15 Interesujących Ciekawostek o Katedrze Kolońskiej

katedra kolonia
foto – Pixabay

Katedra Kolońska jest najwyższą świątynią katolicką na świecie, najważniejszym kościołem Niemiec, a przez wieki była również siedzibą biskupstwa. Jest nie tylko symbolem Kolonii, ale również motywem, który bardzo często pojawia się na licznych pamiątkach z innych części Niemiec. Z pewnością zakochają się w niej wszyscy miłośnicy historii, a zwłaszcza epoki średniowiecza. Oto piętnaście ciekawostek na temat wspaniałej katedry.

1. Budowę obecnej katedry rozpoczęto w pierwszej połowie XIII wieku, a ukończono ostatecznie dopiero 632 lata później, w roku 1880. W czasach starożytnych w miejscu dzisiejszej katedry znajdowała się świątynia rzymska.

2. Katedra w Kolonii ma aż 157 metrów wysokości i w związku z tym jest najwyższym kościołem na świecie, który posiada dwie wieże, a także trzecim najwyższym kościołem na świecie w ogóle. Kiedy ukończono ją w 1880 była najwyższą budowlą na świecie, biorąc pod uwagę budowle zarówno świeckie, jak i sakralne.

3. Katedrę wybudowano w stylu gotyckim, a była wzorowana na budowlach paryskich, włoskich i niderlandzkich. Kamień węgielny pod katedrę położył tutaj w 1248 roku arcybiskup Konrad von Hochstaden. Gotyk królował wówczas w europejskiej architekturze, a Niemcy woleli go o wiele bardziej niż toporny i ciężki styl romański.

4. Jednym z największych skarbów w katedrze jest ołtarz, który pojawił się tutaj w pierwszej połowie XIV wieku. Jest wykonany z marmuru, a w pancernej gablocie znajduje się tutaj Relikwiarz Trzech Króli.

5. Relikwiarz Trzech Króli to dzieło europejskiej sztuki złotniczej epoki średniowiecza. Najprawdopodobniej został wykonany pomiędzy XII a XIII wiekiem. Jest drewniany i pokryty złotą oraz srebrną okładziną, a także inkrustowany metalami i kamieniami szlachetnymi. Przedstawia historię świata inspirowaną Pismem Świętym, a także proroków i apostołów.

6. Większa część samej katedry została wykonana z piaskowca, a w związku z tym budowla zmienia kolor na ciemnoszary podczas opadów deszczu. Zachodzi wówczas reakcja chemiczna między materiałem, z którego została zbudowana, a kwasem siarkowym, które znajduje się w deszczu.

7. Podczas drugiej wojny światowej i bombardowania aliantów, na katedrę zrzucono łącznie czternaście bomb. Wielkie szkody naprawiano dziesięć lat. Ciekawostką jest jednak fakt, że katedra była jednym z nielicznych budynków w Kolonii, które nie zostały zrównane z ziemią podczas działań wojennych.

8. Największym dzwonem katedry jest Dicke Pitter, który waży aż 24 tony. Jego dźwięk można usłyszeć tylko podczas szczególnych okazji, takich jak Boże Narodzenie czy też Nowy Rok.

9. W północnej części katedry znajduje się krucyfiks Gerona, który powstał w X wieku. Zaliczany jest do sztuki ottońskiej i jest najstarszym monumentalnym krzyżem zachodniorzymskim, mającym niemal trzy metry wysokości. Jezus charakteryzuje się naturalnym wzrostem, a całość została wykonana z drewna dębowego.

10. Jedną a atrakcji katedry jest Madonna Mediolańska. Rzeźbę z przełomu XIII i XIV wieku sprowadził tutaj Fryderyk Barbarossa. W średniowieczu uległa zniszczeniom podczas pożaru, ale udało się ją odrestaurować.

11. Większość okien w katedrze zdobią zabytkowe witraże. Najstarszy z nich pochodzi z 1260 roku i nazywany jest Starym Oknem Biblijnym. Jednym z najnowszych witraży jest praca Gerharda Richtera wykonany w 2007 roku.

12. Charakterystyczne wieże katedry zostały wybudowane na planie kwadratów. Obie zostały zwieńczone ażurowymi hełmami z licznymi dekoracjami, a jedna z nich jest niższa o osiem centymetrów.

13. W południowej wieży znajduje się zespół jedenastu dzwonów. W 1871 znajdował się tutaj Dzwon Cesarski, który ważył 27 ton. Niestety, pod koniec pierwszej wojny światowej został zarekwirowany i przetopiony na armaty. Pod murem katedry można dziś zobaczyć jego serce.

14. Wzdłuż prezbiterium znajdują się stalle gotyckie, które obejmują łącznie 104 bogato zdobione miejsca. Powstały w pierwszej połowie XIV wieku, a dwa miejsca były od początku zastrzeżone dla papieża i cesarza.

15. Wnętrze katedry robi wrażenie surowego i niezbyt bogato urządzonego. Znajduje się tutaj jednak wiele skarbów z epoki średniowiecza. To właśnie tutaj turyści mogą podziwiać najstarszą w całej Kolonii ambonę, a także wiele rzeźb, witraży, fresków i dzieł sztuki sakralnej.

4.1/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić