Biskupia Kopa – Informacje i Ciekawostki

biskupia kopa
foto – Zbigniew Kucybała / Wikipedia

Biskupia Kopa to szczyt w Sudetach Wschodnich, który uznaje się za najwyższy szczyt w polskiej części Gór Opawskich. Ze względu na malownicze położenie, bogatą faunę i florę, a także pobliskie atrakcje, szczyt cieszy się sporą popularnością wśród fanów pieszych wędrówek po górach.

Co warto wiedzieć o samej górze i jej okolicach przed wycieczką? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Biskupia Kopa wznosi się na 890 metrów nad poziomem morza. Trasy prowadzące na szczyt nie są szczególnie wymagające, dlatego doskonale nadają się na piesze wędrówki, których zwieńczeniem będzie możliwość podziwiania pięknej panoramy okolicy.

2. Na samym szczycie znajduje się zabytkowa wieża widokowa, która powstała w drugiej połowie XIX wieku. Wieża jest usytuowana tuż obok granicy po czeskiej stronie szczytu. Jej pierwowzór był kamienną piramidą, ale został zniszczony w pożarze po kilkunastu latach. Ocenia się, że atrakcyjna wieża miała wielki wpływ na wzmożenie ruchu turystycznego w tym rejonie.

3. W 1911 roku wieżę widokową na Biskupiej Kopie odwiedził król saski Fryderyk August. Na pamiątkę tego wydarzenia stworzono specjalną tablicę, a podpis króla wycięto z księgi pamiątkowej, oprawiono i umieszczono w szklanej ramie.

4. Park Krajobrazowy Góry Opawskie został utworzony w 1988 roku i ma powierzchnię ponad 49 kilometrów kwadratowych. Stworzono go, aby zachować naturalne warunki, jakie tutaj panują, a więc ekosystemy leśne, faunę i florę czy ukształtowanie terenu. Cały obszar z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

5. Na terenie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie znajduje się ponad pięćset gatunków roślin, z których spora część należy do gatunków rzadkich i objętych ochroną. Należą do nich między innymi lilia złotogłów, naparstnica zwyczajna, kruszczyk połabski, storczyk męski czy parzydło leśne.

6. Obszar Parku Krajobrazowego Góry Opawskie jest naturalnym domem dla wielu gatunków zwierząt, a spacer po tutejszych lasach może zaowocować spotkaniem z różnymi gatunkami nietoperzy, jeleniami, sarnami, zającami i różnymi gatunkami jaszczurek. To również miejsce, w którym żyje wiele gatunków ptaków, takich jak bocian czarny, zimorodek, puchacz zwyczajny, pliszka górska czy dudek.

7. Rezerwat przyrody “Cicha Dolina” obejmuje obszar między Biskupią Kopą a Bukową Górą, a także między Zamkową Górą i Srebrną Kopą. Wzdłuż jego granicy przebiega ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna “Skrajem rezerwatu Cicha Dolina” oraz zielony szlak turystyczny.

8. Rezerwat przyrody “Nad Białką” w gminie Głuchołazy został powołany w 1999 roku. Jego obszar obejmuje fragment rzeki Białej Głuchołaskiej, gdzie na własne oczy można zobaczyć ślady po eksploatacji złota w XII i XIII wieku. Warto zwrócić uwagę na tutejsze formy tektoniczne i erozyjne, które przybierają finezyjne kształty. Spacer po okolicy obfituje w liczne niespodzianki.

9. Na terenie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie znajdują się ruiny zespołu klasztornego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Prudniku. Znajdowało się ono na szczycie Kaplicznej Góry i zostało wybudowane w pierwszej połowie XVIII wieku. Budowla została zniszczona pod koniec drugiej wojny światowej, a dziś jej pozostałości stanowią ciekawostkę dla wielbicieli historii.

10. Suchy zbiornik przeciwpowodziowy w Jarnołtówku znajduje się w Dolinie Złotego Potoku. Zapora została tutaj zbudowana na początku XX wieku i miała chronić mieszkańców okolic przed powodziami, które wcześniej często doprowadzały do podtopienia gospodarstw. Została ufundowana przez cesarzową Prus.

11. Turyści odwiedzający Biskupią Kopę mają blisko do jednego z najpiękniejszych zamków w Polsce, a mianowicie Zamku w Mosznej. Jest to zabytkowa rezydencja Tiele-Wincklerów, która została wybudowana w XVIII wieku, a przez połączenie różnych stylów architektonicznych przypomina pałace z bajek Walta Disneya. Obiekt otoczony jest przez ogromny park, na terenie którego znajdują się dęby liczące ponad trzysta lat, a w środku można zwiedzać imponujące komnaty i napić się kawy w kawiarni usytuowanej w salonie z antresolą.

12. Stadniny koni w Mosznej i Chocimiu to miejsce, w którym turyści w różnym wieku mogą obcować z tymi zwierzętami. Oba kompleksy pozwalają na przejażdżki doświadczonym jeźdźcom, ale również na naukę dla amatorów. Miejsca te świetnie sprawdzają się podczas rodzinnych wycieczek, zwłaszcza jeśli w grupie są miłośnicy koni i jazdy konnej.

13. Zamek w Otmuchowie został wybudowany w średniowieczu i znacząco zmodyfikowany pod koniec XVI wieku oraz w epoce baroku. Do początku XIX wieku stanowił rezydencję biskupów wrocławskich. Jego konstrukcja zachwyca do dnia dzisiejszego i to nie tylko fanów architektury minionych epok. Spacer po dziedzińcu, na którym znajduje się zabytkowa studnia i efektowne arkady pozwala przenieść się w czasie i poczuć klimat minionych stuleci.

14. Interaktywny Park Edukacji i Rozrywki ROSENAU Zaginione Miasto to kompleks zewnętrzny, który zaprasza do wspólnej zabawy uczestników w różnym wieku. Miejsce to z powodzeniem łączy możliwość świetnej zabawy i nauki, a na jego terenie znajduje się również basen.

15. Restauracja Dębowy Gościniec w Pokrzywnej to miejsce, które warto odwiedzić, aby skosztować lokalnych potraw i spędzić miło czas w eleganckich, przestronnych wnętrzach. W karcie dań znajdują się również najpopularniejsze dania kuchni polskiej, a także warianty przygotowane z myślą o wegetarianach.

4.2/5 - (30 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić