Atrakcje Kętrzyn 2024 🗺️ – Co warto zobaczyć ?

fotografia by Andrzej Otrębski / Wikipedia

Kętrzyn to piękne, średniowieczne miasto leżące w województwie warmińsko-mazurskim. Znajduje się w historycznych Prusach Dolnych na terenach niegdyś należących do Bartów – plemienia, które zamieszkiwało okolice Kętrzyna na początku XIII wieku.

Atrakcje Kętrzyna

1. Zamek Krzyżacki

Zamek Krzyżacki w Kętrzynie to gotycka budowla pochodząca z XIV wieku. Był kilkukrotnie remontowany, a dwa razy także zniszczony i odbudowany. Obecnie w środku znajduje się Muzeum Regionalne im. Wojciecha Kętrzyńskiego, które kolekcjonuje pamiątki i zabytki związane z historią i kulturą ludową miejscowości. W muzeum mieści się m.in. wystawa archeologiczna, kolekcja piętnastowiecznych rzeźb oraz tradycyjne sprzęty i narzędzia wykorzystywane przez ludność niegdyś zamieszkującą mazurskie wsie.

2. Bazylika kolegiacka św. Jerzego

Bazylika św. Jerzego to piękny, gotycki kościół wybudowany w połowie XIV wieku na miejscu dawnej strażnicy. Jest to najlepiej zachowana świątynia katolicka o obronnym charakterze na całym obszarze Mazur. W środku podziwiać można wspaniałe sklepienie kryształowe stworzone w 1515 roku, szesnastowieczną ambonę oraz zabytkowe organy.

3. Konsulat Świętego Mikołaja

Konsulat Świętego Mikołaja to miejsce unikatowe na mapie całej Polski. Przez cały rok można tu poczuć świąteczną atmosferę, popatrzeć na sposób tworzenia szklanych bombek oraz stworzyć własne ozdoby choinkowe. Konsulat gwarantuje doskonałą zabawę nie tylko dla najmłodszych zwiedzających!

4. Mazurolandia i Park Miniatur

Mazurolandia i Park Miniatur mieszczą się w niewielkiej miejscowości Gierłoża, tuż poza granicami Kętrzyna. Na ogromnym obszarze obiektu znajdują się liczne miniatury przedstawiające miniatury różnych pięknych budowli architektonicznych. Cały park przypomina wielką makietę Warmii i Mazur, przez co poznać możemy nie tylko historię obiektów, ale również ich rozmieszczenie.

5. Wilczy Szaniec

Jednym z najważniejszych miejsc w pobliżu Kętrzyna jest Wilczy Szaniec – ogromny kompleks obronny, który w czasach II wojny światowej stanowił główną siedzibę Adolfa Hitlera. Choć duża część fortyfikacji została zniszczona, do dziś można zwiedzać niektóre obiekty, bunkry i pomieszczenia użytkowe. Obszar muzealny podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich to trasa wycieczkowa po najważniejszych budowlach, niegdyś dostępnych tylko dla przywódcy III Rzeszy i jego najbardziej zaufanych podwładnych. Zwiedza się ją z przewodnikiem, który opowiada o historycznych momentach i celach użytkowych poszczególnych stref Wilczego Szańca. Druga strefa to ogromny teren z pozostałościami po kwaterach gościnnych i innych, bardziej dostępnych budynkach, którą można przemierzać na własną rękę. Zwiedzenie Wilczego Szańca to punkt obowiązkowy pobytu w tej części Polski – to nie tylko ważny zabytek, ale przede wszystkim możliwość skorzystania z praktycznej lekcji historii, która zaciekawi nawet najmłodszych.

Historia miasta

Początkowo tereny te zamieszkiwane były przez plemię Bartów, jednak już w XIII wieku zostały przejęte przez Zakon Krzyżacki i włączone do terytorium Państwa Krzyżackiego. Miejscowość uzyskała prawa miejsce w 1357 roku, a wkrótce potem wybudowano tu warowną twierdzę zamkową i pierwszy kościół. Pod panowaniem Krzyżaków miasto stanowiło siedzibę prokuratora krzyżackiego czyli osoby odpowiedzialnej za sądownictwo i wojskowość w całym okręgu administracyjnym. W latach 1440-1446 mieszkańcy miasta buntowali się przeciwko władzy krzyżackiej, a nawet złożyli hołd polskiemu królowi Władysławowi Jagiellończykowi. W XIX wieku nastąpił prężny rozwój miasta, wybudowano w nim m.in. cukiernię, młyn i browar. Dopiero w 1946 roku Kętrzyn został na stałe włączony do terenu Ziem Polskich. Obecnie stanowi ważny ośrodek gospodarczy w regionie, a także wyjątkowe miejsce o charakterze turystycznym.

Po więcej informacji turystycznych o mieście Kętrzyn warto zajrzeć tutaj.

Będąc w Kętrzynie warto wybrać się do popularnych okolicznych miejscowości – Giżycko, Węgorzewo, Ryn, Mrągowo

4/5 - (57 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić