Paczków to klimatyczne miasteczko w województwie Opolskim, położone niedaleko granicy z Czechami. Miejscowość posiada bogatą historię i liczne zabytki. Wśród nich znajdziemy zarówno obiekty pamiętające średniowiecze, którym Paczków zawdzięcza swoją sławę jako “polskie Carcassonne”, jak i liczne pamiątki rozwiniętych tradycji przemysłowych miasteczka. Nic więc dziwnego, że Paczków chętnie odwiedzają pasjonaci historii i właściwie każdy może tu znaleźć dla siebie coś ciekawego.
1. Mury obronne w Paczkowie
Niezaprzeczalną atrakcją Paczkowa są bardzo dobrze zachowane mury obronne. Niewiele polskich miast może poszczycić się obecnie posiadaniem zabytku takiej klasy, jak 1200-metrowe, osiągające wysokość do 7 metrów mury otaczające Paczków. W ciągu murów zachowało się do dziś 19 baszt łupinowych. Obecne mury i tak są jedynie częścią średniowiecznych fortyfikacji – próżno dziś szukać śladów po niektórych wieżach, fosie czy murze zewnętrznym, na którego miejscu istnieją obecnie miejskie planty – niemniej jednak mury Paczkowa wciąż robią wrażenie.
2. Bramy w Paczkowie
Do zachowanych elementów obwarowań Paczkowa należą także cztery bramy (Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka z wieżami, a także Nyska). Najstarszą i największą jest brama Wrocławska, sięgająca 30 metrów. Wieża jest udostępniona dla zwiedzających, a na jej szczycie zorganizowano punkt widokowy na miasteczko. Warto również odwiedzić bramę Nyską, przy której istnieje możliwość spaceru zadaszoną galerią na murze miejskim. Krótka trasa spacerowa na wysokości ok. 7 metrów prowadzi przez trzy baszty, ganek strzelniczy i hurdycję, pozwalając zobaczyć z bliska konstrukcję fortyfikacji, a jednocześnie cieszyć się ciekawym widokiem na miasto. Trasa spacerowa jest bezpłatna.
3. Ratusz w Paczkowie
Kolejnym interesującym obiektem jest ratusz. Z oryginalnego renesansowego budynku zachowała się jedynie wieża, a całą resztę dobudowano w XIX w. Dziewięciopiętrowa wieża jest udostępniona do zwiedzania. Wewnątrz, oprócz jeszcze jednego ciekawego miejsca widokowego, można podziwiać zabytkowy mechanizm zegarowy z XIX wieku i trzy XVIII-wieczne dzwony.
4. Rynek w Paczkowie
Ogółem paczkowski rynek posiada pewien niekwestionowany urok i dużą wartość zabytkową. Główny plac miasta okalają renesansowe kamienice, nadające temu miejscu niepowtarzalnego klimatu. Pomimo obecności w tym miejscu kilku różnych stylów architektonicznych, zabudowa rynku nie sprawia wrażenia chaotycznej i jest pozbawiona zbędnego przepychu. Można tu również znaleźć również kilka architektonicznych perełek, takich, jak dom przy Rynku 33, w którym zachowało się gotyckie sklepienie gwiaździste przyziemia. Bogatą panoramę historycznych stylów architektonicznych można także podziwiać siedząc przy stoliczku jednej ze znajdujących się tu klimatycznych kawiarni czy restauracji.
5. Dom Kata w Paczkowie
Kolejnym z symbli Paczkowa jest Dom Kata. Jest to zabytkowy XVIII-wieczny budynek, w którym, według legendy, pierwotnie miał mieszkać miejski kat wraz z rodziną. Obecnie Dom Kata przeszedł gruntowną rewitalizację, a w jego wnętrzu urządzono Centrum Informacji Turystycznej i izbę pamięci. Odwiedzający mogą tu obejrzeć wystawę poświęconą historii Paczkowa i folklorowi okolic, a także rekonstrukcję izby domowej kata. Izba Pamięci w Domu Kata odgrywa także ważną rolę w życiu kulturalnym miasta, goszcząc liczne spotkania artystyczne, wystawy i wernisaże.
6. Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Pasjonaci historii przemysłu na pewno nie przejdą obojętnie koło muzeum gazownictwa. Paczków jest bowiem jedynym polskim miastem, w którym w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu miejskiego. Można je podziwiać w muzeum ulokowanym w budynku starej gazowni. Muzeum kładzie duży nacisk na nowoczesne formy przekazu, toteż bardzo duża część ekspozycji jest interaktywna i multimedialna. Ciekawym elementem jest także bogata kolekcja domowych gazomierzy z różnych lat.
7. Metamuzeum Motoryzacji w Paczkowie
Kolejnym godnym polecenia paczkowskim muzeum jest Metamuzeum Motoryzacji, mieszczące się w budynku zabytkowej, odrestaurowanej stodoły. Metamuzeum stawia na naukę poprzez osobiste doświadczenie, dlatego jego główną atrakcję stanowi kilkadziesiąt stanowisk, przy których zwiedzający mogą samodzielnie przeprowadzać różne eksperymenty, poszerzając w ten sposób swoją wiedzę na temat mechaniki i fizyki. Dodatkową atrakcją jest bogata kolekcja zabytkowych samochodów i motocykli.
8. Winnica Poraj w Paczkowie
Sporą atrakcją, choć raczej dla dorosłych gości, jest z kolei Winnica Poraj. Na położonym zaledwie o kilka minut spaceru z paczkowskiego rynku stoku hoduje się kilkanaście odmian winogron, z których powstaje wino Hople. Na miejscu można umówić się na wycieczkę z przewodnikiem, który przybliży tajniki procesu produkcji wina, a także degustację. Przy winnicy funkcjonuje także sklepik z miejscowym winem i akcesoriami. Z winnicy roztacza się piękny widok na centrum Paczkowa i Góry Rychlebskie.
9. Kościół w Paczkowie
Miłośnicy gotyku nie mogą także pominąć kościoła pw. św. Jana Ewangelisty. Ta potężna świątynia jest powszechnie uważana za wybitny przykład sakralnej architektury gotyckiej, a także największy warowny kościół późnośredniowieczny w tej części Europy. Kościół pw. św. Jana Ewangelisty pochodzi z drugiej połowy XIV wieku, choć obecnie posiada trochę dodatków z późniejszych epok. We wnętrzu uwagę zwraca wykorzystanie wielu rodzajów sklepień, w tym rzadkich typów sklepienia gwiaździstego. W kościele można także podziwiać gotyckie rzeźby, w tym dzieła dłuta znanego mistrza Wita Stwosza, oraz imponujący neogotycki ołtarz.