Kędzierzyn-Koźle to miasto położone nad rzeką Odrą w województwie opolskim. Jest miejscowością stosunkowo młodą: choć historia poszczególnych części miasta sięga XII wieku, Kędzierzyn-Koźle powstał dopiero w 1975 roku po połączeniu czterech oddzielnych jednostek (Koźle, Kędzierzyn, Kłodnica i Sławięcice). Miasto – będące jednym z największych na Opolszczyźnie – stanowi ważny ośrodek przemysłowy i gospodarczy, a obecnie zamieszkuje je ponad 50 tysięcy osób.
1. Stare Miasto i architektura Kędzierzyna-Koźla
Ze względu na swoją wieloletnią historię, Kędzierzyn-Koźle jest miastem bardzo atrakcyjnym pod względem architektury. Znajduje się w nim malownicze Stare Miasto, które w sezonie letnim tętni życiem. Duży, prostokątny rynek otoczony jest starymi, zadbanymi kamienicami, w których działają sklepy i lokale gastronomiczne, a podczas najcieplejszych miesięcy funkcjonuje tu wiele zewnętrznych ogródków piwnych.
2. Kościoły i świątynie
Podczas spacerów po Kędzierzynie-Koźlu warto zwrócić uwagę na tutejsze świątynie katolickie. Najważniejszą z nich jest Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej. Ceglana, neogotycka świątynia wybudowana została już pod koniec XV wieku, przez co stanowi jedną z najstarszych budowli w całym mieście. Znacznie młodszą świątynią jest pochodzący z początku XX wieku Kościół Świętego Mikołaja, w którego wnętrzach podziwiać można m.in. mosiężny ołtarz główny, liczne figury świętych i pozłacane tabernakulum. W Kędzierzynie-Koźlu znajduje się także zespół budynków należących do zakonu franciszkanów, którego najstarsze, zachowane do dziś części wybudowane zostały w XVIII wieku.
3. Muzeum Ziemi Kozielskiej
Jedną z największych atrakcji Kędzierzyna-Koźla jest Muzeum Ziemi Kozielskiej, w którym obejrzeć można ogromną kolekcję eksponatów. Wystawy przedstawiają dzieje okolic miasta od czasów najdawniejszych (nawet prehistorycznych) do nowożytności. Znajdują się tu m.in. pokaźne zbiory archeologiczne, ekspozycja związana z historią naturalną regionu, a także tematyczne wystawy poświęcone m.in. sportowcom, żegludze odrzańskiej i rozwojowi przemysłu opolskiego.
⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Kędzierzynie-Koźlu 🍽️
4. Park Miniatur Sakralnych w Olszowej
W Parku Miniatur Sakralnych w Olszowej (niecałe 17 kilometrów od centralnej części Kędzierzyna-Koźla) znajduje się wiele atrakcji dla całej rodziny. Największą z nich jest oczywiście ogromny teren, na którym znajdują się pomniejszone modele różnych polskich i europejskich budynków związanych z religią chrześcijańską: kościołów, kaplic, bazylik i katedr. Makiety budynków wykonano w skali 1:25, a największe z modeli mają nawet 6 metrów wysokości! Dodatkowo na terenie parku znajdują się parki linowe, place i sale zabaw z torami przeszkód, zjeżdżalniami i suchymi basenami, a także niewielki staw, przy którym położone są zaciszne miejsca do odpoczynku.
5. Pałac w Żyrowej
Pałac w Żyrowej położony jest około 15 kilometrów od Kędzierzyna-Koźla. Monumentalny budynek powstał w XVII wieku i stanowi jeden z najlepiej zachowanych i największych przykładów architektury barokowej na całej Opolszczyźnie. Choć same wnętrza Pałącu w Żyrowej nie są udostępniane dla zwiedzających, turyści mogą tu spacerować po pięknych, zadbanych błoniach i ogrodach.
6. Góra Świętej Anny
Podczas pobytu w Kędzierzynie-Koźlu warto wybrać się kalwarii na Górze Świętej Anny (około 16km odległości). Jest to jeden z największych zespołów klasztornych w całym regionie. Na wzniesieniu o wysokości 408m n.p.m. ustawionych zostało ponad 40 kaplic i kapliczek, z których większość wybudowana została na początku XVIII wieku. Wzniesienie, wraz z terenami bezpośrednio do niego przylegającymi, objęte zostały ochroną Parku Krajobrazowego Góry Świętej Anny. Park zajmuje powierzchnię ponad 5 tysięcy hektarów, a na jego terenie znajdują się oznakowane szlaki turystyczne, 5 pomników przyrody i 6 rezerwatów.
7. Rezerwat przyrody “Boże Oko”
Za jeden z najpiękniejszych rezerwatów leśnych Parku Krajobrazowego Góry Świętej Anny – a nawet całego regionu – uznawany jest bukowy rezerwat przyrody “Boże Oko”. Jego nazwa pochodzi od kapliczki, która znajduje się tuż przy jego granicach. Rezerwat ma powierzchnię 69 hektarów i objęty jest programem Natura 2000, który ma na celu ochronę stanowisk lęgowych i siedlisk rzadkich gatunków ptaków. Warto wspomnieć o specyficznym krajobrazie, który dominuje w rezerwacie: znajdują się tu łagodne wzniesienia, suche, płytkie dolinki i leje krasowe. Przy odrobinie szczęścia spotkać można wiele gatunków zwierząt zamieszkujących ten obszar – jelenie, sarny, dziki, borsuki, kuny, listy, a także licznych przedstawicieli różnych gatunków ptaków.
8. Pałac w Pławniowicach
W odległości 30km od Kędzierzyna-Koźla położona jest mała miejscowość Pławniowice, która słynie ze wspaniałego Pałacu Ballestremów, usytuowanego w pobliżu Jeziora Pławniowickiego. Dookoła budowli rozciąga się zadbany park z alejkami i miejscami do odpoczynku. We wnętrzach pałacu obejrzeć można sale, komnaty i sypialnie, w których zachowało się oryginalne, wiekowe wyposażenie: drewniane meble, trofea myśliwskie, dzieła sztuki, a nawet książki, które zajmują pokaźną biblioteczkę. W Pałacu w Pławniowicach odbywa się wiele wydarzeń naukowych i kulturowych, takich jak spotkania z autorami książek, warsztaty, zajęcia dla dzieci i dorosłych, prelekcje oraz koncerty i bankiety.
9. Park Orderu Uśmiechu
Za jedno z najbardziej zielonych miejsc w Kędzierzynie-Koźlu uchodzi Park Orderu Uśmiechu, w którym mieszkańcy i turyści spędzają ciepłe popołudnia. Zadbany, zielony teren to doskonałe miejsce do aktywnego odpoczynku: znajdują się tu alejki piesze i rowerowe, duży plac zabaw dla dzieci oraz siłownia na świeżym powietrzu. Tereny te zamieszkują przyjaźnie nastawione wiewiórki, które chętnie podchodzą do osób przemierzających park.
10. Najlepsze restauracje w Kędzierzynie-Koźlu
W Kędzierzynie-Koźlu nie brakuje dobrych restauracji, w których serwowane są dania z różnych stron świata. Na wyróżnienie zasługują jednak dwa lokale gastronomiczne, które specjalizują się w kuchni polskiej i regionalnej. Warto odwiedzić Restaurację Sobieski, w której spróbować można wędlin i pasztetów własnego wyrobu, doskonałych burgerów i steków, a także świeżo wypiekanego pieczywa. Turyści świetnie oceniają także Restaurację Athenę, w której karcie znajduje się bardzo duży wybór dań mięsnych (głównie polskich, staropolskich i śląskich) i deserów.