Atrakcje Goteborg – Co Warto Zobaczyć 2023?

fotografia – Pixabay

Miłośnikom motoryzacji szwedzkie miasto Goteborg nieodłącznie kojarzyć się będzie z samochodami marki Volvo. Sportowcy i kibice niewątpliwie skojarzą miasto ze słynna piłkarskim klubem IFK Geteborg, dwukrotnym zdobywcą Pucharu UEFA. Miasto jest drugim co do wielkości w Szwecji, będąc zarazem prężnym ośrodkiem przemysłowym. Położone jest w południowo zachodnim rejonie skandynawskiego państwa.

4,30 zł dziennie za ubezpieczenie turystyczne do Goteborga! Co powinna zawierać polisa?

Nawet jeśli w planach podróży jest tylko zwiedzanie Goteborga, bez aktywności fizycznej i dodatkowych ryzyk, posiadanie ubezpieczenia turystycznego jest jak najbardziej wskazane. W takiej sytuacji warto skupić się na dobraniu ochrony na wypadek konieczności zasięgnięcia porady lekarskiej i innych zdarzeń losowych, w których turyście będzie potrzebne wsparcie ubezpieczyciela, np. w postaci usług tłumaczeniowych. Taką ochronę zapewni ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, które stanowią podstawę każdej polisy turystycznej. To minimum można rozszerzyć o NNW, OC w życiu prywatnym, a także szereg innych form ochrony, np. ubezpieczenie bagażu, które jest polecane szczególnie osobom podróżującym do Szwecji samolotem.

Warto zwrócić uwagę na koszty leczenia, jakie będzie trzeba ponieść w razie zachorowania. Nawet posiadacze EKUZ będą musieli zapłacić od 100 do 450 koron szwedzkich za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, a także około 80 koron szwedzkich za dobę pobytu w szpitalu. Tymczasem koszt jednego dnia ochrony ubezpieczeniowej to zaledwie 4,30 zł za polisę z sumą 200 000 zł w ubezpieczeniu kosztów leczenia i sumą 20 000 zł w NNW.

Oblicz składkę

Atrakcje i ciekawe miejsca w Goteborg i okolicy

1. Kronhuset – budynek wzniesiony w latach 1643-1655 z początkowym przeznaczeniem na arsenał. Budowla utrzymana jest w stylu holenderskim. Zaliczana jest do najstarszych świeckich budowli miasta. Trwająca 12 lat budowa była efektem problemów finansowych Szwecji, uwikłanej w tamtym czasie w wojnę z Danią.

2. Ratusz – klasycystyczna budowla powstała w latach 1669-1972 z przeznaczeniem na siedzibę władz miejskich. Wcześniej na tym miejscu istniał drewniany budynek ratusza, uległ on jednak zniszczeniu na skutek pożaru który nawiedził miasto. Na przestrzeni lat budynek przeszedł kilka modernizacji z rozbudową włącznie. Obecny kształt jest efektem ostatnich zmian dokonanych w latach 30. XX wieku.

3. Tomtehuset Dom Skrzatów – budynek powstał w latach 1888-1890 na zlecenie Svena Adolfa Hedlunda. W swoim założeniu budynek miał być tak zaprojektowany i wykonany, aby do wnętrz dostawało się jak najwięcej światła. Nazwę swoją zawdzięczam wizerunkom skrzatów znajdujących się na fasadzie budynku. Dziś budynek jest częściowo zamieszkały, a w części znajduje się kawiarnia. Cały budynek znajduje się się na liście szwedzkiego dziedzictwa kultury.

4. Göteborg centralstation – dworzec kolejowy zbudowany w połowie XIX wieku. Do użytku przekazano go w roku 1858. Dworzec jest drugim pod względem wielkości dworcem w Szwecji zaraz za dworcem w Sztokholmie.

5. Muzeum Sztuki – mieści się w wybudowanym w stylu nordyckiego klasycyzmu budynku. Budynek jest bardzo ciekawym ze względu na zastosowanie do jego wzniesienia bardzo specyficznej tak zwanej żółtej goteborskiej cegły. Budynek oddano do użytku w roku 1923. Znajdujące się w zbiorach eksponaty w dużej części są darami ofiarowanymi przez mieszkańców.

6. Feskekörka – Targ Rybny w Goteborgu, obowiązkowe miejsce na trasie zwiedzania miasta. Budynek przypomina swoim kształtem neogotycki kościół. Otwarcie budynku nastąpiło w roku 1874. Spotykają się tu osoby zainteresowane zakupem świeżych ryb. Osobne miejsce w tym obiekcie stanowią punkty oferujące spożycie świeżo usmażonych lub przyrządzonych na inne sposoby ryb, krewetek, smażonych śledzi z ziemniakami czy słynnych szwedzkich kanapek z sałatką krewetkową.

7. Cafe Husaren – Szwedzi słynął z zamiłowania do cynamonowych bułeczek. Podobno przeciętny Szwed zjada ich w roku około 300 sztuk. Ten specjał spotkać można na każdym rogu miasta. Jednak chcąc zjeść najsłynniejszą i największa cynamonową bułeczkę należy udać się właśnie do Cafe Husaren. Najlepsze Hagabullen znajdzie się w Hadze, dzielnicy Goteborga.

8. Stora Saluhallen – kolejne miejsce nieodłącznie kojarzone z dobrym jedzeniem, Wzniesiona w XIX wieku hala targowa jest wymieniana bardzo często w wielu przewodnikach opisujących „złote miejsca” Goteborga. W miejscu tym można zaopatrzyć się w świeży pyszny chleb, wybrać ulubiony kawałek sera spośród wielu gatunków tego przysmaku. Długo dojrzewające wędliny to kolejna porcja przysmaków szwedzkiej kuchni, które można wybrać i kupić przechadzając się pośród ciekawie zdobionych kramów kupieckich. Dla większych i bardziej niecierpliwych głodomorów w hali targowej przygotowano restauracje gotowe do natychmiastowej obsługi zgłodniałych klientów.

9. Muzeum Volvo – Goteborg jest kolebką szwedzkiej motoryzacji słynącej z bardzo wytrzymałych i bezpiecznych samochodów. W mieście obok fabryki Volvo znajduje się także muzeum w którym zapoznać się można z historią pojazdów tej marki.

10. Liseberg – goteborski lunapark. Doskonałe miejsce rozrywki dla dzieci i oczywiście dla dorosłych także. Park rozrywki może pochwalić się ponad 100 letnia historią i co ciekawe cały czas się rozwija proponując coraz to nowe formy rozrywki. Symbolem parku jest Zielony Królik jest on jedną z najbardziej pożądanych przez dzieci maskotek.

Goteborg – krótko historycznie

Historia powstania miasta nie jest zbyt odległa. Początki datowane są na XVII wiek. Miasto zostało założone z powodów czysto ekonomicznych. Podróżowanie drogą morska z Bałtyku na wody Morza Północnego możliwe jest przez Cieśniny Duńskie. Jak sama nazwa wskazuje, dominującą pozycję na tym szlaku komunikacyjnym sprawowali Duńczycy. Szwedzi chcąc się spod tej dominacji uwolnić, postanowili wybudować port w miejscu dzisiejszego Goteborga. Głównym założeniem było skrócenia drogi ze Szwecji na wody Morza Północnego i dalej na Atlantyk. Ten zamysł sprokurował powstanie portu i miasta Goteborg.
Rozwój miasta nabrał rozpędu wraz z założeniem Szwedzkiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, które to wydarzenie miało miejsce w roku 1731. Dzięki temu w szybkim tempie rozwinął się handel pomiędzy Goteborgiem, a dalekimi azjatyckimi państwami.
Rozwój Handlu przyczynił się do rozwoju przemysłu i w ten sposób miasto coraz prężniej się rozwijało, umacniając swoją pozycję nie tylko w Szwecji, ale także w Europie.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić