Głuchołazy to niewielkie miasto znajdujące się w południowo-zachodniej części Polski, w województwie opolskim, 20 km na południe od Nysy.
Niegdyś miasto nazywano Kozią Szyją ze względu na charakterystyczny bieg rzeki przepływającej przez miasto Białej Głuchołaskiej. Obecna nazwa najpewniej wywodzi się z czeskiego określenia, które oznaczało „puste uzdrowisko”.
Głuchołazy uzyskały prawa miejskie jeszcze w pierwszej połowie XIII wieku. Tereny przyciągały ludzi przede wszystkim ze względu na złoża złota, które zostały odkryte w tym właśnie okresie. Pod koniec XIX wieku Głuchołazy uzyskały status uzdrowiska, a w efekcie tego zdarzania powstał na terenie miasta Park Zdrojowy.
Obecnie Głuchołazy przyciągają turystów nastawionych na odpoczynek w zacisznych oraz interesujących miejscach, w których można odetchnąć od miejskiego zgiełku i jednocześnie poznać wiele interesujących faktów historycznych.
Co warto zobaczyć w Głuchołazach, jakie miejsca odwiedzić i jak miło spędzić tutaj czas? Oto kilka przydatnych informacji.
1. Urokliwy rynek
Rynek to jedno z tych miejsc w Głuchołazach, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jest nie tylko sercem miasta, które niemal zawsze tętni życiem, ale również miejscem, w którym będzie można podziwiać wspaniałe perełki architektoniczne. Warto dodać, że wiele kamieniczek otaczających rynek zostało odbudowanych po 1834 roku, kiedy to miasto zmagało się z okrutnym i bezwzględnym pożarem.
Dosyć ważnym elementem krajobrazu była do lat dziewięćdziesiątych słynna lipa. Szacuje się, że mogła zostać zasadzona jeszcze w XVII wieku. Dziś w jej miejscu znajduje się nowe drzewko.
2. Kościół św. Wawrzyńca
Najstarszym zabytkiem miasta i przy okazji wielką chlubą mieszkańców jest Kościół św. Wawrzyńca. Budowla mieści się przy ulicy Kościelnej. W historycznych źródłach wzmianki na temat kościoła pojawiły się już w XIII wieku.
Dzisiaj podziwiamy jednak wersję odbudowaną w XV wieku, ponieważ kościół został doszczętnie spalony przez husytów. Barokowe elementy zawdzięczamy z kolei modernizacjom i modyfikacjom, które miały miejsce w wieku XVIII.
3. Dawne uzdrowisko
Przez wiele lat miasto cieszyło się statusem uzdrowiska. Do Głuchołaz przybywali kuracjusze, którzy następnie byli leczenie hydroterapią. Stosowano bardzo wiele różnorodnych metod leczenia opracowywanych przez wielu ekspertów. Kuracjusze mogli również liczyć na kąpiele galwaniczne czy kąpiele w owsianej słomie. Choć nie ma już Głuchołaz-Zdroju, to jednak w mieście znajdziemy sporo intrygujących obiektów, które pozostały po tym okresie. Warto udać się na ulicę Bohaterów Warszawy, by zanurzyć się w atmosferze, z której niegdyś miasto słynęło.
4. Wieża Bramy Górnej
Ważnym zabytkiem Głuchołaz jest Wieża Bramy Górnej oraz obronne mury, z których dziś zostały tylko niewielkie fragmenty. Wiemy z źródeł historycznych, że Wieża Bramy Górnej istniała już w pierwszej połowie XV wieku. Dzisiaj jest doskonałym punktem widokowym, z którego rozpościera się piękny widok na miasto.
5. Park Zdrojowy
Osoby uwielbiające długie spacery w zacisznych i zielonych miejscach powinny wybrać się do Parku Zdrojowego. To kilkanaście hektarów zieleni. Park jest bardzo ładnie zaaranżowany. Na jego terenie znajdują się place zabaw, fontanny i ławeczki, na których będzie można odpocząć. Warto dodać, że mieści się tutaj również amfiteatr, który w sezonie letnim regularnie staje się sceną dla lokalnych artystów.
6. Tężnia solankowa
To właśnie w Głuchołazach powstała pierwsza na skalę województwa tężnia solankowa. To osobliwa budowla składająca się z sześciu kondygnacji i będąca zarówno miejscem uzdrowiskowym, jak i fantastyczną wieżą widokową. Przybywają tutaj osoby borykające się z chorobami układu oddechowego oraz turyści ciekawi samej konstrukcji. Została stworzona z drzewa modrzewiowego i jest drugą największą tężnią solankową na całym kontynencie europejskim.
7. Szlak Złotych Górników
Zdecydowanie warto wybrać się na spacer szlakiem Złotych Górników. Cała trasa liczy sobie około siedmiu kilometrów, a jej przejście nie powinno zająć dłużej niż trzech godzin. To szlak tworzący pętlę. Na trasie podziwiać można najsłynniejsze miejsca związane z wydobywaniem złota w tym regionie przed laty.
8. Szczyt Przednia Kopa
Najwyższym szczytem w okolicy jest słynna Przednia Kopa licząca sobie 496 metrów. Na szczyt można dostać się, wybierając jeden z trzech sugerowanych i wyznaczonych szlaków. Mamy do wyboru szlak czerwony, żółty oraz niebieski. Na szczycie znajduje się popularna wieża widokowa oraz schronisko prosperujące od 1927 roku.
9. Kaplica św. Anny
Nieopodal szczytu Przednia Kopa znajduje się urokliwe miejsce, do którego warto się wybrać. Mowa o kaplicy św. Anny oraz nietypowej lokalizacji budynku sakralnego. Budowla powstała na tak zwanych Wiszących Skałach, będących urwiskiem i pozostałością po kamieniołomie. To miejsce malownicze, które cieszy się sporą popularnością wśród turystów.
10. Restauracja Miód Malina
Przy alei Jana Pawła II znajduje się restauracja Miód Malina. To nowoczesne miejsce, w którym będziemy mogli delektować się fantastyczną kombinacją kuchni polskiej, europejskiej i amerykańskiej.
11. Trasy rowerowe
Przez Głuchołazy przebiega kilka bardzo atrakcyjnych tras rowerowych o bardzo różnych stopniach trudności. Zdecydować się można na trasę dla amatorów lub nieco trudniejsze szlaki, które są przeznaczone dla miłośników nieco bardziej ekstremalnej jazdy rowerowej. Sporym zainteresowaniem cieszą się Górskie Trasy Rowerowe Singletrack, z których również wyróżnić można trasy dla amatorów oraz dla rowerzystów z dużym doświadczeniem.
12. Kąpielisko miejskie
Przy ulicy Kościuszki znajduje się popularne zwłaszcza latem kąpielisko miejskie „Nad Białką”. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które pragną aktywnie spędzić dzień. Znajduje się tutaj rekreacyjny basen do pływania, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnia oraz trzy boiska do siatkówki plażowej. Najmłodsi będą mogli skorzystać również ze świetnie wyposażonego placu zabaw.
13. Góra Szubieniczna
Wysokość Góry Szubienicznej to raptem 325 metrów. Warto wybrać się na spacer prowadzący na szczyt, gdzie znajduje się urocza altanka będąca idealnym miejscem na odpoczynek. Przez Szubieniczną Górą przebiega polsko-czeski szlak rowerowy zwany „Szlakiem Czarownic”. Dziś wiemy, że to właśnie na tym szczycie realizowano wyroki w sprawie osób rzekomo uprawiających czary.
14. Muzeum Krajoznawczego Ziemi Jesenickiej
Warto wybrać się do Muzeum Krajoznawczego Ziemi Jesenickiej, które znajduje się raptem kilkanaście kilometrów od Głuchołaz, w Jeseniku (po stronie czeskiej). To fantastyczne miejsce dla osób zainteresowanych historią i tych, którzy z chęcią zagłębiają się w minione już czasy.
Poza stałą ekspozycją dotyczącą historii Ziemi Jesenickiej warto obejrzeć ekspozycję związaną z procesami czarownic oraz wystawę poświęconą faunie i florze pochodzących z tych właśnie terenów.