Atrakcje Turawa 2024 🗺️ Jak można spędzić tutaj czas ?

turawa
foto – Autorstwa Catz – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=751942

Turawa jest to wieś położona w województwie opolskim, położona około 15 kilometrów od Opola nad rzeką Małą Panwą oraz Jeziorem Turawskim. Nie potrafimy określić, kiedy tak naprawdę powstała Turawa jednak legenda głosi, że okolice Turawy były celem polowań książąt opolskich ponieważ lasy otaczające dzisiejszą Turawę były bogate w zwierzynę. Pierwsze wzmianki w dokumentach dotyczące Turawy pochodzą dopiero z XVI wieku i mówią o dwóch folwarkach.

Atrakcje w miejscowości Turawa:

1. Jezioro Turawskie – nie do końca jest to jedno jezioro, a raczej cztery różne akweny: Jezioro Turawskie Duże, Jezioro Średnie, Jezioro Małe i nieco oddalone Jezioro Srebrne. Jezioro Turawskie – największy zbiornik powstał w latach 30-tych XX wieku na dobrach hrabiego Hubertusa. Jest to sztuczny zbiornik na Małej Panwi, którego głównym zadaniem miała być ochrona Opola przed powodzią, ale już wtedy również pomyślano o drugiej funkcji jeziora, a mianowicie o wypoczynku i rekreacji. Hrabia, aby uzyskać zgodę na jego budowę, musiał spotkać się z samym Adolfem Hitlerem. Jezioro powstało w 1938 roku. Aby Jezioro Turawskie mogło powstać, konieczne okazało się zalanie dwóch wiosek, których mieszkańcy zostali przesiedleni do nowych domków w stylu pruskim w Ligocie Turawskiej i Zakrzowie Turawskim. Zbiornik ma 24 kilometrów kwadratowych powierzchni oraz 13 metrów głębokości. Nad Jeziorem Turawskim znajdziemy liczne plaże, ośrodki wypoczynkowe, hotele, punkty gastronomiczne, przystanie żeglarskie, wypożyczalnie sprzętu wodnego i wiele innych atrakcji.

2. JuraPark Krasiejów – atrakcja, w której dobrze będą bawić się nie tylko dzieci ale również dorośli. To największy w Europie tego typu park tematyczny, który połączony jest z muzeum paleontologicznym. Odkryto tu liczne szczątki prehistorycznych dinozaurów. Najsłynniejszym z nich jest jeden z najstarszych prajaszczurów na świecie – Silesaurus Opolensis. Żył on około 225 milionów lat temu, jego ciało osiągało długość aż 1,5 metra, a co ważniejsze nigdzie poza Polską nie znaleziono jego śladów. W JuraParku Krasiejów dodatkowym atutem jest duża ilość innych atrakcji, zobaczymy tam między innymi: liczne figury dinozaurów naturalnej wielkości, przejdziemy się wytyczoną ścieżką edukacyjną, zobaczymy prehistoryczne oceanarium, kino 5D, tunel czasu, park rozrywki ze stawkiem i plażą, place zabaw i punkty gastronomiczne. Ważnym elementem parku, są prowadzone w dalszym ciągu wykopaliska paleontologiczne.

3. Ruiny Pałacu w Turawie – pałac to atrakcja i nie atrakcja z dwóch powodów, ale powinien znaleźć się w zestawieniu miejsc, które należy zobaczyć będąc w Turawie. Pałac został wzniesiony w stylu barokowym w połowie XVIII w. dla pana tamtejszych dóbr. Do dziś dobrze zachowały się dekorowane w stylu neorokokowym wnętrza z piękną salą balową. W 1937 roku ostatni właściciele zamku przekazali go na sierociniec, pałac długo pełnił funkcję domu dziecka Obecnie pałac można zobaczyć tylko z zewnątrz.

4. Huta szkła w Jedlicach – historia tego miejsca sięga roku 17775, kiedy to początkowo w tym miejscu istniał tu zakład hutniczy, w którym produkowane były druty i gwoździe, później wyrabiane tu były młotki oraz inne narzędzia, zaś w 1800 roku otwarto walcownię blach. Sama Hita Szkła jest dość młoda bo powstałą dopiero w 1960 roku. Do dnia dzisiejszego z dawnych zabudowań huty zachowały się : budynek z 1805 roku, dworek „Beatka” oraz zabytkowe domy robotnicze z przełomu XVIII i XIX wieku.

5. Szlakami Drewnianych Kościółków Opolszczyzny to kolejny szlak, który można odnaleźć na terenie gminu Turawa. Szlak drewnianych kościółków liczy 36,6 kilometra. Jest to wycieczka w mniej znane i uczęszczane tereny gminy. Trasa powiedzie nas przez piękne przyrodniczo Lasy Stobrawsko-Turawskie i malowniczo położone stawy rybne w Marszałkach. Nie zabraknie też cichych wiosek, które są pełne zabytkowych domów wiejskich. Jednak jak się okazuje najcenniejszymi zabytkami na trasie to drewniane kościółki w Zakrzowie Turawskim I Bierdzanach.

6. Ścieżka edukacyjna Nadleśnictwa Turawa – ścieżka znajduje się w centrum Turawy w pobliżu zabytkowej leśniczówki Nadleśnictwa Turawa w niewielkim parku. Ścieżka edukacyjna prowadzi między ciekawymi okazami drzew i krzewów, zobaczymy tam również kilka tablic edukacyjnych, a także będziemy mogli odpocząć na ławkach w cieniu drzew.

Turawa pomimo bycia wsią ma naprawdę dużo do zaoferowania, przede wszystkim jej położenie nad Jeziorem Turawskim, które będzie mekką dla wędkarzy czy żeglarzy oraz fanów sportów wodnych. Dodatkowym atutem Turawy są liczne szlaki turystyczne i bliskość samego Opola. Turawa posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną i każdy znajdzie w tym miejscu coś dla siebie. Turawa to miejsce, którym zachwycone będą osoby lubiące kontakt z przyrodą, ciszę i spokój.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić