Sierakowski Park Krajobrazowy

Sierakowski Park Krajobrazowy
foto – Autorstwa Olympic1981 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5405430

Sierakowski Park Krajobrazowy to jedno z najpiękniejszych miejsc w województwie wielkopolskim. Park utworzony został 1991 roku i zajmuje powierzchnię ponad 30 tysięcy hektarów. Rozciąga się on na malowniczych pagórkach, wśród których leżą liczne naturalne zbiorniki wodne – obszar wody parku zajmuje 7% całego terenu parku.

Kraina jezior

Sierakowski Park Krajobrazowy cechuje się polodowcowym krajobrazem: morenowe pagórki, rzeki, jeziora i wydmy tworzą obszar unikalny w skali całego kraju. Ponad 30% terenu parku porastają lasy, głównie buczynowe i mieszane. W skład chronionego obszaru wchodzi aż pięć różnych rezerwatów przyrody oraz jedno z najgłębszych jezior w Wielkopolsce – jezioro Śremskie. Ciekawostką jest to, że jest to jedyny punkt depresyjny w całym województwie (jego dno znajduje się 6 metrów poniżej poziomu morza).

Największe atrakcje parku

Z pewnością największą atrakcja Sierakowskiego Parku Krajobrazowego są liczne jeziora. Nie tylko jezioro Śremskie, ale również jezioro Jaroszewskie, które latem stanowi punkt wypoczynkowy i rekreacyjny dla mieszkańców całego regionu. Można uprawiać tutaj sporty wodne lub oddawać się relaksowi na jednej z wielu plaż.
Na terenie parku znajdują się również dwa wyjątkowe punkty widokowe. Punk Łężeczki pozwala na podziwianie wspaniałej panoramy jeziora Chrzypskiego. Na szczycie wzgórza znajduje się również pierwszy pomnik wzniesiony w III tysiącleciu naszej ery: odsłonięto go 1 stycznia 2001 roku dokładnie o godzinie 00:01.

Drugim punktem widokowym jest Grobia zwana również Górą Głazów. Na szczycie niewielkiego pagórka znajduje się 10 ogromnych kamieni, głównie granity i gnejsy. Ze szczytu rozpościera się widok na Puszczę Notecką oraz dolinę, która wyrzeźbiona została przez przepływającą tutaj rzekę Wartę.

Wśród rezerwatów leżących na obszarze Sierakowskiego Parku Krajobrazowego na wyróżnienie zasługują piękne Czaple Wyspy położone na jeziorze Kłosowskim, gdzie podziwiać możemy wiekowe okazy dębów. Wiosną i latem warto również dotrzeć do rezerwatu Cegliniec czyli gęsty lat sosnowy nad jeziorem Mniszym. Cały obszar parku stanowi doskonałe miejsce na wielogodzinne, piesze i rowerowe wycieczki dla całej rodziny.

4.3/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić