10 Najlepszych Atrakcji w Kutna Hora 🗺️

fotografia – Pixabay

Kutna Hora mogłaby zmienić nazwę na Stříbrný Hora czyli Srebrna Góra. Podobna nazwa miasta jest po polskiej stronie, ale do tego czeskiego miasteczka bardziej by ta nazwa pasowała. Historia miasta nierozerwalnie związana jest ze srebrem jego wydobycie i przetwarzaniem. Co prawda złoża srebra w Kutnej Horze już się wyczerpały, ale piękna historia srebrem pisana pozostanie na wieki. To niewielkie miasto znajduje się w odległości 100 kilometrów od przejścia granicznego w Kudowie Słone. Każdy kto odpoczywa w Kudowie może urządzić sobie kilkugodzinną wyprawę za czeską granicę i odwiedzić to ciekawe i malownicze miejsce.

Kutna Hora – krótko historycznie

Poczynając od XIII wieku na terenie dzisiejszego miasta i jego najbliższej okolicy rozpoczęło się wydobycie rudy srebra. Srebro w tamtym czasie było równie pożądane jak w dniu dzisiejszym. Pierwsza kopalnia bardziej przypominała twierdzę obronną niż kopalnię. Nie ma się temu co dziwić ze względu na wartość pozyskiwanej rudy. Gród był drewnianą budowlą w pobliżu której powstawała osada, wzmianki na ten temat pochodzą z roku 1312. W latach 1400-1420 kutnohorski sołtys Vaclav z Donina przebudował twierdzę w gród. Kolejna przebudowa i rozbudowa miała miejsce pod koniec XV wieku. Rozwijające się prężnie miasto stało się miejscem usytuowania mennicy królewskiej. Mennica królewska obsługiwana była przez włoskich rzemieślników sprowadzonych z Florencji. Mennica działała aż do XVIII wieku kiedy to w związku z wyczerpaniem się złoża srebra została w roku 1770 zamknięta. Dziś w mieście na terenach byłej kopalni znajduje się muzeum.
Kutna Hora za sprawą złóż srebra była w średniowieczu uznawana za jedno z najlepiej prosperujących miast. W mieście zamieszkiwali oprócz rdzennej ludności przede wszystkim Niemcy i Włosi.

Atrakcje i ciekawe miejsca w mieście Kutna Hora

1. Hradek – Czeskie Muzeum Srebra i Średniowieczna Kopalnia. Na terenie zamkniętej w XVIII wieku kopalni srebra istnieje muzeum. Eksponaty tam zgromadzone związane są ze srebrem oraz jego wydobyciem i przetwórstwem. W zasobach muzealnych znajduje się ponad 180 000 eksponatów związanych ze srebrem. Muzeum posiada bogatą kolekcję numizmatyczną związaną z bitymi tam monetami. Oprócz tego gromadzone są też srebrne monety pochodzące z innych stron świata. Eksponaty związane z technologią górnictwa srebra uznawane są za najstarsze w Europie. Zwiedzający mają także udostępnione do zwiedzania podziemne części starej kopalni. Muzeum uznawane jest za jedno z najbogatszych na czeskich ziemiach.

2. Stare Miasto wraz z kościołami św. Barbary i kościołem klasztornym Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zostało w 1995 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wszystkie budowle w obrębie Starego Miasta zachęcają do spacerów i obcowania z wielowiekowymi budynkami znajdującym się w jego obrębie. Historię czuje się najbardziej zaglądając w wąskie uliczki przylegające do rynku. Całość Starego Miasta wybrukowana jest kostką.

3. Kaplica Czaszek znajduje się w dzielnicy Sedlec, znajdują się w niej szczątki od 40-70 tysięcy osób. W połowie XIV wieku miasto nawiedziła epidemia dżumy, między innymi z tego czasu pochodzi większość kości. Drugą grupę stanowią szczątki ofiar wojen husyckich z XV wieku oraz wojny trzydziestoletniej z XVII wieku. Wystrój obiektu wykonany został niemal w całości z czaszek i kości ludzkich. Kaplica nie pełni ról religijnych jest jedynie dość oryginalnym i ekscentrycznym sposobem ekspozycji lidzkich kości.

4. Kościół św. Jakuba, budowla gotycka wznoszona przez wiele dziesięcioleci od połowy XIV do początków XV wieku. Nietrudno dostrzec tą budowlę, ponieważ posiada on wysoka na 84 metry wieżę. W planach była także budowa drugiej wieży, niestety nie zostały te plany zrealizowane.

5. Kościół św. Barbary, zbudowany na wzgórzu w stylu gotyckim. Jest bardzo monumentalną budowlą sakralną. Przez niektórych przyrównywany jest ze względu na swoją bryłę do katedr pochodzących z tamtych czasów. Ze względu na swoje położenie na wzgórzu, widoczny jest z każdej części miasta.

6. Kaplica Bożego Ciał, budowla późnogotycka służyła kiedyś jako kaplica cmentarna z kostnicą. Od końca XVIII wieku przestała spełniać funkcje religijne i jest kolejną atrakcja turystyczną z przeznaczeniem do odbywania się tam imprez kulturalnych.

7. Włoski Dwór, kiedyś mieściła się w nim królewska mennica. Nazwę zawdzięcza włoskim specjalistom od bicia srebrnych monet. Obecnie znajduje się tu Muzeum Mennictwa.

8 Kamienna studnia, służyła jako kamienny zbiornik wody pitnej z końca XV wieku. Studnia stanowi narodowy zabytek kultury Republiki Czeskiej. Uznawana jest za arcydzieło późnogotyckiej sztuki i inżynierii średniowiecznej. Woda do studni doprowadzana była drewnianym rurociągiem.

9. Morowy Słup, kolejny obiekt przypominający o epidemii dżumy z 1713 roku. Jest to barokowa rzeźba, chroniona jako narodowy zabytek kultury Republiki Czeskiej.

10. W okresie wojen husyckich w okolicach Kutnej Hory doszło do bitwy pomiędzy wojskami katolickimi, a siłami reprezentującymi husytów. Wojskami katolickimi dowodził Zygmunt Luksemburczyk, na czele husytów stanął Jan Žižka. Kutna Hora stanęła po stronie husytów. Miasto ze względu na swoje strategiczne znaczenie związane z wydobyciem srebra było ważne dla obu stron konfliktu. Właściwie bitwa nie zakończyła się zwycięstwem żadnej ze stron. Siły husyckie pomimo okrążenia w obrębie murów miejskich zdołały wydostać się z potrzasku, a zdecydowanie silniejsza osobowo armia Luksemburczyka, nie zdołała powstrzymać przebijających się husytów.

Po więcej informacji zajrzyj tutaj

4/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić