15 Ciekawostek o Jeziorze Jeziorak 🗺️

jeziorak
foto – Autorstwa Marcin n® ☼ – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1380212

Jezioro Jeziorak, znane dawniej jako Gizerek albo Jezierzyce, znajduje się w północnowschodniej Polsce na terenie Pojezierza Iławskiego. Zbiornik ten jest miejscem akcji książki “Nowe przygody Pana Samochodzika”, ale nie tylko dlatego cieszy się popularnością. Malownicze położenie i liczne atrakcje wokół sprawiają, że w tej części Polski w sezonie pojawia się sporo turystów.

Co warto wiedzieć o jeziorze oraz jakie atrakcje warto odwiedzić w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Jezioro ma powierzchnię przekraczającą trzydzieści kilometrów kwadratowych, jest długie na ponad dwadzieścia siedem kilometrów, a maksymalna głębokość wynosi tutaj prawie trzynaście metrów.

2. Jest to jezioro rynnowe, dlatego też jego kształt jest bardzo ciekawy, a linia brzegowa urozmaicona. Charakteryzuje się licznymi zatokami, półwyspami i wyspami. Do największych wysp na Jezioraku należą Wielki Ostrów, zwany również Wielką Żuławą, Wielki Bukowiec i Czaplak.

3. Na początku czternastego wieku jezioro było nazywane Geyserich. Nazwa ta miała swoją etymologię w języku pruskim, w którym słowo “geeysa” oznaczało czaplę. Można więc powiedzieć, że jego pierwotna nazwa oznaczała Jezioro Czaple. Do dziś jedna z wysp znajdujących się na Jezioraku nazywa się Czaplak.

4. Ze względu na swoje ukształtowanie oraz bardzo zaawansowaną infrastrukturę Jeziorak stanowi raj dla miłośników wodnych sportów. W okresie letnim można tutaj zaobserwować sporo żeglarzy i surferów, a w wielu miejscach na brzegu możliwe jest wypożyczenie niezbędnego sprzętu oraz rowerów wodnych.

5. Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego powstał w 1993 roku i znajduje się na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego. W jego obrębie znajduje się najcenniejszy pod względem fauny i flory obszar całego pojezierza.

6. Na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego znajdują się rezerwaty przyrody, które chronią określone zwierzęta i rośliny. Jednym z nich jest Czerwica, czyli rezerwat faunistyczny, gdzie znajduje się kolonia kormoranów i czapli siwej. Jezioro Gaudy jest miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków, a z kolei Jasne chroni roślinność torfowiskową oraz sosny i dęby szypułkowe. Okolice to przypadną do gustu osobom przepadającym za aktywnym wypoczynkiem w pięknych okolicznościach przyrody.

7. Wielka Żuława, zwana również Wielkim Ostrowem, to największa wyspa na Jezioraku oraz jedna z największych wysp śródlądowych w całej Polsce. Ma powierzchnią przekraczającą osiemdziesiąt hektarów i należy do miasta Iławy. Na jej południowo-wschodnim brzegu znajdują się pozostałości po średniowiecznym gródku krzyżackim. Są tutaj również ośrodki wypoczynkowe stworzone z myślą o turystach.

8. Kanał Elbląski to żeglowna droga znajdująca się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i jedna z największych atrakcji regionu, która do dziś budzi zachwyt inżynierów. Jeziorak jest z nim połączony, a sam kanał uznano za jeden z siedmiu cudów Polski oraz pomnik historii.

9. Pomysł na powstanie Kanału Elbląskiego zrodził się w XIX wieku, kiedy dynamiczny rozwój przemysłu wymusił konieczność stworzenia połączenia pomiędzy Prusami a Morzem Bałtyckim. Konieczność ta wynikała między innymi z wielkiej popularności tutejszej sosny taborskiej, która świetnie nadawała się do wytwarzania masztów. Dziś wycieczki przez Kanał Elbląski stanowią wielką atrakcję turystyczną.

10. Znajdująca się przy Jezioraku Iława to idealna baza dla turystów preferujących aktywny wypoczynek. W mieście znajdują się wypożyczalnie wszelkiego sprzętu sportowego, a także rozwinięta baza noclegowa. Jest tutaj również sporo portów i kameralnych przystani, z których mogą korzystać żeglarze.

11. Port śródlądowy w Iławie jest jednym z najnowocześniejszych portów na Warmii i Mazurach. Znajduje się tutaj Centrum Obsługi Pasażerów, Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej oraz Bosmanat. Tuż obok portu usytuowana została piaszczysta plaża, a miejsce to szczególnie pięknie prezentuje się o wschodzie i zachodzie słońca, dlatego przyciąga spacerowiczów szukających atrakcyjnych widoków.

12. Rejs statkiem Ilavia to atrakcja, dzięki której można zobaczyć obszerną część okolicy z perspektywy jezior. Trasa zaczyna się na Małym Jezioraku, gdzie statek mija fontannę, a następnie biegnie przez jezioro Jeziorak i dookoła Wielkiej Żuławy. Podczas godzinnego rejsu bosman opowiada o mijanych obiektach, dlatego też jest to świetna okazja, aby dowiedzieć się sporo ciekawostek o Iławie i tutejszych jeziorach.

13. Kuźnia Talentów Marka Kałuży w Iławie to nietuzinkowe miejsce, w którym można podziwiać monumentalne rzeźby sakralne oraz dzieła patriotyczne i myśliwskie. Marek Kałuża jest rzeźbiarzem, w którego twórczości dominują motywy florystyczne i faunistyczne kojarzone z Warmią i Mazurami. Jego prace były wielokrotnie nagradzane i są znane na całym świecie.

14. Iława została częściowo zniszczona podczas drugiej wojny światowej, ale dopiero wkroczenie Rosjan spowodowało, że miasto legło z gruzach. W związku z tym nie ma tu dziś zbyt wielu zabytków. Do nielicznych należą na przykład neobarokowy ratusz miejski wybudowany jeszcze przed pierwszą wojną światową oraz Kościół Przemienienia Pańskiego, który powstał w XIV wieku, a więc jest niemal tak stary, jak samo miasto.

15. Cerkiew św. Jana Teologa w Iławie została wybudowana pod koniec XIX wieku i świadczy o różnorodności kulturowej i religijnej, jaką zawsze cechowała się Iława. Dodatkowym walorem cerkwi jest jej położenie przy promenadzie nad rzeką Iławką, gdzie warto wybrać się na spacer albo na obiad czy kolację składającą się z regionalnych potraw.

4.5/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić