Jarnołtówek to nieduża miejscowość wypoczynkowa na Śląsku Opolskim, tuż przy granicy z Czechami. Wieś była wzmiankowana już w XIII w., a przez wiele wieków wydobywano tu złoto. Najważniejszym walorem turystycznym Jarnołtówka jest położenie w sercu Gór Opawskich, nad Złotym Potokiem.
Do zabytków Jarnołtówka należą dwór oraz kościół pw. św. Bartłomieja. Oba budynki pochodzą z przełomu XIX i XX wieku i zostały zbudowane w miejsce wcześniej istniejących budowli. Dwór wraz z przyległymi resztkami parku pałacowego stanowi obecnie własność prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania. Ciekawym miejscem w pobliżu dworu jest za to most zakochanych, na którym przyjeżdżające do Jarnołtówka pary zakochanych obowiązkowo zostawiają pamiątkową kłódkę na znak nierozerwalności swojego związku.
Neoromański kościół św. Bartłomieja został zbudowany w 1907 r. z fundacji cesarzowej Augusty Wiktorii. Kościół stanął na miejscu poprzedniej, barokowej świątyni, która ucierpiała w powodzi w efekcie czego została rozebrana. Kościół, podobnie jak dwór, jest wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Innym obiektem związanym z cesarzową Augustą Wiktorią jest zapora wodna na Złotym Potoku. Zapora ta została zbudowana z inicjatywy cesarzowej w pierwszej dekadzie XX wieku, aby zapewnić ochronę przeciwpowodziową miejscowościom doliny Złotego Potoku. Z zapory rozpościera się ładny widok na Jarnołtówek i okolicę, toteż jest ona częstym celem spacerowiczów.
Głównym powodem, dla którego wczasowicze wybierają Jarnołtówek, jest bliskość Parku Krajobrazowego Gór Opawskich oraz malowniczej doliny Złotego Potoku. Już spacer doliną dostarcza niezapomnianych widoków, a także pozwala odwiedzić kilka interesujących miejsc, jak Skały Karliki, Skały Karolinki, Sieroca Skała czy Kazalnica. Odchodząc nieco od Złotego Potoku w kierunku północnym możemy z kolei przespacerować się przez rezerwat Olszak do stawu Żabie Oczko, będącego pozostałością po wyrobisku kamieniołomu.
Miłośnicy poważniejszych wycieczek górskich często wybierają trasę z Jarnołtówka na Biskupią Kopę, przez którą przebiega granica polsko-czeska. Biskupia Kopa wznosi się na wysokość 890 m.n.p.m, co czyni ją najwyższym szczytem polskiej części Gór Opawskich. Możliwości zdobycia szczytu jest kilka, a za najprostszą uznaje się tzw. Ścieżkę Langego. Na szczycie znajduje się murowana wieża widokowa, zapewniająca widoki, za które naprawdę warto zapłacić te kilkadziesiąt koron czeskich. Zmęczeni turyści znajdą tu także małą restaurację serwującą m.in. czeskie piwo, a nieco poniżej szczytu także polskie schronisko PTTK.
Dobrym miejscem do rozpoczęcia wędrówki w Góry Opawskie jest także położona niedaleko od Jarnołtówka Pokrzywna. Wychodząc z parkingu na szlak nie możemy przejść obojętnie obok legendarnego jednorożca – figurki przedstawiającej magiczne zwierzę, które miało przez wiele wieków towarzyszyć mieszkańcom Jarnołtówka i okolic. Z Pokrzywnej możemy dojść m.in. na Zamkową Górę, Srebrną Kopę a także wspomnianą już Biskupią Kopę. W pobliżu miejsca, gdzie szlaki na te trzy szczyty się rozchodzą, można także zobaczyć resztki dawnej skoczni narciarskiej w Pokrzywnie.
Ciekawym miejscem na szlaku jest także tzw. Gwarkowa Perć. Szlak prowadzi w tym miejscu przez kilkunastometrową, prawie pionową drabinę. Wybór szlaku przez Gwarkową Perć gwarantuje więc dodatkowe, ciekawe przeżycia, choć zaleca się go tylko osobom z pewnym doświadczeniem górskim, wędrującym bez zwierząt domowych, dzieci czy osób starszych. Gwarkowa Perć znajduje się na szlaku łączącym Przełęcz pod Pasterką (na szlaku z Jarnołtówka na Biskupią Kopę) z szlakiem z Pokrzywnej na Srebrną Kopę. Warto uwzględnić ten fakt podczas planowania trasy.
Srebrna Kopa uważana jest za jedno z najładniejszych i najciekawszych miejsc Gór Opawskich. Nazwa pochodzi od podejmowanych tu w przeszłości prób wydobycia srebra. Na szczyt można dojść od strony Przełęczy pod Kopą lub Przełęczy pod Zamkową Górą, przez rezerwat Cicha Dolina. Srebrna Kopa, podobnie jak Biskupia Kopa, jest znakomitym miejscem widokowym, a jednocześnie miejscem nieco rzadziej wybieranym przez turystów, dzięki czemu możemy tu liczyć na więcej spokoju. Ciekawostką są znajdujące się na szczycie pozostałości po niemieckim schronie i stanowisku obserwacyjnym z czasów II wojny światowej.
Jeśli chodzi o atrakcje dla całej rodziny, nie sposób nie wspomnieć o znajdującym się w Pokrzywnej Parku Rozrywki i Edukacji Rosenau – Zaginione Miasto. Park ten nawiązuje do legendy, według której w średniowieczu w Górach Opawskich istniała osada Rosenau, która zaginęła następnie w wodach jeziora. Jezioro w Pokrzywnej obudowano więc atrakcjami nawiązującymi tematycznie do legendy o Rosenau. Walor edukacyjny zapewnia m.in. Park Żywiołów, w którym dzieci mogą w sposób interaktywny poznawać prawa fizyki i przyrody. Podobną funkcję pełni interaktywny Ogród Wody, a także Jaskinia Dzikich Zwierząt. W parku rozrywki znajdziemy także Kopalnię złota Rosenau, w której koniecznie należy zajrzeć do Strasznych Sztolni i tajemniczego pokoju. W parku przygotowano atrakcje nie tylko dla dzieci – starsi mogą skorzystać chociażby z parku linowego Trollandia, pełnowymiarowego basenu olimpijskiego, parku wodnego czy wypożyczalni rowerów wodnych.