Iława 🗺️ Najlepsze Atrakcje i Ciekawe Miejsca w 2022

fotografia – WiktorN.PL / Wikipedia

Iława to miasto, które leży w województwie warmińsko-mazurskim, a także stanowi siedzibę powiatu iławskiego. Miasto to znajduje się w obrębie Pojezierza Iławskiego oraz leży nad Jeziorakiem, czyli najdłuższym w Polsce jeziorem, będące jeziorem rynnowym. Obszar, na którym leży Iława, to historyczna Pomezania, a także na obszarze, który od XVI wieku określa się jako Prusy Górne. Miasto to znajduje się również na terenie Powiśla. Iława położona jest również nad rzekami Iławka i Tynwałd. Charakterystyczną cechą tego miasta jest również to, że w jego obrębie administracyjnym znajduje się wyspa śródlądowa Wielka Żuława, która uznawana jest za największą śródlądową wyspę w Polsce.

Iława to miasto, znajdujące się w obrębie terenu Zielonych Płuc Polski, który cechuje się przede wszystkim tym, że jego powietrze jest bardzo czyste, a system przyrodniczy wysoce zróżnicowany. W pobliżu tego miasta natomiast znajduje się Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego.

Zabytki i atrakcje turystyczne w Iławie

1. Jezioro Jeziorak

Bardzo dużą atrakcją turystyczną na tym obszarze jest również jezioro Jeziorak. Jest to jezioro uznawane za najdłuższe w Polsce i za szóste co do wielkości powierzchni. Jest ono połączone z Kanałem Elbląskim, a jego brzegi są zalesione wyższym i niższym drzewostanem w zależności od części jeziora. Jeziorak to wąskie jezioro rynnowe, które ma bardzo dużo zatok i półwyspów. Na jego powierzchni znajdują się też wyspy, których jest 16, do których zaliczyć można m. in. Wielki Ostrów czy też Wielki Bukowiec. Brzegi tego jeziora są w dużej mierze strome i wysokie. Poza lasami przyległymi do brzegów jeziora, znajdują się przy nich również łąki i pola.

2. Kościół Przemienienia Pańskiego

Jednym z najatrakcyjniejszych zabytków w tym mieście jest Kościół Przemienienia Pańskiego w Iławie. Jest to kościół rzymskokatolicki, który został wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Ma jednak również renesansowy element w postaci wieży wybudowanej w XVI wieku. Budowla była kilka razy przebudowywana. Jest to kościół, którego nieoficjalna nazwa nadana przez mieszkańców to „kościół czerwony”. Kościół umieszczony został na szczycie wzgórza, na którym leży stare miasto. Jest zbudowany z palonej cegły, a jego fundamentami są skały narzutowe. Jest to jednonawowa budowla z prezbiterium w kształcie prostokąta i z prostokątną nawą. Charakterystyczne w tej budowli są m. in. ostrołukowe portale gotyckie, które pochodzą z XIV wieku, a także łuk tęczowy, który oddziela prezbiterium od nawy. Wieża pochodząca z XVI wieku ma 27 m i wzniesiona została na planie prostokąta, a na jej parterze znajduje się pomieszczenie ze sklepieniem krzyżowym.

3. Mury obronne

Zabytkowym elementem, który warto zobaczyć, są zabytkowe mury obronne. Zostały one wybudowane ok. w połowie XIV wieku, a ich rolą było stanowienie części systemu obrony miasta. Związane były z Kościołem Przemienienia Pańskiego. Ich budulcem po części był kamień polny i łamany, które łączone były zaprawą wapienną, a częściowo była to cegła. W murach znajdowały się również trzy bramy oraz pięć baszt.

4. Ratusz w Iławie

Kolejną budowlą, która jest warta uwagi, jest Ratusz w Iławie. Jest to budowla, która zbudowana została w stylu neobarokowym, a jej budowa odbywała się na początku XX wieku. Na budynek ten składa się kilka części, które tworzą rozbudowaną budowlę. Charakterystycznym elementem budowli są m. in. schody zewnętrzne. Są okazałe i rzucają się w oczy, na przykład poprzez posiadanie masywnych wolut w dolnej części. Znajdują się tam również płaskorzeźby z postaciami lwów. Ciekawym elementem budowli są również wysokie okna, które oddzielone są od siebie poprzez pilastry toskańskie, w których bardzo dobrze widoczne są żłobienia. Interesującą dekoracją są również m. in. maski ludzkie. Elementami budowli są również m. in. fryz joński, dwustopniowa wieża wraz z tarasem, hełmem i tarczą zegarową.

5. Zespół młyna wodnego

Zabytkiem wartym odwiedzenia jest również Zespół młyna wodnego na Iławce w Iławie. Jest to zabytkowy zespół budynków, który składa się z młyna wodnego i z budynku o charakterze mieszkalnym i gospodarczym. Jego budowa przypada na przełom XIX i XX wieku. W budynkach ten dostrzec można elementy w stylu neogotyckim. Ich ściany zbudowane są z czerwonej cegły, a ich konstrukcja jest głównie szkieletowa.

6. Żeglowa droga wodna

Iława to miasto, w którym znaleźć można wiele ciekawych i wartych poznania zabytków, jak również inne atrakcje turystyczne. Poza zwiedzaniem miasta i znajdujących się w nim licznych budowli i zabytków, jest to także świetne miejsce dla zwolenników kontaktu z przyrodą. W tym miejscu ma swój początek na przykład droga żeglowna systemu elbląskiego.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (17 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić