10 Najlepszych Atrakcji w mieście Klagenfurt

fotografia – Pixabay

Klagenfurt to jedno z największych miast w całek Austrii oraz najważniejsza miejscowość Karyntii – górzystego regionu położonego w południowej części państwa, który graniczy z Włochami i Słowenią. Klagenfurt zachwyca turystów swoim malowniczym położeniem między wysokimi wzgórzami oraz przyciąga ich licznymi atrakcjami i wspaniałymi obiektami sportowymi. Miejsce to doceniane jest również przez wybitnych sportowców z Austrii i całej Europy, jako miejsce rozgrywania zawodów sportowych oraz odpoczynku przed kolejnymi wyzwaniami zawodowymi.

Zobacz 10 powodów by zwiedzić Klagenfurt

1. Jezioro Worthersee

Jezioro Worthersee to największy zbiornik wodny w Karyntii oraz najcieplejsze jezioro w całych Alpach. Rozciąga się na obszarze prawie 20km2 i osiąga głębokość ponad 85m. Jest to ważny ośrodek sportowy i turystyczny. Dookoła niego znajdują się liczne trasy piesze i rowerowe, a brzegi wypełniają piękne, piaszczyste plaże. Umiejscowione są tu kurorty wypoczynkowe, obiekty gastronomiczne i rozrywkowe, wypożyczalnie sprzętów wodnych oraz biura oferujące usługi przewodników i instruktorów.

2. Ogród Reptilienzoo

Reptilienzoo to wyjątkowy ogród zoologiczny, który zamieszkują głównie – choć nie tylko – gady. Zamieszkuje je ponad 1000 różnych zwierząt, a największą atrakcję jest ogromny pawilon tropikalny. Na terenie obiektu podziwiać można jaszczurki, węże, żółwie i pająki. Ciekawą atrakcją jest również ogród dinozaurów, w którym umiejscowione są pełnowymiarowe podobizny prehistorycznych gadów.

3. Katedra św. Piotra i Pawła

Katedra św. Piotra i Pawła to główna świątynia miasta i największy kościół protestancki w całej Austrii. Jej charakterystyczna wieża wznosi się ponad zabudowę miasta. W środku znajdują się liczne zabytkowe grobowce, malowidła i wartościowe rzeźby. Warto zwrócić uwagę na wspaniałe sklepienie z bogatymi freskami sufitowymi oraz piękny, zdobiony ołtarz główny.

4. Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej w Klagenfurt posiada ogromną kolekcję dzieł artystów regionalnych i międzynarodowych. Znajdują się tu m.in. obrazy Kiki Kogelnika czy Hermanna Nitscha. Niewielka wystawa zawiera głównie prace z XX wieku, jednak znajdują się w niej także nieco starsze, dziewiętnastowieczne arcydzieła.

5. Minimundus – park miniatur

Minimundus to jedna z najważniejszych atrakcji Klagenfurt. Ten duży park miniatur obejmuje aż 150 modeli różnych budowli z całego świata. Podziwiać tu można m.in. model wieży Eiffla, Statuę Wolności, budynek Opery w Sydney, Tadż Mahal czy Tower of London – wszystkie w wielkości 1:25. Na terenie parku znajdują się również zaciszne miejsca do odpoczynku oraz planetarium.

6. Muzeum Krajowe Karyntii

Muzeum Krajowe Karyntii to z pewnością “must see” podczas pobytu w Klagenfurt. Obiekt podzielony jest na budynek główny (z zachwycającą kolekcją historyczną) oraz placówki o charakterze archeologicznym, przyrodniczym i etnograficznym. W środku budynku głównego znajduje się również wystawa sztuki regionalnych artystów oraz ciekawa kolekcja numizmatyczna.

7. Zamek Schloss Tentschach

Zamek Schloss Tentschach wybudowany został między XIII a XVI wiekiem. Na przepięknym dziedzińcu można obejrzeć wspaniałe arkady filarowe i fasadowe łuki, zaś okna ozdobione są dziewiętnastowiecznymi herbami autorstwa Jakoba Walda. W środku zwiedzać można m.in. sale z oryginalnym wyposażeniem i bogatym ściennym zdobnictwem, dzieła sztuki oraz pałacową kaplicę.

8. Muzeum Roberta Musila

Robert Musil był znanym i cenionym krytykiem literackim i pisarzem, który zasłyną swoją powieścią psychologiczną “Człowiek bez właściwości”. To właśnie w Klagenfurt mieści się muzeum poświęcone jego pamięci. Znajdują się tu liczne pamiątki z okresu twórczości, różne wydania, rękopisy i notatki oraz przedmioty i zapiski z życia osobistego. Niewielki, kameralny obiekt można zwiedzać na własną rękę, jak i z przewodnikime.

9. Ośrodki sportowe

Klagenfurt to miejsce wyjątkowo znane wśród miłośników narciarstwa. Okoliczne wzniesienia pozwalają na wybór pięknych, malowniczych tras narciarskim o różnym stopniu trudności. W pobliżu miasta znajdują się liczne trzysięczniki, doliny oraz zjawiskowe trasy piesze o różnych warunkach. Wypoczywać tu mogą zarówno osoby bez większego doświadczenia we wspinaczce górskiej, jak i zapaleni miłośnicy alpinizmu.

10. Park Narodowy Nockberge

Nockberge to miejsce, w którym zakochają się miłośnicy wspaniałych, zapierających dech w piersiach widoków. Park poprzecinany jest licznymi trasami pieszymi o różnym stopniu trudności, a jego główna trasa – Nockalmstrasse – ciągnie się na długość aż 34km. Bardziej odważni i doświadczeni turyści mogą pokusić się o wejście na najwyższy szczyt w parku czyli Rosennock, który wznosi się na wysokość 2440m n.p.m.

Klagenfurt to miejsce, które otoczone jest licznymi alpejskimi jeziorami (m.in. Kentschacher See, Matschacher See), przy których znajdują się pola kempingowe oraz rozwinięta infrastruktura wypoczynkowa. W samym mieście z pewnością warto zwiedzić liczne uliczki i romantyczne, klimatyczne alejki oraz słynny Rynek Benedyktyński. Pobliskie szczyty górskie umożliwiają aktywny wypoczynek także zimą. Dodatkowo w samym mieście i w jego okolicach znajdują się liczne trasy piesze i rowerowe, które zachwycą szczególnie w letnim sezonie.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić