Pałac Kultury i Nauki 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Pałac Nauki i Kultury
foto – Pixabay

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w całym kraju. Nic dziwnego – to miejsce symboliczne, relikt epoki PRL-u i najwyższy budynek w kraju, który do dziś stanowi ważną atrakcję turystyczną oraz centrum naukowe dla mieszkańców stolicy.

Krótka historia Pałacu Kultury

Pałac Kultury i Nauki został wybudowany na zlecenie Józefa Stalina. Budowę poprzedzały liczne przygotowania, w tym zbieranie różnych projektów oraz wyburzenie około 170 kamienic. Prace trwały w latach 1952- 1955 i brało w nich udział około 3 tysięcy robotników z terenów ZSRR. W tym czasie uchwalono również nazwę, która pierwotnie brzmiała Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Początkowo biała fasada budynku po pewnym czasie zszarzała, a z kolejnymi latami prowadzono niewielkie prace remontowe i konserwacyjne. Ważnym i bardzo smutnym w historii budynku była seria ośmiu samobójstw z tarasu widokowego umiejscowionego na 30 piętrze Pałacu, po którym zamontowano specjalne kraty zabezpieczające. Dziś budynek ten jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całej Polsce.

Atrakcje w Pałacu Kultury i Nauki

Największą atrakcją, która przyciąga turystów do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie jest Taras Widokowy położony na wysokości 114 metrów. Z trzydziestego piętra budynku roztacza się wspaniały widok na panoramę stolicy, a dodatkowo znajduje się tu Sala Gotycka oraz galeria sztuki. Aby skorzystać z tej atrakcji należy uiścić opłatę w wysokości 20zł (bilet normalny) lub 15zł (bilet ulgowy).

W pałacowych wnętrzach mieszczą się dwa ważne obiekty muzealne. Pierwszym z nich jest Narodowe Muzeum Techniki, w których znajdują się ekspozycje związane z polską myślą techniczną, motoryzacją oraz wynalazkami z II wojny światowej. W środku znajduje się również Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii. Podziwiać tu można szkielety i jaja dinozaurów, skamieniałe płazy i gady pochodzące z triasu oraz ciekawa wystawa dotycząca ewolucji, dzięki której przedstawiciele morskiego świata zawładnęli terenami lądowymi. Do najważniejszych zabytków należą szczątki zwierząt znalezione w różnych częściach kraju. Muzeum czynne jest w środy i czwartki w godzinach 8:00-14:00 oraz w weekendy od 9:00 do 15:00. Bilety kosztują 10zł (bilety normalne) i 5zł (bilety ulgowe).

W Pałacu Kultury i Nauki funkcjonują aż cztery teatry: Teatr Lalki, Teatr Dramatyczny Miasta Stołecznego Warszawa, Teatr 6 Piętro i Teatr – Galeria Studio. We wszystkich z nich wystawiane są różne sztuki, w których udział biorą aktorzy ze scen teatralnych z Polski. W środku budynku działa także Kino Multiplex.

Pałac jest ważnym ośrodkiem naukowym na mapie Warszawy. W środku swoje siedziby mają prywatne szkoły i akademie, w tym MBA INE PAN oraz Europejska Uczelnia Informatyczno – Ekonomiczna. Działa tu również Pałac Młodzieży, który organizuje koła hobbystyczne i edukacyjne dotyczące m.in. programowania, grafiki, nauki języków, elektroniki, sztuki i sportu.

Warszawski Pałac Kultury i Nauki to również miejsce, w którym odbywają się liczne wydarzenia, warsztaty, spotkania i targi. Cyklicznie organizowane są takie imprezy jak Wege Festiwal czy Targi Kosmetyków Naturalnych. Mają tu miejsce również wydarzenia o charakterze czasowym, takie jak wystawy botaniczne czy pokazy przyjezdnych grup artystycznych. W sezonie letnim organizowane są także półkolonie oraz imprezy dla najmłodszych. Odwiedzając to miejsce możemy skorzystać z szerokiej oferty obiektów gastronomicznych ulokowanych w budynku: działają tu bistra, kawiarnie i restauracje serwujące dania obiadowe.

Adres:

Plac Defilad 1
Warszawa

3.8/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić