Jezioro Turawskie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

jezioro turawskie
foto – Autorstwa K. Olszanowska-Kuńka – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40010614

Turawa to niewielka wieś położona w województwie opolskim i gdyby nie sztuczny zbiornik wodny znajdujący się na jej wschodnim krańcu, niewiele osób by o niej słyszało. A jeszcze mniej osób wie, że ów zbiornik wodny jest zasługą Adolfa Hitlera. Nie jest to jakiś szczególny powód do chwalenia się, ale nie mniej jednak fakt ten może być całkiem sporym magnesem przyciągającym turystów.

1. Turawa to miejscowość położona na Opolszczyźnie, 15 kilometrów od Opola. Może się pochwalić ponad pięciowiekową historią i właściwie na tym można by zakończyć, gdyby nie fakt zbudowania w jej sąsiedztwie sztucznego zbiornika.

2. Jezioro Turawskie to zbiornik retencyjny zbudowany na rzece Mała Panew. Zbiornik ma 24 kilometry kwadratowe powierzchni.

3. Zbiorniki retencyjne powstają w wyniku zbudowania na rzekach sztucznych zapór wodnych. Głównym zadaniem jest ochrona przed powodziami terenów położonych poniżej zbiorników. Innymi założeniami związanymi z budową zbiorników retencyjnych jest stworzenie baz zaopatrzenia w wodę, funkcje energetyczne związane z budową elektrowni wodnych. Wokół zbiorników retencyjnych bardzo często tworzy się bazy turystyczne.

4. Jezioro Turawskie zostało zbudowane w latach 1933-1939 i jego podstawowym zadaniem miała być regulacja wody na Odrze, oraz zabezpieczenie pobliskiego Opola przed zalewaniem przez wody rzeki Mała Panew.

5. W czasie powstawania projektu budowy sztucznego zbiornika w rejonie Turawy, tereny te znajdowały się w granicach III Rzeszy niemieckiej i w związku z tym każdy tego rodzaju projekt musiał uzyskiwać aprobatę Adolfa Hitlera. Wyraził on zgodę i przystąpiono do budowy.

6. W celu spiętrzania wód rzeki Mała Panew zbudowano mur zaporowy o długości 6 kilometrów. W najwyższym miejscu tama ma 13 metrów wysokości.

7. Na tamie zbiornika zbudowano niewielką elektrownię wodną, która miała dostarczać prąd do pobliskiej huty stali i szkła jak również na potrzeby Opola.

8. Podczas budowy zbiornika w Turawie wydobywano z pobliskich terenów duże ilości żwiru, co sprawiło, że powstały w jego pobliżu dwa niewielkie jeziorka nazwane „Średnie” i „Małe”

9. Dziś oprócz roli retencyjnej, Jezioro Turawskie to głównie teren rekreacyjny dla okolicznych mieszkańców i oddalonego o niespełna 20 kilometrów Opola. Latem oblegany przez zwolenników plażowania i sportów wodnych, zimą zaś jest to teren dla amatorów narciarstwa biegowego i bojerów.

10. Jezioro Turawskie i jego okolice znajduje się w obszarze specjalnej ochrony ptaków, a cały zbiornik to Obszar Chronionego Krajobrazu Lasy Stobrawsko-Turawskie.

4/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić