Atrakcje Opole 🗺️ Co Warto Zobaczyć w 2024

fotografia – Pixabay

Opole to piękne, historyczne miasto i centrum województwa opolskiego, które położone jest w dolinie Odry. To wyjątkowo zielona miejscowość, w której na każdym kroku spotkać można piękne zabytki i atrakcje dla całej rodziny.

Najlepsze atrakcje w Opolu

1. Rynek

Średniowieczny rynek zwieńczony pięknym, renesansowym Ratuszem w stylu florenckim. Dookoła placu znajdują się liczne barokowe, kolorowe kamienice. Na rynku podziwiać można również podświetlaną, multimedialną fontannę, która po zmroku przyciąga turystów pięknym pokazem świetlnym.

Na Rynku znajduje się również Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki, gdzie swoje upamiętniające gwiazdy mają m.in. Czesław Niemen, Marek Grechuta, Irena Santor i Anna Jantar.

2. Wieża Piastowska

Wieża Piastowska to znajdująca się na Wyspie Pasieka jedyna zachowana część Zamku Piastowskiego. Gotycka wieża wznosi się na wysokość 42 metrów, a za datę jej ukończenia przyjmuje się 1300 rok. Obecnie wieża pełni rolę muzeum, które można zwiedzać z przewodnikiem. Dla turystów udostępniony jest również taras widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama.

3. Muzeum Polskiej Piosenki

W Opolu znajduje się wiele muzeów, spośród których wyróżnia się Muzeum Polskiej Piosenki. W środku znajdują się tysiące nagrań audio i video, w tym teledyski, koncerty i odcinki starych programów muzycznych. Część wystawy poświęcona jest opolskiemu festiwalowi, jednak znajduje się tu m.in. specjalna sala, w której można spróbować swoich sił w grze na perkusji oraz profesjonalne studio nagraniowe.

4. Muzeum Wsi Opolskiej

Miłośników historii zachęci Muzeum Wsi Opolskiej. Ten duży park etnograficzny umożliwia zwiedzenie oryginalnych wnętrz z XIX i XX wieku. Choć główną część ekspozycji zajmują skromne budynki chłopów śląskich, znajdują się tu również obiekty należące do zagrodników i bardziej zamożnych gospodarzy ziemskich.

5. Muzeum Śląska Opolskiego

Ważnym obiektem w mieście jest Muzeum Śląska Opolskiego. Dzieli się ono na dwie główne wystawy: historyczną i archeologiczną. W ekspozycji historycznej znajdują się liczne dzieła malarskie, piękna kolekcja porcelany tułowickiej oraz pamiątki z czasów I i II wojny światowej. Wystawa archeologiczna związana jest z pradziejami Ziemi Opolskiej, a większość zabytków pochodzi ze średniowiecza.

6. Kamienica Czynszowa

Kamienica Czynszowa w Opolu stanowi jeden z oddziałów Muzeum Śląska Opolskiego. Obejrzeć tu można pięć różnych pomieszczeń, które zaaranżowane zostały według trendów, panujących na przełomie XIX i XX wieku. W muzeum znajdują się eksponaty związane z codziennym życiem mieszkańców dawnego Opola: akcesoria kuchenne, zabytkowe meble, sprzęty, zastawa stołowa, piece żeliwne i kaflowe, ozdoby i bibeloty oraz wyposażenie łazienki i pralni.

7. Wydarzenia kulturalne

Najważniejszym wydarzeniem organizowanym na terenie miasta jest Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, który organizowany jest już od prawie 60 lat w Amfiteatrze Tysiąclecia. Jest to jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez w całym kraju, a w jej ramach prezentowane są debiuty muzyczne, premierowe utwory oraz występy najbardziej znanych gwiazd.

60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki odbyć ma się w czerwcu

W Opolu organizowane są liczne wydarzenia muzyczne (np. Opole Songwrtiters Festiwal), literackie (np. Opolska Jesień Literacka) i filmowe (Festiwal Opolskie Lamy, na którym swoje produkcje prezentują absolwenci i studenci akademii filmowych). Corocznie odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy oraz Jarmark Świętego Wojciecha z okazji Świąt Wielkanocnych.

8. Wzgórze Uniwersyteckie

Wzgórze Uniwersyteckie, na którym znajduje się Uniwersytet Opolski, to wyjątkowe miejsce na mapie całego miasta. Dookoła Collegium Maius znajdują się liczne rzeźby, przedstawiające wielu polskich artystów, takich jak Agnieszka Osiecka i Marek Grechuta. Okolicę zdobią pomniki, kolumny, ławeczki, a nawet zabytkowa kapliczka, która stanęła w miejscu dawnej świątyni z X wieku.

9. Opolska Wenecja

Opole to nie tylko ciekawe, historyczne miasto – to wyjątkowo piękna, zielona miejscowość, w której nie brakuje parków, skwerów i wielu atrakcji. Część miasta nazywana Opolską Wenecją oferuje romantyczne rejsy gondolami na rzece Młynówce, a po samej Odrze organizowane są częste rejsy łodziami i statkami wycieczkowymi. Warto przejść się promenadą wzdłuż kanału Młynówki, przemierzyć Park Nadodrzański i zobaczyć Most Groszowy, dziś zwany “Mostem Miłości”, na którym zakochani przypinają kłódki ze swoimi inicjałami.

10. Most Groszowy

Opolski Most Groszowy – nazywany również Mostem Zakochanych lub Zielonym Mostkiem – wybudowany został w 1903 roku. Początkowo za wstęp pobierana była opłata w wysokości jednego grosza, jednak mimo to, turyści i mieszkańcy miasta chętnie wybierali się tutaj na spacery, by podziwiać ręcznie robioną i zdobioną konstrukcję mostu. Do dziś zresztą “Zielony Mostek” odwiedzają pary zakochanych, którzy pozostawiają w tym miejscu zamknięte kłódki z wygrawerowanymi imionami lub inicjałami.

11. Wyspa Bolko

Opolska Wyspa Bolko położona jest na Odrze i uznawana jest za jedną z największych atrakcji miasta. Na jej obszarze znajdują się trasy piesze i szlaki rowerowe, które pozwalają na obcowanie z dziką przyrodą tego miejsca.

Na wyspie położony jest również Ogród Zoologiczny o powierzchni ponad 30 hektarów, który zamieszkuje 227 różnych gatunków zwierząt, w tym rzadkich przedstawicieli hipopotamów karłowatych, tamaryn cesarskich i niedźwiedzi himalajskich.

Największą atrakcją są wyjątkowo rzadkie goryle oraz liczne pokazy karmienia wydr, lemurów i pelikanów. Na terenie obiektu znajduje się również park linowy, mini zoo dla najmłodszych oraz liczne obiekty gastronomiczne.

12. Park nad Odrą

Park nad Odrą to miejsce, które pokochają wszyscy miłośnicy aktywnego wypoczynku. Przez malowniczy, zielony obszar, rozciągają się liczne alejki i trasy, idealne do biegania, jazdy na rolkach i krótkich wycieczek rowerowych. W parku znajdują się ławeczki i zielone miejsca do zorganizowania rodzinnego pikniku, rozległy park zabaw dla najmłodszych, pomniki i rzeźby. W pobliżu położone są nadodrzańskie bulwary oraz niewielka przystań, z której wypływają statki wycieczkowe i wyprawy kajakarskie.

13. Rejsy statkiem “Opolanin”

Jedną z największych atrakcji Opola jest możliwość przepłynięcia po wodach Odry statkiem wycieczkowym “Opolanin”. Rejsy rozpoczynają się w przystani w Parku nad Odrą i trwają około 45 minut. Jednorazowo statek może zabrać na pokład nawet 75 turystów, którzy mają unikalną okazję do podziwiania opolskiej architektury i nadodrzańskiej przyrody z niesamowitej perspektywy.

14. Park Edukacyjno-Sensoryczny

Choć przeznaczeniem Parku Edukacyjno-Sensorycznego miała być stymulacja zmysłów u dzieci i osób niepełnosprawnych, miejsce to zapewnia mnóstwo atrakcji dla wszystkich zwiedzających. Podzielony został na pięć stref, które oddziałują na wzrok (bogata, kolorowa szata roślinna), słuch (szumiące trawy i kwiaty miododajne), smak (krzewy i drzewa owocowe), węch (rośliny wydzielające intensywne zapachy) i dotyk (rośliny o różnej teksturze; iglaste, liściaste). Całość dopełniają obiekty sportowe oraz specjalna strefa ruchu dla dzieci i młodzieży.

15. Kąpielisko Bolko

Opolskie Kąpielisko Bolko położone jest przy ulicy Marka z Jemielnicy (Kamionka Bolko). Znajduje się tu piaszczysta plaża, która w sezonie letnim ochraniana jest przez wykwalifikowanych i doświadczonych ratowników. Wypoczywający mogą korzystać z licznych udogodnień: leżanek, wiat i miejsc do odpoczynku. Zimą przy plaży odbywają się spotkania miłośników morsowania, zaś latem – imprezy pod gołym niebem, pikniki rodzinne, koncerty i festiwale. W okolicy kąpieliska znajdują się m.in. boiska do uprawiania różnych sportów grupowych, obiekty gastronomiczne, toalety, przebieralnie i wiaty.

16. Bazylika Katedralna Podwyższenia św. Krzyża

Bazylika Katedralna Podwyższenia św. Krzyża to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała w XV wieku, jednak budynek kilkukrotnie był niszczony przez pożary, a następnie odbudowywany. Bazylika reprezentuje styl neogotycki, jej ważną częścią są dwie wieże o wysokości 73 metrów. W środku podziwiać można cudowny obraz Matki Boskiej Opolskiej z 1480 roku, który uznawany jest za cudowny.

17. Opolski Teatr Lalki i Aktora

Opolski Teatr Lalki i Aktora powstał w 1949 roku, jednak jego historia sięga 1937 roku. To wtedy Alojzy Smolka założył Teatrzyk Kukiełek przy Związku Polaków w Niemczech, który jeszcze przed wybuchem wojny zorganizował kilka ciekawych przedstawień. Obecnie teatr dysponuje Dużą i Małą Sceną, a dzięki ciekawym premierom i wciągającym spektaklom, cieszy się mianem jednego z najlepszych teatrów lalkowych w Polsce. W ofercie teatru czekają przedstawienia dla dzieci , młodzieży i dorosłych, organizowane są tu również warsztaty i zajęcia teatralne – nie tylko dla małych miłośników kultury.

18. Kościół św. Trójcy

Kościół św. Trójcy to ceglana, gotycka świątynia wybudowana w XIV wieku. To jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w mieście, w którym znajdują się liczne freski oraz bogata, czternastowieczna polichromia, która jest najstarszym malowidłem naściennym na całym Śląsku. We wnętrzach świątyni kryją się liczne nagrobki książąt i księżnych oraz przedstawicieli rodu Piastów opolskich.

19. Kryta Pływalnia Wodna Nuta

Nad Odrą nie brak miejsc dla tych, którzy dbają o dobrą formę. Na terenie opolskiego MOSiR-u czeka na gości Wodna Nuta – kryta pływalnia, uznawana za jedną z najnowocześniejszych pływalni sportowych w Polsce. Można tu skorzystać z niecki olimpijskiej i sportowej, czeka tu również basen rekreacyjny, stworzony jako miejsce do rozgrzewki. Basen solankowy, sauna i łaźnia parowa – oto kolejne atrakcje, które skutecznie przyciągają tu miłośników pływania oraz spędzania wolnego czasu w aktywny sposób.

20. Zamek Górny

Zamek Górny to niegdysiejsza siedziba Piastów opolskich datowana na początek XIV wieku. Do dziś zachowała się jedynie gotycka wieża zamkowa oraz część murów obronnych.

21. Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie to dawna siedziba książąt opolskich, której budowa rozpoczęła się w XIV wieku. Wielokrotnie była burzona i przebudowywana, niszczona podczas najazdów, pożarów i walk zbrojnych, a następnie odbudowywana. Obecnie reprezentuje styl renesansowy, wprawione oko dostrzeże jednak elementy gotyckie i barokowe. Zamek w Niemodlinie jest udostępniony do zwiedzania przez turystów. Zobaczyć tu można m.in. salę tortur, dobrze zachowane kaplice i piwnice oraz odwzorowanie zaginionej Bursztynowej Komnaty. Dużą atrakcją są odbywające się na zamku imprezy i wydarzenia: pokazy rycerskie, jarmarki, festiwale, biesiady oraz koncerty.

Od Opola oddalony jest o około 25 kilometrów.

22. Zamek Moszna

Zabytkowa rezydencja w Mosznej jest jednym z najbardziej oryginalnych zabytków na terenie województwa opolskiego. To ciekawa pamiątka po rodzinie Tiele-Wincklerów, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju śląskiego przemysłu.

Sam pałac łączy w swej bryle różne style, a dzięki sporej ilości wieżyczek (jest ich 99) przypomina zamek z bajki.

Część jego pomieszczeń służy jako Centrum Terapii Nerwic, część jest udostępniana turystom. W Mosznej można poszerzać wiedzę historyczną, można też spacerować po pięknym parku i brać udział w licznych wydarzeniach muzycznych.

23. Klubokawiarnia Laba

Klubokawiarnia “Laba” położona jest na Wyspie Bolko. Dookoła kameralnego budynku rozciąga się duży ogródek piwny, z którego podziwiać można okoliczną przyrodę. W obiekcie podawane są śniadania, desery i dania obiadowe, które przygotowywane są ze zdrowych, sezonowych produktów, pozyskiwanych z lokalnych gospodarstw. Warto spróbować potraw z dziczyzny, które idealnie komponują się z serwowanymi w lokalu winami. To idealne miejsce na popołudniową kawę: w “Labie” podawana jest kawa z warszawskiej palarni “Simplo”, mocna i aromatyczna, którą pokochają nawet najbardziej wymagający miłośnicy aromatycznych, gorących napojów.

24. Restauracja Starka

Kto chce zjeść pyszny obiad w Opolu, a przy okazji nacieszyć się pięknymi widokami na Odrę, ten powinien wybrać się na Ostrówek. To właśnie tu, tuż przy Moście Piastowskim i Opolskiej Wenecji, czeka Restauracja Starka – lokal ceniony za korzystne położenie, piękne wnętrze i ciekawe menu.

W Restauracji Starka każdy znajdzie coś dla siebie. W lokalu znajdują się trzy oddzielne sale: biesiadna, wiejska Sala Bawarska, nowoczesna i elegancka Sala Bankietowa, a także duże, przeszklone patio, z którego podziwiać można architekturę miasta.

W restauracji podawane są dania kuchni polskiej i regionalnej m.in. swojska golonka, dziczyzna, przepyszne śląskie roladki wołowe, desery (w tym wyborny deser westfalski) i sałatki. Kulinarną atrakcją tego miejsca jest możliwość zamówienia pieczonego udźca jagnięcego (porcja dla około 4 osób), który wcześniej marynowany jest w dużej ilości czosnku.


→  Zobacz więcej najlepszych restauracji w Opolu


25. Naleśnikarnia Grabówka

W samym sercu Opola, tuż przy nadodrzańskich bulwarach, znajduje się słynna Naleśnikarnia Grabówka, która otwarta została niemal 30 lat temu. To świetne miejsce na rodzinny obiad: z dużego, zewnętrznego patio rozciąga się wspaniały widok na Młynówkę oraz zabytkowy Plac Wolności. W Grabówce serwowane są wyśmienite naleśniki francuskie z różnymi farszami, zarówno słodkimi, jak i wytrawnymi. Odbywają się tu również różne wydarzenia kulturowe i artystyczne: spotkania z artystami, wystawy i wernisaże, koncerty i kulinarne festiwale.

Krótka historia Opola

Opole to jedno z najstarszych miast w całej Polsce. Wykopaliska archeologiczne świadczą o tym, że już w IX wieku istniał tu przedchrześcijański gród plemienia Opolan. Miasto założone zostało na początku XIII wieku przez prawnuka Bolesława Krzywoustego – księcia Kazimierza I opolskiego. W średniowieczu rozwój miejscowości zapewniło dogodne położone na wielu ważnych szlakach handlowych. W XIX i XX wieku Opole zyskało na znaczeniu dzięki kolejno powstającym zakładom przemysłowym, znacznym napływom ludności oraz budowania całych osiedli mieszkaniowych dla pracowników manufaktur i fabryk.

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Opole

4.2/5 - (48 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić