8 Atrakcji w Wenecji Które Musisz Zobaczyć 🗺️

fotografia – Pixabay

Wenecja jest najpopularniejszym kierunkiem wybieranym na szybką wycieczkę do Włoch. To magiczne miasto na wodzie zwane miastem mostów i kanałów. Jest pełne niezwykłych atrakcji, zabytków architektury wpisanych na listę UNESCO, a ponadto jedynym miejscem, w którym można popływać gondolą po Canal Grande. Takie przejażdżki bardzo często można zobaczyć na filmach kręconych w Wenecji i uważane są za szalenie romantyczne. Nic więc dziwnego, że co roku o każdej porze miasto przyciąga miliony zakochanych. Największą atrakcją Wenecji jest jej położenie na wodzie. Cały transport, który znamy z naszego życia, w Wenecji przeniesiony jest na wodę, dotyczy to nie tylko słynnych gondolierów z gondolami, ale również taksówek, dostawców zaopatrzenia do sklepów i restauracji, karetek pogotowia, policji, a nawet śmieciarek. Poziom wody stale się podnosi i jak spekulują niektórzy Włosi, za 100 lat Wenecja będzie nową Atlantydą.

Wybierając się w podróż do Wenecji i chcąc przepłynąć się gondolą, warto przed wyjazdem sprawdzić, ile taka przyjemność kosztuje. Albowiem atrakcja nie należy do najtańszych. 30-minutowy rejs gondolą może kosztować 80 Euro, natomiast romantyczny 35-minutowy rejs po godzinie 19 to koszt nawet 100 Euro.

W ciągu dnia miasto na wodzie potrafi odwiedzać 100 tysięcy osób, szacuje się, że najmniej zatłoczone ulice są w poniedziałki. A jeżeli chcemy uniknąć tłumów w najbardziej popularnych punktach turystycznych, dobrym rozwiązaniem jest zwiedzanie miasta bardzo wcześnie rano, ok. godziny 6.

1. Canal Grande

Jest jedną z najsłynniejszych atrakcji Wenecji, która posiada około 417 mostów, z czego 4 nad Canal Grande.
To najpopularniejszy i najbardziej reprezentacyjny spośród całej puli 150 kanałów Weneckich. Canal Grande, dzieli miasto na dwie części, mierzy 3800 metrów długości i jest szeroki na 70 metrów, a jego kształt przypomina odwróconą literę „s”.
Wzdłuż jego brzegów wznoszą się wystawne rezydencje, których fasady zwrócone są w kierunku wody. Pod względem architektonicznym budynki mają cechy stylu gotyckiego, barokowego i renesansowego. Na przestrzeni wieków budynki utworzyły długą historię Wenecji, którą można podziwiać, podróżując jednym z wodnych tramwajów wzdłuż kanału.

2. Bazylika św. Marka

Jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Wenecji, znajdująca się na placu św. Marka. Bazylika przy placu św. Marka została wybudowana, aby kupcy weneccy mogli schować w niej drogocenne relikwie, które przywieźli do miasta. Charakterystyczna budowla stylu bizantyjskim została zaprojektowana na planie krzyża greckiego. Budowla robi ogromne wrażenie, a jej wnętrze zachwyca bogatym wystrojem. Na szczególną uwagę zasługuje Pala d’Oro, czyli Złote Tabernakulum będące swoistym arcydziełem stuki zdobniczej.

3. Pałac Dożów

Tuż obok Placu św. Marka znajduje się Pałac Dożów. Dawniej był on siedzibą najwyższych władz Republiki Weneckiej i był chlubą mieszkańców. Po pożarze, który w dużej części zniszczył dawny zachwycający wygląd Pałacu, został on odbudowany na podstawie projektu Antonio di Ponte, który nadzorował budowę zamku w aktualnej jego postaci, jaką możemy podziwiać do dziś. We wnętrzach pałacu Dożów znajduje się bogatą kolekcję wielu niezwykłych dzieł sztuki, są wśród nich płótna wielu wybitnych artystów, m.in. Tintoretta, Tycjana, Veronese. Oprócz obrazów w Pałacu można podziwiać również wystawę broni.

4. Most Rialto

Główny, najszerszy i najwyższy most w Wenecji, najbardziej majestatyczna i charakterystyczna budowla Wenecka. Brzegi Canal Grande łączą cztery weneckie mosty a jednym z najbardziej urokliwych i najstarszych, który powstał około XVI wieku, jest właśnie wspomniany Most Rialto, wzdłuż którego przez lata zamożni Włosi wznosili swoje rezydencje i pałace.
Ta masywna i majestatyczna budowla uznawana jest za centrum Wenecji i jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Po obu stronach mostu znajdziemy dziesiątki sklepów z pamiątkami.

5. Buranoi i Murano

Będąc dłużej Wenecji, warto pomyśleć też o odwiedzeniu wysp położonych na północ od miasta. Burano leży ok. 45 minut drogi wodną taksówką, od centrum Wenecji, dlatego jest tu o wiele ciszej i spokojniej. To idealne miejsce, aby uciec od Weneckiego zgiełku miasta, jest tu bardzo spokojnie i kolorowo. Wyspa słynie z licznych kolorowych domków, które jak głosi legenda, kobiety pięknie malowały, aby wracający do domów żeglujący po morzach mężczyźni mogli łatwiej trafić.

Murano, często jest traktowana jako jedna wyspa połączona kanałami, w rzeczywistości jest to grupa siedmiu małych wysp połączonych mostami. Słynie głównie z wysokiej jakości szklanych produktów, które są tu wyrabiane i sprzedawana jako pamiątki. Są one wytwarzane w kilkunastu historycznych manufakturach.

6. Plac św. Marka

To z pewnością najbardziej znany plac w całym mieście, nazywany często “salonem Wenecji”. Znajduje się w najstarszej części miasta, a początki jego historii sięgają jeszcze IX wieku. Wtedy jeszcze na terenie obecnego placu znajdował się kanał. Plac św. Marka bardzo często jest punktem wyjściowym wielu wycieczek i z pewnością stanowi obowiązkowy punkt zwiedzania miasta, szczególnie do zwiedzania Bazyliki i Placu Dożów.
Oprócz tych wybitnych dzieł architektonicznych, na placu znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i bary, z których można podziwiać niezwykły klimat tego najpiękniejszego salonu świata, jak kiedyś nazwał to miejsce Napoleon Bonaparte.

7. Kampanila

Kampanilą nazwana jest dzwonnica, znajdująca się na Placu św. Marka. Jest to najwyższy budynek w Wenecji, liczący 96 metrów, z którego roztacza się obszerna panorama na całe miasto. Kampanila jest jednym z Weneckich symboli, ze względu na swoje rozmiary, dzwonnica jest widoczna z wielu punktów miasta, a zlokalizowana jest w ścisłym centrum, więc bardzo łatwo do niej dotrzeć. Wysoka wieża zdająca się górować nad miastem robi wrażenie nie tylko z zewnątrz, jej główną atrakcją turystyczną jest znajdujący się na samej górze punkt widokowy, z którego rozpościera się obszerna panorama na całą Wenecję. Wejście na taras widokowy jest płatne jednorazowo ok. 10 Euro, w cenie jest wliczony wjazd windą na 96 piętro i podziwianie rozległej panoramy miasta.

8. Most Westchnień

Ponte dei Sospiri, bo tak po włosku brzmi nazwa mostu. Most łączy Pałac Dożów z budynkiem, który w służył dawniej jako więzienie. Nazwa mostu wzięła swój początek właśnie z tych czasów, kiedy to skazanych prowadzono mostem do więzienia i z tegoż mostu bardzo często po raz ostatni spoglądali na Wenecję, wzdychając ze smutkiem. Mimo że historia mostu nie ma romantycznego zakończenia to dziś Most Westchnień według miejscowych, jeśli zakochani przepłyną pod mostem gondolą o zachodzie słońca i pocałują się tuż pod mostem, ich miłość pozostanie wieczna. Taka właśnie jest Wenecja, romantyczna i interesująca, a jej mieszkańcy posiadają wiele tego typu podobnych historii, które dotyczą różnych fragmentów miasta. Most jest udostępniony turystom zwiedzającym Pałac Dożów.

4.2/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić