30 Niesamowitych Ciekawostek o Bułgarii 🇧🇬

bułgaria
foto – Pixabay

Bułgaria to europejskie państwo, które położone jest na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy z Grecją, Turcją, Rumunią, Serbią i Macedonią. Znana jest przede wszystkim ze swoich wakacyjnych kurortów, które umiejscowione są na wybrzeżu Morza Czarnego. Bułgaria to jednak nie tylko klimatyczne, niewielkie miejscowości i duże, głośne centra rozrywkowe – to również doskonała kuchnia, wspaniałe cuda przyrody i liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi. Przedstawiamy 30 ciekawostek o Bułgarii!

1. Stolicą Bułgarii jest Sofia – miasto o wyjątkowej historii, którego początki sięgają już starożytności. Sofia słynie z licznych świątyni prawosławnych. Warto odwiedzić choćby Cerkiew Bojańską z X wieku i wspaniały, monumentalny Sobór św. Aleksandra Newskiego. W Sofii umiejscowione są również galerie m.in. Narodowa Galeria Sztuki oraz Narodowa Galeria Sztuki Obcej. Warte zobaczenia są także pozostałości po średniowiecznych, tureckich fortyfikacjach oraz tutejsze łaźnie wybudowane na początku XX wieku.

2. W bułgarskiej stolicy znajduje się meczet Bania Baszi Dżamija, który wybudowany został prawdopodobnie w XVI wieku. To jeden z najstarszych meczetów na terenie całej Europy i jedynym w Sofii, w którym do dziś odbywają się nabożeństwa.

3. Aż 60% terytorium państwa zajmują obszary górskie. Najwyższym szczytem Bułgarii jest Musała, który sięga aż 2925m n.p.m. i jest równocześnie najwyższym punktem na całym Półwyspie Bałkańskim.

4. Bułgarię zamieszkuje ponad 7 milionów osób. Bułgarzy stanowią około 75% całkowitej liczby ludności. Poza nimi kraj ten zamieszkiwany jest m.in. przez Turków i Romów.

5. Klimat w Bułgarii jest ciepły, suchy i przyjemny. Zimy są łagodne, a temperatury podczas najzimniejszych miesięcy rzadko spadają poniżej 0 stopni. Lata są suche i gorące, rzadko dochodzi tu do opadów atmosferycznych. Średnie temperatury latem mogą sięgać nawet ponad 30 stopni.

6. Na terenie Bułgarii funkcjonuje aż 12 parków narodowych i kilkadziesiąt obszarów objętych rezerwatem przyrody. Warto odwiedzić Park Narodowy Riły czyli największy park tego typu w całym państwie, gdzie podziwiać można malownicze formacje skalne i strzeliste, wysokie góry. Wyjątkowo malowniczy jest także Park Narodowy Piryn, który obejmuje masywy gór Piryn i liczne jeziora polodowcowe.

7. Jednym z najważniejszych miast bułgarskich jest Warna – duże miasto portowe, a przy tym ważny punkt kulturowy i turystyczny. Jej początki datowane są na 500 rok p.n.e. W Warnie warto obejrzeć pozostałości po starożytnych zabudowaniach rzymskich, malowniczy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej oraz Muzeum Archeologiczne, w którym podziwiać można liczne eksponaty o dużym znaczeniu historycznym.

8. Kuchnia bułgarska jest smaczna i wyjątkowo sycąca. Bułgarzy uwielbiają zupy, nadziewane warzywa (np. papryki, pomidory, bakłażany) i potrawy grillowane. Typową potrawą kuchni bułgarskiej jest sałatka szopska, kebabczeta (podłużne, grillowane kotlety z mięsa mielonego) i giuwecz czyli gulasz z mięsem i warzywami.

9. Narodowym alkoholem Bułgarów jest rakija czyli mocna, lekko owocowa wódka. Przygotowuje się ją m.in. z gruszek (kruszewa) i śliwek (śliwowica). Rakija często doprawiana jest anyżem, goździkami i innymi przyprawami, czemu zawdzięcza swój wspaniały aromat i rozgrzewające właściwości.

10. Dwa najsławniejsze kurorty w Bułgarii to Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Słyną one przede wszystkim z pięknych, piaszczystych plaż z łagodnym zejściem do morza, doskonale rozwiniętej bazy noclegowej i gastronomicznej oraz wielu atrakcji dla całej rodziny. W kurortach tych znajdziemy m.in. parki rozrywki, aquaparki z atrakcjami wodnymi, muzea dla najmłodszych, bary, kluby i dyskoteki pod gołym niebem, a także eleganckie salony SPA.

11. Na terenie Bułgarii nie brakuje również mniejszych miejscowości wypoczynkowych, takich jak Sinemorec czy Obzor. To malownicze miejsca, w których liczyć można na spokojny wypoczynek.

12. Oficjalną walutą Bułgarii jest lew bułgarski, który w przeliczeniu jest wart około 2,4 złotych.

13. Ceny w Bułgarii są stosunkowo niskie dla turystów z Europy Zachodniej. Znajdziemy mnóstwo niskobudżetowych ofert na wczasy w Bułgarii od różnych biur podróży, które działają w Polsce. Najdrożej jest w turystycznych kurortach – Burgas, Warnie, Złotych Piaskach czy Słonecznym Brzegu. Na niższe ceny możemy liczyć w mniejszych miejscowościach.

14. Jednym z najważniejszych miast turystycznych w Bułgarii jest nadmorskie miasto Burgas, gdzie odwiedzić można m.in. Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne i Muzeum Historyczne. Burgas uchodzi za bułgarską enklawę artystów – miasto to zyskało uznanie poetów i pisarzy, którzy doceniali klimat miejscowości.

15. W Bułgarii znajduje się średniowieczny relief zwany Jeźdźcem z Madary. Wizerunek wykuty został w skale na wysokości 23 metrów. Szacuje się, że powstał on na przełomie VII i VIII wieku. Relief został w 1979 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i dziś uchodzi za jeden z najważniejszych symboli Bułgarii, a także jedyną tego typu płaskorzeźbę w Europie.

16. Podczas podróży po Bułgarii warto odwiedzić Sozopol czyli jedno z najważniejszych miast w tym kraju. Sozopol to jedno z najstarszych miast w kraju, a jego bogatą historię podziwiać tu można na każdym kroku. Na wybrzeżu Sozopolu odkryto wiele pozostałości po statkach, które po tutejszych wodach pływał nawet 4-5 tysięcy lat temu, co pozwala wysnuć wnioski, że już wtedy mogła istnieć tu pierwsza osada portowa. W Sozopolu znajdują się wyjątkowo malownicze plaże, a szczególną atrakcją jest piękny, średniowieczny Zamek Rovadinovo.

17. Jednym z najstarszych miast starożytnych odkrytych na terenie Bułgarii jest Seuthopolis. Miasto to zostało założone około IV wieku p.n.e. przez trackiego władcę Seutesa III. Choć ruiny miasta obecnie kryją się pod wodami tutejszego zbiornika wodnego, wciąż podziwiać można pobliską nekropolię w Kazanłyku. Znajduje się tu również dobrze zachowany grobowiec tracki, który prawdopodobnie należał do zamożnego arystokraty.

18. Bułgarskie wina cieszą się wyjątkowym uznaniem wśród koneserów. Na terenie państwa znajduje się aż pięć regionów winiarskich, na obszarze których uprawia się takie znane szczepy winogron jak Muscat, Sauvignon, Chardonnay i Merlot.Dodatkowo uprawia się tu także lokalne szczepy winogron, z których produkowane są doskonałe, lekkie wina białe i wytrawne wina czerwone.

19. Gest kręcenia głową w dwie strony Bułgarzy odbierają jako przyznanie racji lub wyrażenie zgody. Odwrotnie niż w pozostałej części Europy!

20. Nazwa państwa Republika Bułgarii obowiązuje od początków państwa czyli od końca VII wieku. Oznacza to, że to jedyne państwo w Europie, które nigdy nie zmieniło swojej nazwy!

21. Flaga Bułgarii przedstawia trzy poziome pasy: biały, zielony i czerwony. Symbolizują one kolejno: pokój, wolność i krew przelaną w walkach o wyzwolenie spod panowania Turków.

22. Według badań cyrylica – wschodni alfabet, który obowiązuje m.in. w Rosji – powstał właśnie na terenach Bułgarii. Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że alfabet ten wykorzystywany był w Bułgarii już w połowie X wieku. Pochodzą stąd najstarsze znane zapiski w cyrylicy.

23. Choć Bułgaria przez polskich turystów odwiedzana jest przede wszystkim latem, na jej terenie nie brakuje zimowych kurortów. Jednym z najbardziej znanych jest miejscowość Bansko, które znajduje się u podnóża gór Piryn. W mieście znajdują się m.in. liczne trasy narciarskie o różnym poziomie trudności, sklepy, restauracje, bary i doskonale rozwinięta sieć noclegowa.

24. Na terenie Bułgarii znajduje się imponująca liczba źródeł mineralnych, z których pozyskiwana jest lecznicza woda. Szacuje się, że w całym kraju jest ich około 600.

25. 6 stycznia Bułgarzy obchodzą Dzień św. Jordana. Według tradycji kapłan po odprawieniu mszy wrzuca krzyż liturgiczny do najbliższego jeziora, a mężczyzna, który odnajdzie krzyż w nadchodzącym roku będzie cieszył się zdrowiem, szczęściem i pomyślnością.

26. Narodowym kwiatem Bułgarii są róże. Z tego państwa pochodzi aż 50% całkowitej światowej produkcji olejku różanego, który wykorzystywany jest do produkcji perfum.

27. Bułgarzy kochają jogurty i uznają je za idealny dodatek do wszystkiego. Jogurty używa się do gulaszów, zup i zapiekanek, spożywa się je również jako dodatek do deserów, a nawet jako napój idealnie orzeźwiający w upalne dni. To także stąd pochodzi bakteria, którą używa się do produkcji bałkańskich jogurtów na całym świecie.

28. Ciekawym zwyczajem bułgarskim jest tradycja kukeri, która polega na przebieraniu się w straszne stroje i głośnym śpiewaniu oraz hałasowaniu, co – według wierzeń – ma przepędzić złe duchy. Kukeri organizowane jest na wsiach na terenie całej Bułgarii przed Wielkim Postem.

29. Bułgaria jest stosunkowo bezpiecznym krajem dla podróżujących, jednak – jak w wielu innych miejscach – dochodzi tu do drobnych kradzieży, wyłudzeń i nadużyć w stosunku do turystów. Podczas podróży do tego kraju warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które zapewni opiekę w razie wypadku lub zachorowania.

30. Z Bułgarii wywodzi się nestinarstwo czyli chodzenie po… rozżarzonym węglu! Tradycja ta kultywowana jest w tak wielu miejscach, że została wpisana na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

4.2/5 - (33 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić