Byczyna Turystycznie – Co warto tu zobaczyć ?

byczyna

Byczyna – miasto w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim, które znajduje się ok. 15 km na północ od Kluczborka. Liczy 5,79 km2, a zamieszkuje je ok. 3,6 tys. osób.

1. Ratusz – powstał na przełomie XV i XVI w. i znajduje się na rynku miejskim. Uległ znacznym zniszczeniom podczas II wojny światowej, a następnie został odbudowany w 1968 r. Obecnie znów stanowi siedzibę władz miasta. W dawnych piwnicach ratuszowych znajduje się restauracja Hetmańska, a na strychu ulokowana jest Izba Tradycji. W ratuszowej wieży mieści się punkt widokowy.

2. Wieże bramne – wschodnia nazywana jest Polską, a zachodnia Niemiecką, ze względu na to, w kierunku terytorium jakiego państwa jest zwrócona. Powstały w XV w. razem z pozostałymi murami. Pod bramą wschodnią swoją kapitulację miał ogłosić arcyksiążę austriacki Maksymilian III Habsburg.

3. Baszta Południowa – nazywana jest rówież Piaskową. Powstała prawdopodobnie w XVI w. w celu wzmocnienia obronności południowych murów miasta. Widoczne są liczne okienka strzelnicze.

4. Mury obronne wraz z fosą i parkiem – wyróżniają się tym, że jako jedne z nielicznych w Polsce zachowały się niemal w całości. Umocnienia powstały w XV i XVI w. Długość muru liczy 950 m, a wysokość dosięga do 6 m. Fragmenty fosy miejskiej wykorzystywane są do hodowli pstrągów. Od strony północnej do murów przylega zabytkowy park miejski.

5. Spichlerz – neogotycki budynek, w którym mieścił się w latach 1980-1990 Krajowy Klub Piłkarza. Gościł on słynnych piłkarzy polskich, którzy zjeżdżali się z okazji krajowego Zlotu Piłkarzy Weteranów. Obecnie mieści się tu karczma serwująca pizzę i domowe obiady.

6. Kościół pw. Świętej Trójcy – powstał w miejscu świątyni, która spłonęła w pożarze. Nowy obiekt został poświęcony w 1767 r. Na uwagę zasługuje XVIII i XIX-wieczne wyposażenie świątyni, w tym zabytkowy ołtarz oraz barokowa chrzcielnica.

7. Przystanek turystyczny Ekspozeum w Byczynie – znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ul. Krótkiej 8. W ramach ekspozycji można zobaczyć m. in. eksponaty związane z bitwą z 1588 r. między wojskami arcyksięcia Maksymiliana Habsburga i wojskami polskimi dowodzonymi przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Odwiedzający mają również możliwość wysłuchania ciekawych historii dotyczących miasta i jego okolic.

8. Gród Rycerski – budowla stylizowana na średniowieczną, która znajduje się nad zalewm Biskupice-Brzózki, ok. 7 km od Byczymy. Odbywają się tu różnorodne imprezy. Udostępniana jest również do zwiedzania indywidualnego, pod warunkiem, że nie została na dany dzień zarezerwowana. Zobaczyć można mury obronne, dziedziniec, salę tortur oraz podgrodzie z wystawą machin oblężniczych i torem łuczniczym.

9. Międzynarodowy Turniej Rycerski – organizowany jest co roku na terenie Grodu Rycerskiego nad zalewem Biskupice-Brzózki. Podczas imprezy odbywa się m. in. turniej rycerski, jarmark rękodzieła czy koncerty zespołów wykonujących muzykę średniowieczną. Odwiedzający mają również możliwość poznania ciekawostek z życia w średniowiecznym grodzie.

10. Baszta w Bolesławcu – znajduje się ok. 10 km od Byczyny. Wraz z ruinami zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego w XIV w. stanowi atrakcję turystyczną regionu. Baszta ma 22 m wysokości i pochodzi z czasów Władysława Opolczyka.

 

Ciekawostki o Byczynie

  • W Byczynie urodzili się m. in. Martin Wilhelm Kutta, niemiecki matematyk, współautor algorytmu Rungego-Kutty oraz Andrzej Rokita, profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
  • Nazwa Byczyna wywodzi się od staropolskiego słowa ‘byczyna’, oznaczającego miejsce hodowli i wypasu bydła. Po niemiecku nazwa miejscowości brzmiała Pitschen. W herbie Byczyny znajduje się czerwony mur z dwiema wieżami o niebieskich dachach.
  • Na terenach dzisiejszej Byczyny i jej okolic już ok. 4 tys. lat temu pojawiały się plemiona koczownicze, o czym świadczą odnalezione ostrza krzemienne i kamienne siekiery. Plemiona prowadzące osiadły tryb życia pojawiły się najprawdopodobniej w epoce żelaza. W średniowieczu teren ten był zamieszkiwany przez plemię Opolan, należące do plemion Górnego Śląska.
  • Dokładna data powstania Byczyny nie jest znana, ale na podstawie dokumentów można domniemywać, że jest zbliżona wiekowo do państwa polskiego i należy do najstarszych śląskich miast. W latach 1041-1052 mieściła się tu śląska sufragania biskupia, którą następnie przeniesiono do Wrocławia.
  • 24 stycznia 1588 r. pod Byczyną rozegrała się bitwa między pretendentem do polskiego tronu, Maksymilianem III Habsurgiem, a wojskami polskimi dowodzonymi przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Bitwa zakończyła się zwycięstwem armii polskiej, a sama Byczyna, w której schronił się arcyksiążę Maksymilian, była oblegana, aż do jego poddania się. Pomnik upamiętniający tę bitwę znajduje się w parku rozciągającym się przy ul. Nasalskiej.
  • Początkowo Byczyna należała do Księstwa Wrocławskiego. Od końca XIII w. zaczęła często zmieniać właścicieli jako zastaw. W XVII w. znalazła się w rękach Austriaków a w XVIII w. Prusaków. Do Polski Byczyna została przyłączona po II wojnie światowej.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić