Pokrzywna Turystycznie 🗺️ Co można tutaj robić ?

pokrzywna
Autorstwa Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38533775

Pokrzywna – wieś w województwie opolskim, w powiecie nyskim – 60 km od Opola, która położona jest w Górach Opawskich. Przepływa przez nią rzeka Złoty Potok oraz potok Bystry Potok. Zamieszkana jest przez ponad 200 osób.

Atrakcje Pokrzywna – Co warto zobaczyć w Pokrzywnej ?

 

  1. Interaktywny Park Rozrywki i Edukacji „Rosenau – Zaginione miasto” – usytuowany jest nad wodami leśnego kąpieliska. Wśród atrakcji znajduje się park wodny, kino 7D, snowtubing, park linowy czy przejażdżki ciuchcią. Do legendy o zaginionym mieście Rosenau nawiązuje sztolnia z niespodziankami, kamienny krąg i jaskinia dzikich zwierząt. W Parku Żywiołów można za pomocą eksperymentów zapoznać się z prawami przyrody, a w interaktywnym Ogrodzie Wody zgromadzonych jest prawie 20 urządzeń wodnych, które można wykorzystywać do przeprowadzania doświadczeń. Zdecydowanie miejsce godne polecenia dla osób , które szukają atrakcji dla dzieci w Pokrzywnej.więcej informacji o Zaginionym Mieście – tutaj
  2. Ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne – obejmują 4 trasy wytyczone na terenie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Znajdują się wśród nich m. in. takie ścieżki jak: Doliną Bystrego Potoku na Biskupią Kopę o długości 7,5 km, Przez Górę Chrobrego w Głuchołazach o długości 5 km, Z Pokrzywnej przez Olszak i Żabie Oczko do Jarnołtówka o długości 4,3 km oraz Z Jarnołtówka do Rozdroża pod Piekiełkiem o długości 2 km. Trasy opatrzone są tablicami edukacyjnymi.
  3. Szlaki turystyczne – przez Pokrzywną prowadzą liczne szlaki turystyczne. Niebieski szlak zatacza pętlę przez Olszak (453 m n.p.m.), Skały Karolinki, Skały Karliki, Piekiełko i Gwarkową Perć. Szlak żółty prowadzi z Pokrzywnej przez Przełęcz pod Zamkową Górą i Górski Dom Turysty „Pod Biskupią Kopą” do Jarnołtówka. Czerwony Główny Szlak Sudecki wiedzie w kierunku zachodnim przez Zamkową Górę (571 m n.p.m.) i Biskupią Kopę (891 m n.p.m.) w stronę Jarnołtówka bądź w kierunku wschodnim przez Wieszczynę i Dębowiec w stronę Prudnika.
  4. Żabie Oczko – wyrobisko wypełnione wodą, które pozostało po dawnym kamieniołomie łupków piaskowca. Znajduje się na zboczu Olszaka. Wysokość ścian dochodzi nawet do 17 m. Legenda o tym miejscu głosi, że na dnie zbiornika w czasie II wojny światowej zatopiony został czołg.
  5. Gwarkowa Perć – fragment szlaku ze sztucznie odsłoniętymi skałami, stanowiącymi ściany wyrobiska górniczego po dawnym kamieniołomie. Na trasie znajdują się charakterystyczne miejsca zwane ambonami, które stanowią pamiątkę po schodowej eksploatacji. Gwarkowa Perć nazywana bywa „żelazną drogą”, a jej najbardziej znanym elementem jest 11-metrowa drabina o 35 szczeblach.
  6. Biskupia Kopa (891 m n.p.m.) – przyjmuje się, że wzniesienie to jest najwyższym szczytem po polskiej stronie Gór Opawskich, choć jego wierzchołek usytuowany jest już po czeskiej stronie granicy. Biskupia Kopa znajduje się w wykazie szczytów koniecznych do zdobycia Korony Gór Polski. Na szczycie zlokalizowana jest wieża widokowa o wysokości 18 m. Powstała w 1898 r. z inicjatywy Morawsko-Śląskiego Sudeckiego Towarzystwa Górskiego, z okazji 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa Habsburga.
  7. Łowiska ryb – wśród nich znajduje się m. in. Łowisko Na wyspie w Pokrzywnej, Smażalnia Ryb „Pstrąg” w Moszczance czy Łowisko i Smażalnia Ryb „U Bodzia” również w Moszczance. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt wędkarski i zakupić zanętę. Złowione ryby przyrządzane są na miejscu na grillu bądź wędkujący dokonuje opłaty i zabiera złowiony okaz ze sobą.
  8. Szlak Kulinarny Województwa Opolskiego „Opolski Bifyj” – zrzesza miejsca, w których można spróbować tradycyjnych dań kuchni Śląska Opolskiego. Wśród obiektów znajduje się Hotel Dębowe Wzgórze w Pokrzywnej. W menu wyróżnia się m. in. opolska rolada wołowa podawana z z kluskami śląskimi i surówką z czerwonej kapusty czy też Śląskie Niebo, danie z mięsa wieprzowego podawane z sosem z suszonych śliwek, przygotowywanym na wywarze z wędzonki.
  9. Zapora w Jarnołtówku – została uruchomiona w 1909 r., a jej fundatorką była cesarzowa Prus Augusta Wiktoria. Zapora przegrodziła Złoty Potok, a w efekcie jej powstania utworzył się zbiornik o powierzchni zalewowej ok. 58 ha. Kamienna zapora wznosi się na wysokość 15,4 m. Można z niej podziwiać dolinę Złotego Potoku oraz Biskupią Kopę.

Pokrzywna – Krótki historycznie

W średniowieczu w okolicach dzisiejszej Pokrzywnej przebiegała granica między dobrami biskupów wrocławskich a Morawami. Wiódł tędy szlak handlowy z Wrocławia przez Nysę i Prudnik do Ołomuńca. Istniała komora celna, a na Zamkowej Górze wznosił się zamek. Został on zniszczony w XV w. podczas wojen husyckich.

Na początku XV w. książę Władysław Opolski przekazał te tereny miastu Prudnik. W 1551 r. Rada Miejska Prudnika założyła leśną osadę, która dała początek Pokrzywnej. Osada ta nosiła nazwę Wildgrund. Zanim stała się Pokrzywną nosiła jeszcze polską nazwę Dzików. W XIX w. miejscowość rozwinęła się turystycznie w związku ze wzrostem popularności pobliskiej Biskupiej Kopy.

W latach 1930-1932 na Złotym Potoku, w miejscu dawnego młyna, utworzony został sztuczny zalew. Po II wojnie światowej ludność niemieckojęzyczna została przesiedlona na zachód, a do wsi napłynęli repatrianci z Kresów. W 1951 r. ze strażnicy Wojsk Ochrony Pogranicza w Pokrzywnej miała miejsce największa lądowa ucieczka żołnierzy na Zachód za czasów PRL. Wszyscy uciekinierzy zostali złapani.

 

3.3/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić