Sofia – 9 Najlepszych Atrakcji w 2023

fotografia – Pixabay

Sofia to największe miasto Bułgarii i zarazem stolica kraju, w którym żyje dziś około miliona mieszkańców. Kraj ten niemal od zakończenia drugiej wojny światowej do 1989 roku był pod władaniem komunistów, co odzwierciedla się do dziś w architekturze, jednak miasto ma o wiele bogatszą historię, sięgającą daleko wstecz. Dlatego też w morzu postkomunistycznej, nieciekawej zabudowy, którą Polacy za dobrze znają z doświadczenia, w Sofii można znaleźć przepiękne perełki, świadczące o bogactwie kulturowym kraju. Cały kraj, ze stolicą na czele, rozwija się prężnie, a efekty nowoczesnych rozwiązań sprawiają, że Sofia staje się coraz ciekawszym i coraz bardziej atrakcyjnym miejscem, które warto odwiedzić podczas wycieczki do Bułgarii.

1. Symbolem miasta Sofia jest Sobór św. Aleksandra Newskiego, czyli monumentalna budowla w neobizantyjskim stylu, która góruje nad miastem i jest widoczna z wielu miejsc w części zabytkowej. Cerkiew została wzniesiona w 1912 roku na część cara Aleksandra II, ponieważ to właśnie rosyjski władca przyczynił się do odzyskania przez Bułgarię niepodległości trzydzieści cztery lata wcześniej. Trony wewnątrz cerkwi zostały wykonane z onyksu i alabastru, a wnętrze zdobią freski rosyjskich i bułgarskich artystów. Warto pamiętać o tym, że turyści, którzy chcą wykonać pamiątkowe zdjęcia wewnątrz świątyni, będą musieli za to zapłacić.

2. Bulwar Witosza to reprezentacyjne deptak Sofii, który ma długość 850 metrów i rozciąga się między skwerem świętego Nedelya a Parkiem Południowym. Znajduje się tutaj mnóstwo sklepów, butików, kawiarni, ekskluzywnych restauracji i klimatycznych knajpek, które latem rozstawiają ogródki zewnętrzne. Choć ceny są nieco wyższe niż w innych częściach miasta, warto wybrać się tutaj na obiad lub kawę. Bulwar Witosza jest miejsce, w którym można zaobserwować trendy panujące w Bułgarii, skosztować kolorowego drinka albo słynnej sałatki szopskiej składającej się z pokrojonych ogórków, pomidorów, cebuli i papryki wraz z serem owczym i oliwą.

3. Cerkiew Św. Petki Samardżijskiej znajduje się w centrum miasta, a jej fundamenty były pierwotnie bazą świątyni z czasów rzymskich. Budowla została wybudowana w XVI wieku i stanowi kontrast dla socrealistycznej zabudowy, którą widać wokół niej. W pobliżu znajdują się również starożytne ruiny, pomnik świętej Zofii i kramy z lokalnymi pamiątkami.

4. Cerkiew „Sweta Nedela” to prawosławna świątynia, która powstała w X wieku na część męczennicy z III wieku. Pierwotna wersja była wykonana z drewna, jednak później zbudowano ją na nowo. Na przestrzeni lat budynek ten nie miał szczęścia: najpierw został zniszczony przez trzęsienie ziemi, a w 1925 roku radykalni komuniści zdetonowali wewnątrz ładunki wybuchowe, co doprowadziło do śmierci ponad dwustu osób. Została odbudowana dopiero w 1933 roku i wtedy też ponownie ją poświęcono.

5. Rotunda św. Jerzego jest najstarszym budynkiem w całej Sofii, wybudowanym jeszcze przez Rzymian. Uroczy i niewielki obiekt z czerwonej cegły stanowi ozdobę miasta i przypomina o niezwykłej historii tych terenów. W środku znajdują się freski, których powstanie datuje się na XII i XIV wiek, a w czasach Imperium Osmańskiego budowla stanowiła meczet. Dziś dookoła znajdują się o wiele częściej uczęszczane miejsca, takie jak Pałac Prezydencki czy ekskluzywny hotel Sheraton, jednak warto odnaleźć ją na mapie i zobaczyć na własne oczy.

6. Meczet Bania Baszi Dżamija jest jedną z kilku najważniejszych budowli w mieście, które symbolizują okres panowania Osmańskiego na tych terenach. Jest dziś jednym z najstarszych meczetów na całym Starym Kontynencie, a ponadto jedyną funkcjonującą dziś świątynią muzułmańską w Sofii. “Bania” w nazwie to nawiązanie do kąpieli, ponieważ właśnie w tym miejscu znajdowało się w dawnych czasach źródło termalne. Przepięknie, bogato zdobione fasady i orientalny urok tego miejsca z pewnością zachwyci turystów, którzy szukają ciekawych punktów na mapie Sofii.

7. Cerkiew Mądrości Bożej stoi w miejscu, gdzie wzniesiono pierwszą budowlę już w IV wieku. W czasach panowania Imperium Osmańskiego świątynia ta została zmieniona na meczet z dobudowanym minaretem, a kiedy trzęsienie zdewastowało budynek, w jego pozostałościach funkcjonowała remiza strażacka oraz skład. Dopiero w latach dwudziestych XX wieku odbudowano cerkiew, a dziś w jej podziemiach odwiedzić można muzeum archeologiczne.

8. Narodowy Pałac Kultury w Sofii to jedno z najwspanialszych na świecie centrów kongresowo-wystawienniczych. Stanowi centrum kultury, które tętni życiem i jest punktem orientacyjnym dla mieszkańców miasta oraz turystów. Budynek otoczony jest przez malowniczy park z mnóstwem fontann. To tutaj najczęściej spotyka się stołeczna młodzież, a inni spacerują alejkami po zachodzie słońca, ciesząc się witalną energią i towarzystwem innych spacerowiczów.

9. Muzeum Historii Miasta Sofii to miejsce dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o stolicy Bułgarii więcej, niż jest to możliwe podczas wertowania nawet najobszerniejszych przewodników. Instytucja istnieje dopiero od kilkunastu lat, jednak budynek, w którym gości, ma długą historię. Kiedyś znajdowały się w nim tureckie łaźnie, a dziś podziwiać tutaj można różnorodne bułgarskie artefakty i dzieła z różnych dziedzin sztuki.

Po więcej informacji turystycznych o mieście Sofia warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić