Jeszcze do niedawna Berlin ściągał największa liczbę osób odwiedzających tereny byłego NRD. Od czasu połączenia obu niemieckich państw i zapanowania nowych porządków, położony nieopodal Berlina Poczdam zaczyna przeżywać swoją drugą młodość i ściągać coraz większe rzesze turystów. Bez wątpienia można to miasto nazwać miastem studentów. Według bardzo ostrożnych badań przyznaje się, że studenci stanowią prawie 20 % ogólnej liczby mieszkańców miasta. Nie jest to dziwne w mieście znajdują się 3 uczelnie publiczne i ponad 30 instytutów badawczych.
W Poczdamie doliczono się 20 pałaców, a niektórzy trafiając na jedną z głównych ulic miasta mogą się tu poczuć jak w Holandii, a wszystko za sprawą dzielnicy holenderskiej.
Zabytki i atrakcje Poczdamu
1. Kompleks Sanssouci – duży obszar obejmujący ponad 290 hektarów. Powstał w XVIII wieku za sprawą króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Z jego polecenia przebudowano istniejący tam od 1669 roku barokowy pałac. Przebudowa sprawiła zmianę stylu pałacu na rokoko. Kolejna przeróbka za kolejnego króla Fryderyka Wilhelma IV zmieniła oblicze pałacu na styl klasycystyczny. Otaczający pałac barokowy park zmieniono na park krajobrazowy. Wszystko to sprawia, że wprawne oko dostrzec może tak w pałacu jak i w parku fragmenty rożnych stylów jakie przewijały się przez wieki istnienia kompleksu. Pałac, park i cały kompleks od lat 90. XX wieku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO..
2. Pałac Charlottenhof – kolejna pałacowa budowla znajdująca się w Kompleksie Sanssouci. W latach panowania Fryderyka Wilhelma, służył za letnią rezydencję tego władcy. Pałac podobnie jak wiele innych pałaców z terenu Poczdamu ulegał wielu przebudowom. Pałac otacza park w którym ciekawym miejscem są stawy, do których woda doprowadzana jest specjalnie do tego celu wykonanym wodociągiem. Na potrzeby tego wodociągu skonstruowano unikalną pompownię z całą niezbędną maszynerią do przesyłania wody.
3. Kompleks Babelsberg – kolejny zespół pałacowo-ogrodowy usytuowany w dzielnicy Babelsberg. Park ma powierzchnię ponad 100 hektarów i leży nad Jeziorem Głębokim. Całość powstała na początku XIX wieku. Znajdujący się tam zamek pełnił rolę letniej rezydencji pary cesarskiej.
4. Kościół Pokoju – bardzo ciekawy obiekt wzniesiony w połowie XIX wieku na potrzeby wyznawców kościoła ewangelickiego. Kościół jest zarazem miejscem pochówku członków rodu Hohenzollernów. Bardzo charakterystyczny dla tego kościoła jest płaski kasetonowy sufit. Takie rozwiązanie było rzadko spotykane w budowlach sakralnych tamtych czasów.
5. Brama Brandenburska – nie tylko Berlin ma taką bramę, może się nią też pochwalić Poczdam. Brama została wzniesiona w latach 1770-1771 i jest jedną z 3 bram znajdujących się w Poczdamie. Budowla została wzniesiona w stylu klasycystycznym.
6. Nowa Oranżeria – budynek stanowi ciekawe połączenie oranżerii i mieszkalnego pałacu. Największy pałac w Kompleksie Sanssouci. Pałac został zaprojektowany według szkiców jego pomysłodawcy Fryderyka Wilhelma IV. Król Prus studiował architekturę włoskiego renesansu i w oparciu o posiadaną wiedzę łatwo mu było naszkicować swoje wizje dotyczące powstania nowego pałacu. Oranżeria utrzymana jest w stylu neorenesansowym. Jednym z ciekawszych miejsc pałacu jest Sala Rafaela. Imponuje rozmach z jakim została stworzona. Sala ma wysokość ponad dwóch pięter, a za jej wzór służyła watykańska Sala Regia.
7. Belweder na wzgórzu Pfingstberg – Kolejny obiekt w Poczdamie powstały według szkiców króla Fryderyka Wilhelma IV. Początki tej neorenesansowej budowli przypadają na rok 1847, a zakończenie prac na rok 1863. Koniec prac nie oznaczał w tym przypadku realizację całego projektu. Według planów miał jeszcze powstać pałac właściwy, do tej koncepcji już nigdy nie powrócono. Współczesny wygląd obiekt zawdzięcza pracom remontowym przeprowadzonym w 2005 roku.
8. Aleksandrówka – bardzo ciekawe miejsce w Poczdamie. Osiedle drewnianych domów utrzymanych w stylu rosyjskim. Osiedle powstało dla śpiewaków chóru rosyjskich żołnierzy. Historia powstanie tego chóru sięga czasów wojen napoleońskich. Osiedle powstało w roku 1827, a nazwę Aleksandrówka nadano mu na cześć cara Rosji Aleksandra I sojusznika Prus w walkach z Napoleonem.
9. Holenderska dzielnica – Poczdam swoją rozbudowę za czasów królów pruskich Fryderyków zawdzięcza holenderskim rzemieślnikom zatrudnionym przy pracach budowlanych. Dla potrzeb holenderskich budowniczych Poczdamu zbudowane zostało specjalne osiedle. Osiedle składa się ze 134 domów zbudowanych z czerwonej cegły. Budynki wzniesiono w stylu baroku holenderskiego. Dzielnica ta jest uważana za największy poza Holandią kompleks stanowiący przykład architektury holenderskiej.
10. Poczdam stolicą smaków Brandenburgii – będąc w Poczdamie koniecznie trzeba skosztować wspaniałej kuchni charakterystycznej dla tego rejonu Niemiec. Słynne serniki z Dzielnicy Holenderskiej , kawa z Cafe Heider serwowana w tym miejscu od 1878 roku, szparagi, zupy rybne i inne regionalne przysmaki proponowane są turystom w licznych restauracjach, barach czy kawiarniach.
Poczdam – krótko historycznie
Miasto którego prapoczątki sięgają epoki brązu. Co prawda są to jedynie ustalenia pochodzące z wykopalisk archeologicznych. I jest to kolejne niemieckie miasto, któremu początki dali Słowianie. Słowianie zachodni zamieszkiwali te tereny w drugiej połowie pierwszego tysiąclecia ery nowożytnej.
Pierwsze wzmianki pisane informujące o istnieniu osady Poztupimi pochodzą z roku 993 i dotyczą czasów panowania na tym terenie dynastii Ottonów. Słowianie utrzymali swój gród, aż do czasów kiedy to władca Saksonii Albrecht Niedźwiedź najechała na te tereny, spalił dawny słowiański gród i postawił na jego miejscu nowy murowany zamek. Działo się to wszystko w wieku XII i związane było z tworzeniem Marchii Brandenburskiej. Tak więc epoka słowiańska została siłą zakończona na miejscu dzisiejszego Poczdamu. Poczdam prawa miejskie uzyskał w roku 1345. W kolejnych wiekach miasto było wielokrotnie niszczone, czy to na skutek wojen, czy też pożarów i innych kataklizmów.
Rozkwit miasta związany jest z panowaniem dynastii Hohenzollernów. Początek rozwojowi dał Fryderyk Wilhelm I. W rękach Hohenzollernów miasto znajdowało się aż do czasu upadku tej dynastii w początkach XX wieku.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj