Namysłów Atrakcje 2024 🗺️ Co warto zobaczyć ?

ratusz w namysłowie
foto – Mat-matys / Wikipedia

Namysłów to niewielkie klimatyczne miasto znajdujące się w województwie opolskim. Choć obecna nazwa miasta została oficjalnie zatwierdzona tuż po II Wojnie Światowej, to wcześniejsze kombinacje również nawiązywała do polskiego słowa “myślenie”.

Historia Namysłowa jest niezwykle długa. Historyczne źródła potwierdzają, że funkcjonowało już w pierwszej połowie XIII wieku, bardzo szybko zdobywając prawa miejskie, bo już w 1249 roku. Wkrótce pojawiają się również pierwsze wzmianki na temat namysłowskiego zamku.

Obecnie Namysłów kojarzy się przede wszystkim z sielankowym i spokojnym miejscem, które daje szansę na wytchnienie.

Co warto wiedzieć o tym mieście i jakie atrakcje koniecznie trzeba zobaczyć? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Zamek w Namysłowie

Niemal w samym sercu miasta znajduje się jedna z największych atrakcji. Historia Zamku w Namysłowie sięga początków XIV wieku. W kolejnych latach przechodził z rąk do rąk, został strawiony przez pożar i do pierwszych lat XIX wieku znajdował się w posiadaniu zakonu krzyżackiego. Tuż obok budynku znajduje się przepiękna późnorenesansowa studnia.

2. Rynek

Będąc w Namysłowie warto wybrać się na rynek. W jego centralnej części będziemy mogli podziwiać wspaniały ratusz, który pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. W swojej pierwotnej wersji był budowlą stworzoną zgodnie z charakterem gotyckiego stylu. Po przebudowie znacznie bliżej mu było do renesansu.

3. Aquapark Delfin

Przy ulicy Marii Konopnickiej znajduje się Aquapark Delfin. To świetna propozycja dla osób, które nie lubią tracić czasu, a ze względu na złe warunki atmosferyczne nie mogą pozwolić sobie na eksplorowanie miasta. Na terenie obiektu znajduje się basen rekreacyjny, sauna oraz dwie wanny jazcuzzi. Warto wspomnieć, że jest tutaj również specjalna sala zabaw dla najmłodszych.

4. Trasy rowerowe

Przez Namysłów przebiega kilka świetnych tras rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności oraz długości. Atrakcyjną propozycją jest trasa Bierutów-Namysłów licząca sobie nieco ponad 30 kilometrów. Sporym zainteresowaniem cieszy się również pętla rozpoczynająca i kończąca się w Opolu. To trasa o długości przekraczającej 50 kilometrów.

5. Park Północny

W Namysłowie znajdziemy sporo miejsc, które pozwalają na odetchnięcie od miejskiego zgiełku. Warto wybrać się na spacer do Parku Północnego. To miejsce pełne zieleni, które sprzyja wypoczynkowi na łonie natury. Do dyspozycji mamy również niewielki Park Południowy oraz Namysłów Wyspa.

6. Fantazja Smaku

Przy ulicy 1 Maja znajduje się restauracja Fantazja Smaku. To idealne miejsce na odpoczynek po intensywnym dniu, a przede wszystkim miejsce, w którym każdy będzie mógł posilić się pysznym jedzeniem. Lokal serwuje bardzo dobrze przygotowane dania kuchni polskiej. Obsługa jest pomocna, a ceny przystępne.

7. Tradycja warzenia piwa

Namysłów to miasto, które zdobyło popularność również ze względu na tradycję warzenia piwa. Historia miejscowego browaru sięga sześciuset lat wstecz i zdecydowanie warto skusić się na degustację, będąc w okolicy.

8. Młyńskie Stawy i Bagno Młynki

Na terenie namysłowskiego nadleśnictwa mieszczą się słynne Młyńskie Stawy oraz Bagno Młynki. Tereny zamieszkiwane są przez liczne ptactwo i otoczone piękną leśną roślinnością. Zdecydowani warto wybrać się w te rejony na rodzinny spacer.

9. Jezioro Michalickie

Niespełna siedem kilometrów od Namysłowa znajduje się niezwykle malownicze Jezioro Michalickie. To idealna przestrzeń na wypoczynek i aktywne spędzanie czasu. Świetna infrastruktura turystyczna powoduje, że jest to miejsce ściągające turystów z różnych stron Polski. Na miejscu prosperuje wypożyczalnia sprzętu wodnego, punkty gastronomiczne i sporej wielkości plaża.

10. Pałac Ziemielowice

W pobliskich Ziemielowicach znajduje się przepiękny eklektyczny pałac. Jego budowała została ukończona w ostatnich latach XIX wieku. Na przestrzeni lat popadał w ruinę i ostatecznie stał się własnością rodziny Praskich, która dokłada wszelkich starań, by przywrócić mu jego dawną świetność.

11. Izba Techniki Młynarskiej

W Namysłowie prężnie działa Izba Techniki Młynarskiej. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się różnego rodzaju inicjatywy z zakresu działań twórczych. Regularnie odbywają się tutaj zajęcia ceramiczne, plastyczne zajęcia dla seniorów, kursy gry na gitarze czy zajęcia kulinarne. To doskonała alternatywa dla osób, które uwielbiają podczas wyjazdów do nowych miejsc organizować sobie czas i uczyć się czegoś nowego. Harmonogram zajęć można znaleźć na stronie internetowej.

4.3/5 - (34 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić