Morąg Atrakcje 2024 🗺️ Co warto zobaczyć ?

Kościół św. Piotra i Pawła w Morągu
foto – Michal Huniewicz / Wikipedia

Morąg to niewielkie miasto znajdujące się w północnej części Polski, w województwie warmińsko-mazurskim. Liczba mieszkańców nieznacznie przekracza czternaście tysięcy osób. Do dnia dzisiejszego nie udało się rozwikłać etymologii nazwy miasta, aczkolwiek istnieją przesłanki pozwalające sądzić, że wywodzi się od pruskiej nazwy jeziora. Morąg prawa miejska uzyskał jeszcze w pierwszej połowie XIV wieku. Miasto zostało doszczętnie spalone w czasie wojny polsko-krzyżackiej, a odbudowa była w kolejnych latach wielokrotnie zakłócana kolejnymi najazdami. To niewielkie miasto może poszczycić się wieloma zabytkami i wiekową historią.

Co warto wiedzieć o Morągu i jakie miejsca warto zobaczyć, będąc w okolicy? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Kościół św. Piotra i Pawła

Kościół św. Piotra i Pawła to jeden z najcenniejszych i najstarszych zabytków miasta. Jego historia sięga początków XIV wieku. Budowla została wzniesiona w stylu gotyckim. W kolejnych stuleciach kościół był wielokrotnie poddawany modyfikacjom i ostatecznie ucierpiał bardzo mocno w trakcie II Wojny Światowej. Po zakończeniu działań wojennych obiekt został odrestaurowany. Wielu entuzjastów historii przybywa do Morąga przede wszystkim po to, by zobaczyć to świadectwo długiej historii na własne oczy.

2. Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera

Zdecydowanie warto wybrać się do Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera. Był jednym z najsłynniejszych niemieckich filozofów, pastorem i pisarzem. Obiekt mieści się w dawnym pałacu rodu Dohnów. Wystawa stała o charakerze biorgraficznym dotyczy samego filozofa, który był obywatelem Morąga. Warto jednak zwrócić również uwagę na wspaniałą wystawę Portret Dworski XVIII-XIX wiek oraz Grafikę Holenderską z XVII wieku.

3. Jezioro Narie

Jezioro Narie to kolejne miejsce, które warto odwiedzić, będąc w Morągu. Wokół jeziora rozwinęła się odpowiednia infrastruktura turystyczna i w związku z tym jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, poszukujących bliskości natury. W okolicy można wypożyczyć sprzet wodny. Jezioro cieszy się również sporym zainteresowaniem wśród wędkarzy. Można tutaj złowić szczupaki, węgorze czy okonie.

4. Jezioro Ruda Woda

Miłośnicy spokojniejszych miejsc sprzyjających długim spacerom na łonie natury powinni wybrać się nad Jezioro Ruda Woda. Nad jeziorem znajduje się atrakcyjny ośrodek wypoczynkowy, a cały zbiornik otoczony jest gęstymi lasami oraz polami.

5. Zamek 

W Morągu znajduje się zamek krzyżacki, którego historia sięga XIV wieku. Powstał z inicjatywy rycerzy Zakonu Krzyżackiego i najpierw pełnił funkcję siedziby prokuratora. W kolejnych latach zamek przechodził z rąk do rąk, ale  ostatecznie warownia stała się własnością prywatną. Na jej terenie obecnie znajduje się muzeum.

6. Słynny Morąg

Morąg cieszył się sporą popularnością już przed laty. Bywał tutaj między innymi Józef Ignacy Kraszewski, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy. Morąga dotyczy również jedna z powieści Zbigniewa Nienackiego “Pan Samochodzik i Niewidzialni”.

7. Ratusz

Morąski ratusz powstał jeszcze w pierwszej połowie XV wieku. Znajduje się przy placu Jana Pawła II i jest doskonałym przykładem architektury gotyckiej. Turyści pragnący zasięgnąć informacji na temat atrakcji Morąga powinni skorzystać ze znajdującego się w środku punktu informacji turystycznej.

8. Trasy rowerowe

Przez Morąg przebiega kilka atrakcyjnych tras rowerowych. Miłośnicy przejażdżek rowerowych mogą zdecydować się na szlak czerwony liczący sobie nieco ponad 37 kilometrów, szlak niebeski o długości 36 kilometrów lub szlak zielony, będący najdłuższym szlakiem, bo liczącym sobie ok. 40 km. Szlaki zostały wytyczone w taki sposób, by po drodze móc podziwiać piekne okolice.

9. Bitwa w Morągu

W Morągu na początku XIX wieku odbyła się bardzo ważna bitwa, która jednocześnie stała się początkiem kampanii napoleońskiej w Prusach. To właśnie tutaj ówczesny marszałek Bernadotte pokonał wojska rosyjskie.

10. Pojezierce

Pojezierce znajdują się raptem siedem kilometrów od Morąga. Warto wybrać się w te rejony i skusić się  na ekscytujący spływ Kanałem Elbląskim. Kanał Elbląski jest cennym zabytkiem, którego historia sięga pierwszej połowy XIX wieku.

11. Restauracja Stara Piekarnia

Przy ulicy Adama Mickiewicza znajduje się restauracja Stara Piekarnia. To miejsce, w którym każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. Lokal serwuje świetnie przygotowane potrawy kuchni polskiej.

12. Park miejski

Przy ulicy 11 Listopada znajduje się park miejski. To idealnie zagospodarowana i zaaranżowana przestrzeń o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym. Miejsce idealne na spokojny spacer rodzinny.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić