9 Najlepszych Atrakcji w mieście Malmö w 2024 🗺️

fotografia – Pixabay

Biorąc pod uwagę fakt że początki miasta sięgają XII wieku, a przynależność do Szwecji datuje się od połowę XVII wieku śmiało można by rzec, że jest to duńskie miasto w granicach Szwecji. Duńskie, ponieważ przez wiele wieków tereny Skanii należały do duńskich monarchów. Skania, tak nazywa się historyczna kraina na południowych krańcach Półwyspu Skandynawskiego oddzielanego od tej części Europy jedynie cieśninami duńskimi. I właśnie w Skanii leży Malmö .
Dzisiejsze miasto w niczym nie przypomina tego z czasów przynależności do Danii. Trzecie co do wielkości miasto w Szwecji. Ważny port morski i węzeł komunikacyjny łączący szwedzką część Skandynawii z Danią i dalej z północną Europą. Miasto jest również ważnym ośrodkiem przemysłowym , kulturalnym i naukowym Szwecji.

Ciekawe miejsca i atrakcje związane z miastem Malmö

1. Ratusz

Gotycka budowla z połowy XVI wieku, na skutek wielu modernizacji obecny budynek zachowuje formy renesansowe co jest wynikiem przebudowy wykonaj w latach 1864-1869.

2. Stortorget

Główny rynek w mieście istniejący od 1538 roku jest największym runkiem miejskim w Szwecji. W centralnym miejscu placu znajduje się pomnik króla Karola X Gustawa. Wokół rynku zachowało się kilka historycznych budynków. Plac wykorzystywany jest do organizowania imprez plenerowych. Zimą plac zamieniany jest w duże lodowisko.

3. Sankt Petri kyrka

Kościół św. Piotra, wybudowany w 1300 roku na miejscu poprzedniego romańskiego kościoła. Kościół uznawany jest za najstarszą budowlę miasta. Wzniesiony został z czerwonej cegły charakterystycznej dla budowli gotyckich.

4. Kwartał św. Gertrudy

Fragment starej zabudowy miasta w skład którego wchodzi 19 budynków wzniesionych poczynając od XVI wieku na XIX kończąc.

5. Magazyny kupieckie

Jedne z ciekawszych obiektów zabytkowych miasta. Ciekawa architektura tych budynków polega między innymi na połączeniu części budynku wykonanej z czerwonej cegły z nadbudową utrzymaną w stylu niemieckiej ryglowej konstrukcji drewnianej z różnego rodzaju wypełnieniem przestrzeni między ryglami. W mieście znajduje kilka tego typu budowli.

6. Turning Torso

Wieżowiec górujący ponad zabudową miasta. Budowa tego obiektu zakończona została w 2006 roku. Konstrukcja budynku jest bardzo ciekawa. Na całość składają się pięciopiętrowe „bloki”ustawione w taki sposób że sprawiają wrażenie dużego wiertła. Bloków jest 9. Każdy blok skręca względem siebie o 10 stopni co łącznie daje 90 stopni liczone od podstawy do szczytu. Budynek ma 54 piętra, a jego wysokość wynosi 190 metrów.

7. Most Oresund – Most na Sundem

Długi na prawie 8 kilometrów most łączący Szwecję z Danią, a w tym konkretnym przypadku łączy on szwedzkie Malmö ze stolicą Danii Kopenhagą. Jest to drugi co długości most na świecie łączący dwa państwa. Przeprawa jest połączeniem mostu drogowego i kolejowego.

8. Västra hamnen

Ciekawe z różnych względów miejsce. Jest to dzielnica, która powstała w miejscu dawnego przemysłowego rejonu miasta. Prace nad zagospodarowaniem tego terenu trwały 12 lat i skupiały architektów, ekologów i planistów. Każda z tych grup wniosła swój udział w powstanie dzielnicy. Cała zbudowana jest wykonana z zastosowaniem ekologicznych materiałów budowlanych. Zastosowano tu nowoczesne metod zarówno ogrzewania jak i pozyskiwania energii. Dodatkowo dzięki wprowadzeniu dużej ilości zieleni cały teren spełnia zarazem rolę”płuc” miasta.

9. Malmö Arena

Narodowym sportem Szwedów jest hokej na lodzie i piłka ręczna. Dla potrzeb tych dyscyplin sportu w mieście wybudowano cały kompleks sportowy w którym Hala widowiskowo sportowa jest największym obiektem. Osoby zainteresowane tego typu miejscami mają możliwość zapoznać się jak to wygląda w przypadku szwedzkiego miasta Malmö.

Malmö – krótko historycznie

Osady ludzkie na terenie Skanii istniały jeszcze na długo przed założeniem Malmö. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1275, miasto w tamtym czasie należało do Danii. W niedalekiej odległości dzisiejszego Malmö leży miasto Lund. Był to w początkach nowego tysiąclecia ważny ośrodek szerzenia wiary chrześcijańskiej na terenie Skandynawii. Jeden z panujących tam arcybiskupów w niedalekiej osadzie nad brzegiem wód cieśniny wybudował przyczółek promowy ułatwiający komunikację z Kopenhaga. Tym sposobem stworzył podwaliny pod przyszłe miasto. Teren osady został bardzo szybko ufortyfikowany. Rozwój miasta był tak szybki, że w krótkim czasie stało się drugim po Kopenhadze ośrodkiem w Danii. Miasto uzyskało prawa miejskie w roku 1434. Przynależność do Hanzy oraz intensywne połowy śledzi sprawiały, że miasto bardzo intensywnie się rozwijało. Śledzie solone były „złotem” miasta. W czasach duńskiej dominacji miasto eksportowało rocznie ponad 30 tysięcy beczek solonych śledzi.

Przejęcie przez Szwedów kontroli nad miastem i całym okolicznym terenem nastąpiło dopiero w roku 1658 w związku z podpisaniem traktatu pokojowego pomiędzy Szwecją, a Dania. Podpisana umowa określana jest jako Traktat z Roskilde. O potędze nie tylko militarnej, ale także gospodarczej Szwecji w czasach powstawania miasta Malmö, świadczy to że w tym samym czasie prowadziła ona kosztowną i krwawą wojnę z Polską, nazywaną „Potopem Szwedzkim”

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić