Hill

Notting Hill to jedna z popularniejszych dzielnic Londynu i jednocześnie tytuł słynnego filmu z Julią Roberts i Hugh Grantem. Należy do droższych części miasta, ale świetnie nadaje się na spacer. Wprawi w zachwyt zwłaszcza miłośników architektury, a monumentalne kamienice w stylu wiktoriańskim tworzą niesamowity klimat. To właśnie w tej dzielnicy Londynu regularnie odbywa się największy karnawał uliczny w całej Europie.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.8/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić