Dlaczego Warto Odwiedzić Amalfi? Atrakcje Amalfi 2024

fotografia – Pixabay

Amalfi to wyjątkowo malownicze miasto włoskie, które zachwyca wspaniałymi zabytkami architektury, urokliwymi uliczkami i jednymi z najpiękniejszych plaż w całym regionie Kampanii. Znajdują się tu luksusowe kurorty i wakacyjne siedziby wielu gwiazd kina i muzyki. Amalfi to także miejsce z przeszło tysiącletnią historią: miasto to rozwijało się już od IX wieku i przez kilkaset lat stanowiło ważny ośrodek handlowy i gospodarczy we Włoszech. Obecnie to przede wszystkim miejscowość o znaczeniu turystycznym, z której walorów czerpią podróżnicy z całego świata. Przedstawiamy 10 największych atrakcji Amalfi i okolic, które warto odwiedzić podczas zwiedzania tej części kraju!

1. Katedra św. Andrzeja

Najważniejszym zabytkiem sakralnym w Amalfi jest Katedra św. Andrzeja. Najstarsze części kościoła pochodzą z IX wieku i obecnie zajmowane są przez Muzeum Diecezjalne. Budynek służący do dziś za katedrę został postawiony około 100 lat później. Najważniejszą częścią świątyni jest krypta, w której znajdują się szczątki św. Andrzeja – jednego z apostołów i brata św. Piotra.

2. Muzeum Papieru

Jedną z najważniejszych atrakcji Amalfi jest Muzeum Papieru, które znajduje się w mieście nie bez powodu. To właśnie Amalfi już w czasach wczesnego średniowiecza było jednym z głównych producentów papieru w całych Włoszech, a także pierwszym w całej Europie. W czasach świetności działało w mieście aż 16 fabryk produkujących papier, z czego kilka z nich do dziś zajmuje się ręcznym wyrobem wyjątkowej klasy produktów.

3. Szmaragdowa Grota

Wycieczka do Szmaragdowej Groty to jedna z największych atrakcji miasta i z pewnością “must see” całego regionu. Podziemna jaskinia wypełniona jest do połowy wodą, która rozświetlana jest w południe wyjątkową feerią światła. Grotę można zwiedzać zarówno na własną rękę, jak i skorzystać ze zorganizowanej wycieczki – jej koszt to około 10 euro, jednak ogranicza nas wówczas czas trwania od 20 do 30 min.

4. Villa Rufolo

Jeśli chcemy zwiedzić najpiękniejszy punkt widokowy w całym Amalfi z pewnością powinniśmy wspiąć się na ponad 360-metrowe wzgórze, na którym znajduje się Villa Rufolo ze wspaniałymi tarasami pełnymi egzotycznych roślin. Znajdują się ty liczne alejki, zaciszne miejsca do odpoczynku i romantyczne zagajniki. To także niesamowity punkt widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama morza oraz leżącego u stóp wzgórza miasteczka.

5. Valle delle Ferrerie

Rezerwat przyrody Valle delle Ferrerie to miejsce, które zachwyci przede wszystkim miłośników obcowania z naturą oraz aktywnego wypoczynku. Trasa ciągnie się przez długą dolinę, w której możemy podziwiać wysokie wodospady, gęste lasy i pozostałości po dawnych młynach. Choć trasa nie jest wymagająca, przed wyruszeniem warto zaopatrzyć się w wygodne buty i naładowaną baterię aparatu fotograficznego.

6. Torre dello Ziro

Wznosząca się nad Wybrzeżem Amalfijskie wieża “Torro dello Ziro” to niegdysiejszy zajazd, który funkcjonował w XVI wieku. Choć miejsce to zostało odrestaurowane i nieco przebudowane, wciąż zachwyca historycznym wdziękiem i niesamowitym klimatem. Z rozległych tarasów willi rozciąga się przepiękna panorama Morza Tyrreńskiego i otaczających wzgórze pięter roślinności. To także miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku i turystycznego gwaru Amalfi i spędzić spokojne popołudnie w oczekiwaniu na malowniczy zachód słońca.

7. Wyspy Syrenie

Wyjątkową atrakcją okolicznych wód są Wyspy Syrenie (znane również jako wyspy Li Galli). Ten niewielki archipelag według starożytnych wierzeń zamieszkiwany był przez syreny – piękne i okrutne stworzenia, które swoim śpiewem wabiły nieświadomych zagrożenia marynarzy. Trzy nieduże wysepki można odwiedzić wypożyczoną łodzią lub skorzystać z ofert zorganizowanych wycieczek. Należy pamiętać, że te malownicze tereny objęte są ochroną przyrodniczą.

8. Ścieżka Bogów

Na miłośników górskich wypraw czeka pobliska Ścieżka Bogów – wyjątkowo piękny szlak górski, który ciągnie się na długość około 6,5km. Spacer wśród wysokich szczytów górskich zapewnia niesamowite widoki pięknych, zielonych łąk, panoramy wybrzeża i widoki białych, niewielkich miasteczek.

9. Amalfijskie winiarnie

Wybrzeże Amalfijskie już od czasów antycznych słynęło z wyjątkowo żyznych terenów, które doskonale nadawały się pod uprawę winogron. Do dziś na peryferiach okolicznych miasteczek produkowane są wyborne wina, które słynne są w całym kraju. Przez Amalfi prowadzi nawet wyjątkowa ścieżka, którą podążając mamy szansę spróbować najlepszych lokalnych trunków. Warto również zajrzeć do Cantine Marisa Cuomo – jednej z najstarszych i lubianych przez smakoszów winiarni w mieście.

10. Plaże w Amalfi

Miasteczko słynie z lazurowej i przejrzystej wody oraz piaszczysto-kamiennych plaż z łagodnym zejściem. Wśród nich wiedzie pełna turystów plaża Duogilo oraz nieco spokojniejsza plaża Fornillo. Jeśli jednak marzą nam się bardziej kameralne klimaty, warto wybrać się poza miasteczko by znaleźć idealną plażę, która spełni wszystkie nasze wymagania – gwarantujemy, że na piękne miejsca natknąć się można na każdym kroku!

Dlaczego warto odwiedzić Amalfi? Przede wszystkim z pobytu tutaj będą zadowoleni miłośnicy luksusu i wspaniałych widoków. To także miejsce z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych oraz słynące z doskonałej kuchni i aromatycznych, lokalnych win.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić