Iława to miasto, które leży w województwie warmińsko-mazurskim, a także stanowi siedzibę powiatu iławskiego. Miasto to znajduje się w obrębie Pojezierza Iławskiego oraz leży nad Jeziorakiem, czyli najdłuższym w Polsce jeziorem, będące jeziorem rynnowym. Obszar, na którym leży Iława, to historyczna Pomezania, a także na obszarze, który od XVI wieku określa się jako Prusy Górne. Miasto to znajduje się również na terenie Powiśla. Iława położona jest również nad rzekami Iławka i Tynwałd. Charakterystyczną cechą tego miasta jest również to, że w jego obrębie administracyjnym znajduje się wyspa śródlądowa Wielka Żuława, która uznawana jest za największą śródlądową wyspę w Polsce.
Iława to miasto, znajdujące się w obrębie terenu Zielonych Płuc Polski, który cechuje się przede wszystkim tym, że jego powietrze jest bardzo czyste, a system przyrodniczy wysoce zróżnicowany. W pobliżu tego miasta natomiast znajduje się Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego.
Zabytki i atrakcje turystyczne w Iławie
1. Jezioro Jeziorak
Bardzo dużą atrakcją turystyczną na tym obszarze jest jezioro Jeziorak. Jest to jezioro uznawane za najdłuższe w Polsce i za szóste co do wielkości powierzchni. Jest ono połączone z Kanałem Elbląskim, a jego brzegi są zalesione wyższym i niższym drzewostanem w zależności od części jeziora. Jeziorak to wąskie jezioro rynnowe, które ma bardzo dużo zatok i półwyspów. Na jego powierzchni znajdują się też wyspy, których jest 16, do których zaliczyć można m. in. Wielki Ostrów czy też Wielki Bukowiec. Brzegi tego jeziora są w dużej mierze strome i wysokie.
→ Zobacz także: Najlepsze restauracje w Iławie – Gdzie dobrze zjeść będąc w Iławie ?
2. Kościół Przemienienia Pańskiego
Jednym z najatrakcyjniejszych zabytków w tym mieście jest Kościół Przemienienia Pańskiego w Iławie. Jest to kościół rzymskokatolicki, który został wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Ma jednak również renesansowy element w postaci wieży wybudowanej w XVI wieku. Budowla była kilka razy przebudowywana. Jest to kościół, którego nieoficjalna nazwa nadana przez mieszkańców to „kościół czerwony”. Kościół umieszczony został na szczycie wzgórza, na którym leży stare miasto. Jest zbudowany z palonej cegły, a jego fundamentami są skały narzutowe. Jest to jednonawowa budowla z prezbiterium w kształcie prostokąta i z prostokątną nawą. Charakterystyczne w tej budowli są m. in. ostrołukowe portale gotyckie, które pochodzą z XIV wieku, a także łuk tęczowy, który oddziela prezbiterium od nawy. Wieża pochodząca z XVI wieku ma 27 m i wzniesiona została na planie prostokąta, a na jej parterze znajduje się pomieszczenie ze sklepieniem krzyżowym.
3. Rejs statkiem po Kanale Ostródzko-Elbląskim
Jedną z odnóg słynnego Kanału Ostródzko-Elbląskiego jest Kanał Iławski, który od 1860 roku łączy węzeł wodny w Miłomłynie z Jeziorakiem. Ten odcinek kanały liczy sobie 11 km długości, a jego pięknem można cieszyć się na wiele sposobów. Jednym z tych najpopularniejszych są rejsy wycieczkowymi statkami, z pokładu których można podziwiać ciekawe obiekty hydrotechniczne oraz pełną zieleni okolicę Jezioraka – najdłuższego jeziora w Polsce.
4. Wyspa Wielka Żuława
Wielka Żuława (zwana też Wielkim Ostrowem) to największa wyspa śródlądowa w Polsce, która znajduje się na Jezioraku (najdłuższym jeziorem w Polsce). Powierzchnia tej wyspy przekracza 84 ha, a jej linia brzegowa i przyrodnicze skarby skutecznie przyciągają gości. Wyspa ta jest popularnym miejscem wypoczynku, a mieszczące się na niej ośrodki wypoczynkowe nie narzekają na brak zainteresowania ze strony letników. Wielkim powodzeniem cieszą się też rejsy statkami pasażerskimi, które wypływają z centrum Iławy w taki sposób, by każdy mógł z bliska zobaczyć ten niezwykły skrawek lądu.
5. Rejs statkiem Ilavia
Kto spędza urlop w rejonie Iławy i chce w pełni poczuć magię krainy pełnej jezior, ten może wybrać się w wycieczkowy rejs pasażerskim statkiem Ilvia. Wyrusza ona z centrum Iławy (z przystani Galerii Handlowej „Jeziorak”) i płynie tak, by turyści mogli zobaczyć Wielką Żuławę. W trakcie godzinnego rejsu można nacieszyć się pięknymi widokami na Jeziorak – najdłuższe jezioro w Polsce i jedno z najpiękniejszych na Mazurach, można też posłuchać ciekawych opowieści o Mazurach oraz o Pojezierzu Iławskim.
6. Mury obronne
Zabytkowym elementem, który warto zobaczyć, są zabytkowe mury obronne. Zostały one wybudowane ok. w połowie XIV wieku, a ich rolą było stanowienie części systemu obrony miasta. Związane były z Kościołem Przemienienia Pańskiego. Ich budulcem po części był kamień polny i łamany, które łączone były zaprawą wapienną, a częściowo była to cegła. W murach znajdowały się również trzy bramy oraz pięć baszt.
7. Ratusz
Kolejną budowlą, która jest warta uwagi, jest Ratusz. Jest to budowla, która zbudowana została w stylu neobarokowym, a jej budowa odbywała się na początku XX wieku. Na budynek ten składa się kilka części, które tworzą rozbudowaną budowlę. Charakterystycznym elementem budowli są m. in. schody zewnętrzne. Są okazałe i rzucają się w oczy, na przykład poprzez posiadanie masywnych wolut w dolnej części. Znajdują się tam również płaskorzeźby z postaciami lwów. Ciekawym elementem budowli są również wysokie okna, które oddzielone są od siebie poprzez pilastry toskańskie, w których bardzo dobrze widoczne są żłobienia. Interesującą dekoracją są również m. in. maski ludzkie. Elementami budowli są również m. in. fryz joński, dwustopniowa wieża wraz z tarasem, hełmem i tarczą zegarową.
8. Zespół młyna wodnego
Zabytkiem wartym odwiedzenia jest również Zespół młyna wodnego na Iławce w Iławie. Jest to zabytkowy zespół budynków, który składa się z młyna wodnego i z budynku o charakterze mieszkalnym i gospodarczym. Jego budowa przypada na przełom XIX i XX wieku. W budynkach ten dostrzec można elementy w stylu neogotyckim. Ich ściany zbudowane są z czerwonej cegły, a ich konstrukcja jest głównie szkieletowa.
9. Zamek w Szymbarku pod Iławą
Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego nie brak ciekawych zabytków, wśród których ważne miejsce zajmują zamki. Jest wśród nich zamek w Szymbarku pod Iławą. Dziś jest to malownicza ruina, która zachwyca bliskością Jeziora Szymbarskiego i znacznymi rozmiarami, wiadomo jednak, że jeszcze w połowie XX wieku była to okazała rezydencja. Co warto wiedzieć o zamku? To, że powstał on w XIII wieku jako zamek biskupów pomezańskich, a w kolejnych wiekach był przebudowywany przez kolejnych właścicieli (m.in. w stylu renesansowym i barokowym). W 1945 roku został spalony przez Armię Czerwoną. Dziś opiekuje się nim fundacja, która ma zamiar udostępnić zamek turystom. Chwilowo można poznawać jego dzieje podczas spaceru po ścieżce dydaktycznej, z której można w bezpieczny sposób podziwiać te malownicze ruiny.
Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj