Muzeum Wsi Opolskiej to skansen, który został utworzony na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku i od tamtej pory przyciąga turystów z całego kraju. Inicjatorem jego powstania był Stanisław Bronicz, czyli ówczesny kierownik Działu Etnografii Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Jest to wprost idealne miejsce, żeby na własne oczy przekonać się, jak wyglądało życie w tych stronach w poprzednich epokach.
Co warto wiedzieć o Muzeum Wsi Opolskiej? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku Stanisław Bronicz wraz z członkami Katedry Etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadził szereg badań terenowych. W czasie badań wybrano kilkadziesiąt obiektów, które finalnie trafiły do planowanego skansenu.
2. Muzeum Wsi Opolskiej zostało otwarte dla zwiedzających w latach siedemdziesiątych, a na jego terenie znajdowało się wówczas dziewiętnaście obiektów. Już rok później rozpoczęto budowę chałupy z Kozub, a także młyna ze Starych Siołkowic.
3. W latach siedemdziesiątych, z inicjatywy miłośników historii i samego skansenu, zainwestowano również w maszyny rolnicze, które do dziś stanowią elementy stałej ekspozycji. W tym samym czasie zasiano okoliczne pola najróżniejszymi zbożami, a w przydomowych ogrodach pojawiły się drzewa owocowe i wiele innych roślin. Dzięki temu wystawa nabrała jeszcze bardziej realnego kształtu.
4. Na terenie muzeum znajdują się przeniesione oraz odbudowane obiekty reprezentujące architekturę wiejską z okresu od XVIII do początku XX wieku. Są wśród nich między innymi domy mieszkalne, stodoły, spichlerze, wiatraki, kościół, karczma czy nawet szkoła.
5. Muzeum Wsi Opolskiej jest nie tylko miejscem, w którym można zobaczyć obiekty architektoniczne. Na jego terenie do tej pory zgromadzono blisko siedem tysięcy przedmiotów i artefaktów, które były w użytku lub powstały na przełomie kilku ostatnich stuleci. Należą do nich na przykład przedmioty codziennego użytku, narzędzia rolnicze, rękodzieło i wiele innych przedmiotów.
6. Jedną z największych atrakcji w skansenie jest kościół z Gręboszewa. Oryginalna budowla została wybudowana z modrzewiowych bali w XVII wieku i jest jednym z czterech kościołów w całym województwie, w którym nie ma wydzielonego prezbiterium. Kiedy w XIX wieku w Gręboszewie pojawił się murowany kościół, poprzednia budowla została zamieniona w cmentarną kaplicę. Kiedy trafiła do Muzeum Wsi Opolskiej, poddano ją gruntownej renowacji.
7. W kościele z Gręboszewa znajduje się sporo skarbów, które zainteresują szczególnie miłośników sztuki sakralnej minionych epok. Należą do nich między innymi ołtarz pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który został wykonany w stylu manieryzmu niderlandzkiego, a także rzeźba św. Jana Nepomucena z XVIII wieku.
8. Kolejną atrakcję w skansenie jest młyn wodny z Siołkowic Starych, o którym po raz pierwszy wspominano już w XVI wieku. W XIX wiek dobudowano do niego budynek mieszkalny i w tym samym czasie rozpoczęto jego modernizację. Cały mechanizm napędzany był przez drewniane koło o średnicy niemal pięciu metrów. Dziś można go podziwiać w skansenie niemal w oryginalnej formie.
9. Kuźnia z Ziemiałowic powstała w pierwszej połowie XVIII wieku. Jej sercem było palenisko, dlatego też najbliższe elementy zostały wykonane z odpornej na płomienie cegły. W środku można podziwiać również miech, kowadła, kleszcze i młoty kowalskie oraz róg, za pomocą którego nadawano kształt obręczom i pierścieniom.
10. Ciekawym miejscem na mapie skansenu jest chałupa ze Sternalic, która na przełomie XVII i XVIII wieku była domem starców dla franciszkanów. Napis na jednej z belek świadczy o tym, że w drugiej połowie XIX wieku została ona przebudowana. W środku znajduje się palenisko z wędzarnią, dwie izby i komory. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie chłopskie oraz wyposażenie pokoju nauczyciela, który mieszkał w jednej z izb.
11. Stodoła z Rudziczki jest największą stodołą na terenie muzeum i została wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku. Cała drewniana konstrukcja została w tym wypadku wypełniona gliną, a dach pokryty jest słomą. Niestety, wnętrze ma dziś charakter magazynu i nie jest udostępnione zwiedzającym.
12. Znajdująca się w Muzeum Wsi Opolskiej chałupa z Dąbrówki Dolnej została wzniesiona w XIX wieku, a informacja o dokładnej dacie znajduje się na jednej z belek. Wnętrza chałupy wypełnione są obrazami olejnymi i artefaktami, które jeszcze bardziej podkreślają jej charakter oraz gusta ówcześnie żyjących chłopów. W środku znajdują się również piece kuchenny i piekarski, a także stare narzędzia.
13. Na terenie Muzeum Wsi Opolskiej regularnie odbywają się wydarzenia kulturalne promujące kulturę i folklor tych okolic. Do najpopularniejszych należą Jarmark Wielkanocny i Żniwniok Opolski.
14. Muzeum Wsi Opolskiej to miejsce, w którym można z powodzeniem połączyć zabawę i naukę. Odbywają się tutaj liczne lekcje, które przyciągają dzięki ciekawej formule i pozwalają dzieciom oraz młodzieży poznać niesamowitą historię regionu. Należą do nich na przykład takie lekcje, jak “Kowalstwo, ginące zawody i dawne rzemiosła”, “W krainie śląskich melodii ludowych”, “Malowanie na szkle” czy “Sekrety kuchni śląskiej”.
15. W Muzeum Wsi Opolskiej odbywają się spacery przyrodnicze, podczas których można poznać faunę i florę regionu. Podczas spaceru “Poznajemy ptaki z naszego sąsiedztwa” grupa zwiedzających odkrywa z przewodnikiem rzadkie gatunki ptaków, dla których teren ten jest domem. Z kolei spacer “O czym szumią drzewa?” to wycieczka, podczas której można poznać ciekawostki na temat okolicznej roślinności.