Kłajpeda, duży port nad Morzem Bałtyckim. Stolica historycznej krainy nazywanej Małą Litwą. Dziś stanowi nieodłączną część Litwy. Długoletnia historia miasta wiąże się z wieloma ważnymi w dziejach Europy wydarzeniami.
Kłajpeda – krótko historycznie.
Miasto położone jest w strategicznym miejscu u ujścia rzeki Dongi do Zalewu Kurońskiego i dalej do Morza Bałtyckiego. Udokumentowane źródła podają istnienie w tym miejscu drewnianego grodu już na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia. Tereny te zamieszkiwane były przez przodków Prusów, plemię Kurów. Kurowie parali się głównie rybołówstwem. Narażeni byli również na ciągłe potyczki z Wikingami stąd drewniane grodzisko obronne.
W pierwszych wiekach drugiego tysiąclecia na terenach tych dominowali Prusowie. Koniec dominacji Prusów wiąże się z przybyciem Krzyżaków. W roku 1252 Krzyżacy p raz pierwszy podjęli próbę zbudowania drewnianej warowni. Lokacja miasta na prawie lubeckim miała miejsce w roku 1254. W roku 1323 miasto zostało zniszczone przez wojska litewskie.
Prowadzona przez Krzyżaków rozbudowa zamku przypada na początek XV wieku. W 1475 miasto uzyskało prawa miejskie.
Przez prawie dwa wieki Kłajpeda wraz z Prusami Książęcymi była lennem Korony Królestwa Polskiego. Okres polskiej dominacji na tym terenie kończy się w drugiej połowie XVII wieku na rzecz dominacji niemieckiej.
Prusy Książęce zmieniły się w Królestwo Prus. Od tego czasu pomimo częściowego upadku znaczenia miasta, zaczęło ono ponownie odgrywać istotną rolę zwłaszcza ze względu na swoje strategiczne położenie.
Po zakończeniu I wojny Kłajpeda znajdowała się pod administracją francuska. Wraz z utworzeniem państwa litewskiego od 1923 roku Kłajpeda znalazła się w jego granicach.
II wojna to czas niemieckiej okupacji, miasto zostało włączone w granice III Rzeszy. Jako ważny port na Bałtyku, Niemcy wykorzystywali to miejsce dla potrzeb okrętów swojej floty wojennej.
Koniec II wojny wiąże się z nowym podziałem Europy. Kłajpeda wraz z całą Litwą znalazła się w granicach Związku Radzieckiego i trwało to aż do marca 1990 roku kiedy Litwa ponownie odzyskała niepodległość jako Republika Litewska.
Ciekawostki związane z Kłajpedą
1. Zamek – właściwie to ruiny dawnego krzyżackiego zamku. Jego historia sięga połowy XIII wieku. Początkowo był to drewniany gród obronny. Z czasem wybudowano murowany zamek. W XVIII wieku zamek przestał mieć znaczenie militarne i zaczął popadać w ruinę. Ostatecznie rozebrano go w drugiej połowie XVIII wieku. Dziś pozostały jedynie fragmenty szańca we wnętrzu którego urządzone jest skromne muzeum.
2. Ratusz – budynek znajduje się przy Placu Odrodzenia, wzniesiono go w XVIII wieku i był własnością duńskiego kupca Lorcka. W 1846 został odkupiony przez władze miejskie i zmienił swoje przeznaczenie na ratusz miejski. Obecnie jest w dalszym ciągu siedzibą prezydenta miasta i jego współpracowników.
3. Plac Teatralny – dawny plac targowy, wokół usytuowane są ciekawe budynki z budynkiem teatru włącznie. Siedziba teatru mieści się w budowli wzniesiony w XVIII wieku. Obecnie odrestaurowany budynek jest ozdobą placu. Teatr słynny jest także z wydarzenia jakie miało tu miejsce podczas II wojny. W dniu przyłączenia Kłajpedy do III Rzeszy z teatralnego balkonu przemówienie wygłosił Adolf Hitler.
4. Stare Miasto – odrestaurowana w latach 70. XX wieku odzyskała swój dawny blask. Można tu spotkać wiele budynków wybudowanych metoda szachulcową. Dzięki budowie drewnianego szkieletu budynku i wypełnieniu przestrzeni pomiędzy poszczególnymi belkami murem, budynki nabierały bajkowego wyglądu. Ściany wielu budynków pomalowane są różnokolorowymi farbami co w połączeniu z ich architekturą daje bardzo ciekawy efekt. W wielu budynkach ulokowały się liczne kawiarenki i restauracje.
5. Muzeum Zegarów i Zegarków – znajduje się w odrestaurowanym XIX wiecznym budynku. Muzeum uznawane jest za unikatowe na skalę europejską. Podzielone jest na dwie części. W jednej znajdują się eksponaty dotyczące sposobów i mechanizmów związanych z pomiarem czasu począwszy od starożytności na czasach współczesnych kończąc. W drugiej części wyeksponowane są zegary, pokazujące na swoim przykładzie zmiany jakie w nich zachodziły poczynając od XVI wieku na współczesności kończąc. Ekspozycja liczy ponad 1700 zegarów i mechanizmów zegarowych.
6. Park Rzeźb – miasto słynie z licznych rzeźb ulokowanych w różnych punktach miasta. Miejsce w którym eksponowane są najliczniej było kiedyś cmentarzem. Za czasów Związku Radzieckiego cmentarz został zlikwidowany, a w jego miejsce utworzono park. W 1977 roku odbywał się w Kłajpedzie plener rzeźbiarski po którym pozostało ponad 100 rzeźb, które dziś można podziwiać. Poza parkiem rzeźby można spotkać np. w porcie i jest nią postać Czarnego Ducha wyłaniającego się z wody.
7. Pasaż Friedricha – jedna z uroczych uliczek starego miasta odnowiona w 2006 roku mająca w szczególny sposób upamiętnić króla Friedricha, między innymi jego rzeźbą pomnikową.
8. Port – jest jednym z największych nad Morzem Bałtyckim. Z portowych nadbrzeży odpływają liczne statki turystyczne przewożące chętnych na mierzeję. Ponadto port jest ważnym ośrodkiem żeglugi promowej łączącej Kłajpedę np. ze Sztokholmem, Kilonią i innymi europejskimi miastami. Z portu wypływają statki przewożące towary do 65 państw na świecie.
9. Pod koniec II wojny Kłajpeda z rozkazu Hitlera zamieniona została w Twierdzę. W związku z przygotowaniami do tworzenia twierdzy pod koniec 1944 roku Niemcy wysiedlili z miasta wszystkich mieszkańców. Wyzwolicielska Armia Czerwona wkroczyła do pustego miasta.
10. Litewskie Muzeum Morza – kompleks składający się z czterech części: muzeum morskie, skansen rybacki, akwarium i delfinarium. Miejsce traktowane jest jako morski park rozrywki.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj