Tolkimicko Turystycznie – Atrakcje 2024

tolkmicko atrakcje
Kościół Św. Jakuba / foto – Autorstwa PiotrMig – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=112263781

Tolkmicko to niewielkie miasteczko znajdujące się w północnej części Polski, w  województwie warmińsko-mazurskim. Liczba mieszkańców nie przekracza trzech tysięcy. Historia tego miejsca sięga jeszcze XIII wieku. Na podstawie historycznych źródeł wiemy, że Tolkmicko otrzymało prawa miejskie w 1296 roku. Miasto położone jest nad Zalewem Wiślanym i to właśnie ze względu na geograficzne położenie stało się dobrą lokalizacją na letni wypad.

Co można robić w Tolkmicku i co warto zobaczyć w okolicach? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Jedną z niewątpliwych zalet tej miejscowości jest dostęp do Zalewu Wiślanego. W sezonie letnim można wypocząć na miejskiej plaży lub wybrać się na rejs po Zalewie.

3. Kościół św. Jakuba stanowi jeden z najważniejszych zabytków Tolkmicka. Miłośnicy historii z pewnością docenią tę budowlę, która dla mieszkańców jest powodem do dumy. Jego historia sięga aż XIV wieku, aczkolwiek w XVI wieku i niespełna dwa stulecia później kościół stał się ofiarą pożarów. Jego remont i przebudowa nastąpiły dopiero na początku XX wieku. Nie zmienia to jednak faktu, że w środku znajdziemy niecodzienne dzieła sztuki sakralnej.

4. W Tolkmicku można spędzać czas na wiele różnych sposobów, aczkolwiek warto wybrać się w rejs po Zalewie Wiślanym. Podczas rejsu będziemy mogli podziwiać wspaniałe okolice. Koszt normalnego biletu to raptem 20 PLN. Bilet ulgowy kosztuje 15 PLN. Sam rejs trwa niespełna godzinę. Z Tolkmicka można się dostać również do Krynicy Morskiej właśnie drogą wodną. W sezonie letnim regularnie kursują tramwaje wodne na trasie – Frombork – Tolkmicko – Krynica Morska.

5. Port w Krynicy Morskiej to idealne miejsce na rodzinny spacer i przede wszystkim możliwość obserwowania pracy w porcie, która wbrew pozorom może być niezwykle fascynująca.

W Krynicy Morskiej można wybrać się również na spacer po Bulwarze Słonecznym. To główny deptak zlokalizowany w miejscu pozwalającym podziwiać wspaniałe morskie widoki.

8. Przez Tolkmicko przebiega jeden ze szlaków rowerowych należących do Green Velo. Mowa o szlaku “Święty Kamień”. To idealna trasa dla osób, które pragną rozejrzeć się po okolicy, a przede wszystkim zobaczyć najpiękniejsze części Tolkmicka.

10. Pływalnia Srebrny Dzwon w Tolkmicku to alternatywa na niepogodę. W obrębie kompleksu znajdziemy świetny basen rekreacyjny oraz jacuzzi na kilka osób. Rodzice będą mogli odetchnąć w jednej z saun, których na miejscu nie brakuje. Goście mają do dyspozycji saunę parową, fińską oraz infrared.

12. Niespełna jedenaście kilometrów od Tolkmicka leży Frombork. Warto się udać do tutejszego Muzeum Mikołaja Kopernika. Muzeum znajduje się przy ulicy Katedralnej. Powstało na początku XX wieku  i do dzisiaj cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na miejscu znajdują się wystawy stałe i czasowe, pozwalające poznać przeszłosć wybtinego astronoma, wcześniejsze osiągnięcia oraz proces, który pozwolił dokonać najważniejszego odkrycia.

13. Na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku znajduje się również Zespół Katedralny. Zwiedzający mogą obejrzeć bazylikę archikatedralną, w której znajduje się grób Mikołaja Kopernika, a także wieżę Radziejowskiego, niegdyś dzwonnicę, z której rozpościera się wspaniały widok na okolice.

14. We Fromborku znajduje się również  Muzeum Historii Medycyny. Wśród eksponatów znajdują się sprzęty, które niegdyś były wykorzystywane w medycynie, w dzisiaj z pewnością o wiele bardziej przypominają narzędzia tortur. To wyjątkowa możliwość obserwowania, jak wielki postęp dokonała ta dziedzina nauki na przestrzeni lat.

7. W Tolkmicku znajdziemy kilka punktów gastronomicznych, które kuszą wyśmienitą kuchnią. Warto wybrać się do restauracji Fregata, która znajduje się bezpośrednio na plaży. Lokal serwuje świetną pizzę włoską, aczkolwiek warto spróbować tutaj jednej z najlepszych ryb smażonych w okolicy.

3.8/5 - (49 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić