Krapkowice Turystycznie 🗺️ Co warto robić w okolicy ?

rynek w Krapkowicach
Rynek w Krapkowicach / foto – Autorstwa Grzimek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=277589

Krapkowice to miasto w województwie opolskim, stanowiące część Niziny Śląskiej i znajdujące się w Kotlinie Raciborskiej. Miasto cieszy się długą i bogatą historią, co przekłada się na liczne zabytki, które warto odwiedzić.

Jedna z teorii zakłada, że nazwa miasta pochodzi od starosłowiańskiego imienia Chrapek. Pierwotna nazwa znana już na początku XIII wieku brzmiała “Chrapkowice” i najpewniej była nawiązaniem do potomków założyciela lub też właściciela miasta.

Pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości pochodzą z XIII wieku, podobnie jak wzmianki o Otmęcie, czyli osadzie rybackiej, która obecnie stanowi integralną część miasta. XIV i XV wiek były okresem prężnego rozwoju miasta. W 1806 roku miasto zostało zdobyte przez Napoleona Bonapartego, a w tym samym stuleciu uległo sporym zniszczeniom wskutek trzech wielkich pożarów.

Co warto o nim wiedzieć i jakie atrakcje znajdują się w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Warto wybrać się na spacer po Krapkowicach, aby zobaczyć średniowieczny układ urbanistyczny ze Starym Miastem wpisanym na listę zabytków. Można tutaj podziwiać mury obronne pochodzące z końca średniowiecza, dom zakonny elżbietanek z drugiej połowy XIX wieku, śluzę na Odrze z XIX wieku oraz wieżę Bramy Górnej.

2. Najważniejszym zabytkiem sakralnym w Krapkowicach jest kościół św. Mikołaja i Matki Różańcowej. Świątynia została wybudowana w stylu gotyckim w XIV wieku, a kolejnym stuleciu została zniszczona przez husytów. Odrestaurowano ją dopiero w XIX wieku, a dzwony kościelne zostały podczas drugiej wojny światowej skonfiskowane na cele wojenne.

5. Przy Starym Mieście w Krapkowicach znajduje się dawny zamek należący do rodów Haugwitzów i Redernów. Zamek najpewniej istniał już w XIII wieku, ale na przestrzeni lat modyfikowano go. Dziś można podziwiać tutaj późnorenesansową budowlę, do której prowadzi brama w formie tunelu.

Jeszcze na początku XVIII wieku zamek w Krapkowicach przeżywał lata świetności. Za pięknymi ogrodami znajdowała się tutejsza winnica, a ponadto wybudowano oranżerię, cieplarnię i imponujący park. W 1722 roku pożar zniszczył niemal całe miasto, a zamek został później odbudowany w zmienionej formie i niższy o jedno piętro. Już nigdy nie odzyskał dawnej urody i renomy.

6. Zamek w Rogowie Opolskim (7km od Krapkowic) to renesansowa budowla wybudowana w XVI wieku przez ród Rogoyskich. Choć na przestrzeni lat zmieniali się jego właściciele, a na zamku toczyło się buje życie, dopiero w 2010 roku odkryto tutaj groby rodziny von Haugwitz. Po identyfikacji ciał zostali oni pochowani w kaplicy obok zamku.

7. Wieża Bramy Górnej w Krapkowicach powstała w XIV wieku razem z obwarowaniami miasta. Jest to jedyna  czterech bram, która zachowała się do naszych czasów, a w 2019 roku została gruntowanie wyremontowana. Na jej najwyższym piętrze znajduje się punkt widokowy, dzięki któremu można podziwiać imponujący widok na Krapkowice. W salach na pozostałych piętrach regularnie odbywają się wystawy różnych artystów.

8. Dzięki tradycji obuwniczej Krapkowice dysponują nietypowym szlakiem zwanym Obuwniczym Szlakiem Gminy Krapkowice. Na trasie znajduje się osiem odlanych z brązu butów. Wystarczy za pomocą telefonu zeskanować kod QR znajdujący się przy każdym bucie, aby po chwili do turysty oddzwonił ktoś z pasjonującą historią w zanadrzu. Jest to wyjątkowo ciekawy sposób zwiedzania, który przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

9. Na terenie dawnej osady Otmęt można dziś  zobaczyć ruiny budowli, którą kojarzy się z templariuszami. Budowla ta według legendy miała być połączona podziemnym tunelem z zamkiem w Rogowie Opolskim, ale przejścia nigdy nie odnaleziono.

10. Kompleks “Delfin” w Krapkowicach to atrakcyjna alternatywa na dni, kiedy pogoda nie dopisuje. Znajdują się tutaj nie tylko baseny sportowe i rekreacyjne, ale również jacuzzi, sauny, hala sportowa oraz korty. Miejsce to przypadnie do gustu turystom w każdym wieku, którzy znajdą tutaj szansę na świetną zabawę, relaks, gry zespołowe i aktywny wypoczynek.

11. Krapkowice położone są nad pięknym fragmentem Odry, dlatego też stworzono tutaj port jachtowy. Można stąd wyruszyć na wycieczkę do Kędzierzyna-Koźla, Opola, a nawet do Wrocławia. Znajduje się tutaj również wypożyczalnia kajaków, dzięki której można samemu zaplanować wycieczkę i zobaczyć okolicę z zupełnie innej perspektywy.

12. Na terenie Portu Jachtowego Krapkowice znajduje się również przystań dla kamperów. Jest tu dostęp do wody, elektryczności, toalety z prysznicami oraz możliwość zrzutu wody szarej. To wyjątkowo piękna okolica dla tych, którzy zwiedzają Polskę kamperem i szukają atrakcyjnych przystanków.

13. Kompleks “Delfin” w Krapkowicach to atrakcyjna alternatywa na dni, kiedy pogoda nie dopisuje. Znajdują się tutaj nie tylko baseny sportowe i rekreacyjne, ale również jacuzzi, sauny, hala sportowa oraz korty. Miejsce to przypadnie do gustu turystom w każdym wieku, którzy znajdą tutaj szansę na świetną zabawę, relaks, gry zespołowe i aktywny wypoczynek.

14. Jedną z najlepszych restauracji na terenie Krapkowic jest Zamkowy Młyn, który ujmuje nie tylko pięknym wystrojem, ale przede wszystkim znakomitą kuchnią regionalną. Wszystkie składniki kupowane są od lokalnych dostawców, dlatego klienci mogą być pewni, że zjedzą tutaj pyszne potrawy przywodzące na myśl kuchnię mam i babć.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić