Opolski ogród zoologiczny zaliczany jest to jednych z najbardziej nowoczesnych w całej Polsce, co sprawia, że każdego roku jest odwiedzane przez ogromne ilości turystów z różnych zakątków Polski. Szacuje się, że każdego miesiąca do opolskiego zoo przybywa kilkadziesiąt tysięcy gości. Na ponad trzydziestu hektarach mieszka ponad tysiąc zwierząt, które są przedstawicielami ponad dwustu gatunków. Jest to z całą pewnością miejsce, które warto odwiedzić, będąc w Opolu.
1. Zoo w Opolu jest szóstym co do wielkości, największym ogrodem zoologicznym w Polsce. Zajmuje 30 ha powierzchni. Prezentuje ponad 3785 sztuk zwierząt w 290 gatunkach.
1. Opolski ogród zoologiczny jest usytuowany na wyspie o nazwie Bolko. Wyspa znajduje się z kolei na Odrze i od lat pięćdziesiątych znajduje się w granicach miasta. Nietypowa lokalizacja ogrodu uważana jest za atrakcję samą w sobie.
2. Historia tego parku zaczęła się na początku XX wieku. To właśnie wtedy postanowiono na wyspie stworzyć park, w którym następnie wyodrębniono teren dla zwierząt. Początkowo w wyodrębnionym miejscu przebywały sarny, bażanty oraz pawie. Inicjatorzy pragnęli stworzyć miejsce, które sprawi radość przechadzającym się mieszkańcom miasta. Z czasem zaczęły pojawiać się egzotyczne ptaki, a miejsce powszechnie było nazywane Zwierzyńcem.
3. Tuż przed wojną w Zwierzyńcu można było podziwiać znacznie większą gromadę zwierząt egzotycznych. Jedną z największych wówczas atrakcji stanowiły wówczas lwy, które przypuszczalnie były prezentem od nazistowskiego zbrodniarza Hermanna Goringa.
→ Zwiedzasz Opole ? Zobacz najlepsze atrakcje w Opolu
4. Rozwój parku został skutecznie wstrzymany w okresie II Wojny Światowej. Park został zniszczony i dopiero kilka lat po zakończeniu działań wojennych udało się powołać specjalny komitet, którego zadaniem było odbudowanie Zwierzyńca. Ponowne otwarcie nastąpiło dopiero w 1953 roku.
5. W 1997 roku Polska zmagała się ze straszną powodzią. Zmagały się z nią również państwa ościenne, m.in. Niemcy, Czechy i Austria. Niestety w wyniku Powodzi Stulecia ucierpiał również opolski ogród zoologiczny. Zniszczenia były olbrzymie. Niespełna rok później rozpoczęto odbudowę, która tak de facto do tej pory się nie skończyła. Park bezustannie jest poddawany remontom i renowacji.
6. Opolski ogród zoologiczny pomimo kilku zatrważających sytuacji, m.in. pożar w pawilonie z płazami, ma na swoim koncie również sporo sukcesów. Trzeba do nich zaliczyć rozmnożenie niedźwiedzi himalajskich, co miało miejsce w latach pięćdziesiątych i odbiło się wielkim echem w całej Polsce. Ogród zajmuje się rozmnażaniem gatunków, które są objęte ochroną.
7. Park znalazł się w kręgach Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych. Może również poszczycić się basenem z uchatkami kalifornijskimi, co tak naprawdę jest ewenementem na skalę krajową. To jedyny ogród zoologiczny w Polsce, w którym można podziwiać te wspaniałe zwierzęta. Sporą atrakcją jest również Żyrafiarnia oraz imponujący wybieg dla goryli.
8. Ogród zoologiczny w Opolu to idealne miejsce na rodzinny spacer. Poza oczywistymi atrakcjami w postaci wielu egzotycznych zwierząt będziemy mogli również skorzystać z parku linowego, a najmłodsi z pewnością docenią place zabaw oraz mini zoo, które pozwala na bezpośrednią styczność ze zwierzętami. Warto również wybrać się na karmienie poszczególnych zwierząt. Największą popularnością cieszy się karmienie goryli.
9. Opolski ogród bezustannie korzysta z pomocy wolontariuszy. Ciekawostką jest wolontariat fotograficzny polegający na regularnym pojawianiu się w parku z aparatem fotograficznym i robieniu zdjęć. Zdjęcia następnie należy przesłać pod wskazany adres e-mail. Wykorzystywane są do celów promocyjnych.
10. Opolskie zoo zostało skonstruowane w taki sposób, aby żaden z gości nie miał większych problemów związanych z poruszaniem się po jego terenach. Również osoby niepełnosprawne i poruszające się na wózkach inwalidzkich nie będą miały najmniejszych kłopotów z wejściem do pawilonów.
11. Osoby zmotoryzowane nie powinny przejmować się miejscem parkingowym. W bezpośrednim sąsiedztwie i nieco dalej znajdziemy sporo parkingów. Co więcej, w większości przypadków nie będzie trzeba uiszczać żadnych opłat. Najczęściej wybieranym jest parking znajdujący się na wyspie Bolko, choć warto pamiętać, że znajduje się najbliżej ogrodu zoologicznego i niemal zawsze jest zajęty.
12. Szacuje się, że największa ilość gości przybywa do opolskiego zoo w sezonie letnim i wiosennym. Zoo jest jednak zorganizowane w taki sposób, że zimowe zwiedzanie w ogóle nie traci na wartości. Pozytywem zimowych wypadów do opolskiego ogrodu zoologicznego jest znacznie mniejsza ilość ludzi zwiedzających. Można wówczas odnieść wrażenie, że cały park należy do nas.
13. Warto wiedzieć, że bilety można kupić w kasie oraz w specjalnych automatach z biletami. Nie trzeba również przejmować się, gdy w trakcie zwiedzania stracimy rachubę czasu i nagle zaskoczy nas godzina zamknięcia. Po tej godzinie nie będzie można wejść już na teren ogrodu, aczkolwiek przez najbliższe 60 minut będziemy mogli jeszcze swobodnie zwiedzać.
14. Godziny otwarcia opolskiego ogrodu zoologicznego zmieniają się wraz z porami roku. Wszystko zależy od tego, kiedy zapada zmrok. Od maja do września ogród jest otwarty od 10:00-18:00. W grudniu, styczniu i lutym godziny otwarcia są najkrótsze. Wówczas ogród będzie można zwiedzać od 9:00-15:00.
15. Nie sposób zaplanować wycieczki do opolskiego ogrodu zoologicznego z zegarkiem w ręku. Szacuje się, że w miarę spokojne zwiedzanie może zająć nawet do czterech godzin. Niemniej, gdy wybieramy się z małymi dziećmi, to taki maraton może być zbyt wyczerpujący i trzeba będzie nastawić się na nieco okrojoną wersję zwiedzania.