10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Neapol

fotografia – Pixabay

Neapol to miasto w południowych Włoszech, położone na brzegu Zatoki Neapolitańskiej pomiędzy Wezuwiuszem a Polami Flegrejskimi. Jest to trzecie pod względem wielkości miasto włoskie, które próźno porównywać z Mediolanem czy Rzymem. Cały urok Neapolu polega na pięknie wynikającym poniekąd z brzydoty i zaniedbania, choć trzeba przyznać, że widok na Zatokę zapiera dech w piersiach. Stolica Kampanii jest miastem o wiele biedniejszym niż Rzym, a sytuacji nigdy nie ułatwiała prężnie działająca w mieście mafia. Wąskie uliczki często zawalona są śmieciami i meblami, a dźwięk klaksonów z wszechobecnych skuterów postawiłby na nogi zmarłego. Jednak w tym zgiełku kryje się mnóstwo zabytków, a miejscowa pizza nie ma sobie równej. Wielu ludzi wbrew sobie ulega nieoczywistemu urokowi Neapolu.

Co warto zobaczyć podczas wycieczki?

1. Wezuwiusz

Wezuwiusz stanowi jedną z największych atrakcji dla tych, którzy postanawiają odwiedzić Neapol. Znajdujący się na Półwyspie Apenińskim masyw stanowi dziś jedyny czynny wulkan na kontynencie europejskim. Choć jego aktywność rozpoczęła się około szesnastu tysięcy lat temu, do dziś najpopularniejszą erupcją wulkanu była ta, do której doszło w roku 79. To wtedy właśnie z powierzchni niemal całkowicie zniknęły trzy miasta: Stabie, Herkulanum i Pompeje. Wulkan można podziwiać z wielu punktów widokowych w całym mieście, a najpiękniej prezentuje się podczas zachodu słońca, kiedy promienie rozlewają się wokół niego, tworząc wrażenie płynącej lawy.

2. Pompeje

Drugą atrakcją, która nie znajduje się bezpośrednio w Neapolu, jednak to właśnie dla niej ludzie z całego świata przylatują do miasta, są wspomniane Pompeje. Zwiedzanie ruin miasta, które zostało zgładzone podczas erupcji wulkanu w 79 roku, doskonale pokazuje skalę zniszczeń, ale również niesamowicie rozwinięte miasto, które w tym miejscu funkcjonowało. Pompeje to olbrzymi obszar z amfiteatrami, dzielnicami kupieckimi, łaźniami i wspaniałymi monumentami. Przed starożytną częścią miasta znajdują się pawilony, w których można zobaczyć odlewy przedstawiające mieszkańców w momencie śmierci pod gorącym popiołem. W Pompejach można poczuć atmosferę starożytnego miasta i wyobrazić sobie, jaką drogę pokonywali mieszkańcy miasta, aby z domów udać się na przedstawienie teatralne albo na zakupy. Niedokończone freski dodatkowo potęgują wrażenie rozwijającego się miasta, gdzie życie zostało zgaszone za sprawą tajemniczej góry, która nagle zaczęła dymić i powodować wstrząsy – jak o Wezuwiuszu pisano tuż przed tragedią.

3. Castel dell’Ovo

Castel dell’Ovo to średniowieczny zamek znajdujący się w pobliżu centrum Neapolu, a swoją nazwę, w tłumaczeniu Zamek Jajeczny, zawdzięcza średniowiecznej legendzie o magicznym jajku Wergiliusza. Rzymski poeta miał być w posiadaniu takiego, a kiedy zmarł, jajko miało zostać wmurowane w fundamenty zamku na szczęście. Zamek w obecnym kształcie został wybudowany w XII wieku przez Normanów i był rezydencją królewską. Jego znaczenie drastycznie spadło, kiedy Karol I Andegaweński kazał wybudować nowy zamek. Wówczas Castel dell’Ovo stał się siedzibą królewskich urzędników i miejscem, w którym przechowywano skarb. Budowla jest dziś ważnym zabytkiem i charakterystycznym elementem panoramy miasta.

4. Castel Nuovo

Castel Nuovo był zamkiem wzniesionym wskutek inicjatywy Karola I Andegaweńskiego, który usunął Zamek Jajeczny na margines. Budowę zamku rozpoczęto w 1279 roku i zakończono trzy lata później. Na przestrzeni lat w zaku rozgrywały się historyczne wydarzenia, a z czasem stał się on również centrum sztuki. Obecnie na jego terenie znajduje się muzeum, w którym można poznać jego historię i zauważyć, jak zmieniał się odkąd go wybudowano. Stanowi centrum historycznej części miasta i jest imponującą ozdobą Neapolu, którą widać zarówno z zatoki, jak i z punktów widokowych w różnych częściach miasta.

5. Galeria Umberto

Galeria Umberto to pasaż handlowy w stylu neorenesansowym, którego największą ozdobą jest dach ze stali i szkła oraz monumentalne kolumny. Jest to jedna z najpiękniejszych galerii tego typu na świecie, która doskonale wpasowuje się w historyczną aurę miasta. Budowla powstała w 1890 roku, a na początku wieku XX był miejscem spotkań inteligencji. Dziś w środku znajduje się mnóstwo sklepów, butików, restauracji i kawiarni. Jest to miejsce, w którym zakochają się wielbiciele zakupów, a ci, którzy nie przepadają za galeriami handlowymi, w ogóle nie poczują tam, że właśnie znajdują się w jednej z nich. Z galerii bardzo blisko jest na najsłynniejszą ulicę w Neapolu, czyli via Toledo.

6. Via Toledo

Via Toledo to szeroka arteria w centrum miasta, po bokach której znajdują się wspaniałe kamienice, a nawet świątynie. Jest to centrum handlowe i kulturalne miasta, gdzie znajdują się nie tylko luksusowe sklepy i drogie restauracje ze świeżymi owocami morza, ale również siedziby banków i ważne dla miasta instytucje. Spacer ulicą Toledo to przeciskanie się przez tłumy turystów niemal o każdej porze dnia, a za dnia na ulicach rozstawione są również kramy z wszelkiego rodzaju pamiątkami i rękodziełem. Warto zaglądać w boczne uliczki, ozdobione lampionami, sztuką uliczną i wypełnione zapachami przepysznego jedzenia w wersji nieco tańszej niż na głównej ulicy.

7. Cimitero delle Fontanelle

Cimitero delle Fontanelle to wykuty w skale cmentarz stanowiący jedną z najmroczniejszych, ale robiących wielkie wrażenie atrakcji w Neapolu. Już w XVI wieku z powodu przepełnienia krypt, zaczęto przenosić szczątki zmarłych do kamieniołomu, na miejscu którego znajduje się dzisiaj cmentarz Fontanelle. Jednak po epidemii dżumy i cholery w XVII wieku przybylo tutaj aż czterdzieści tysięcy czaszek i kości, które dziś zajmują niemal całą przestrzeń cmenatrza. Czaszki znajdują się w gablotach podziemnych, na ziemi i ścianach, a na niektórych z nich leżą monety, dzięki którym żywi zawierają umowę ze zmarłymi. Według legendy jeśli ktoś zaopiekuje się szczątkami w Cimitero delle Fontanelle, z pewnością trafi do nieba. W tym nietypowym wnętrzu znajdują się również kaplica, w której odbywają się msze, a także autentyczne trumny członków rodziny królewskiej.

8. Narodowe Muzeum Archeologiczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu to miejsce, w którym zgromadzono najważniejsze obiekty ze zniszczonych przez Wezuwiusza w 79 roku miast, takich jak Herkulanum i Pompeje. Znajdują się tutaj najcenniejsze zabytki archeologiczne w całych Włoszech, a miejsce to jest pozycją obowiązkową dla każdego archeologa lub wielkiego wielbiciela starożytności na świecie. Sam budynek, w którym znajduje się muzeum, został zbudowany pod koniec XVI wieku jako koszary kawalerii. Dziś jego mury mieszczą dzieła z czasów greckich i rzymskich, a także z epoki renesansu.

9. Pałac Królewski

Pałac Królewski w Neapolu był jedną z czterech rezydencji dynastii Burbonów, która panowała tutaj w XVIII i XIX wieku. Budowla postała już wcześniej, jednak na przestrzeni dekad była wielokrotnie remontowana i zmieniana, a w trakcie drugiej wojny światowej poważnie uszkodziła ją bomba. Obecnie w pałacu znajduje się muzeum, Bibliotek Narodowa, urzędy miejskie oraz najstarszy we Włoszech teatr operowy. Przez kompleksem znajduje się piękny dziedziniec, a główną fasadę można podziwiać z Placu Plebiscytu. Jest to jedna z najpopularniejszych budowli w mieście, której zdecydowanie warto poświęcić więcej czasu, by rozejrzeć się również po jej imponujących, marmurowych salach.

10. Kuchenne doznania w Neapolu

Od strony kulinarnej Neapol jawi się jako raj na ziemi dla wielbicieli włoskiej kuchni i świeżych owoców morza. Ze względu na swoje położenie nad Morzem Tyrreńskim, w każdej restauracji można zamówić doskonałe ośmiornice, mule z cytryną i pieprzem, homary i krewetki. Jest to również ojczyzna pizzy, a margherita miała powstać właśnie w tym mieście. Składniki klasycznej pizzy miały odzwierciedlać barwy na fladze włoskiej: pomidory to czerwień, bazylia to zieleń, a mozzarella to biel. W całym mieście znajduje się również mnóstwo lokalnych sklepików, w których można kupić świeże zioła, intensywne w smaku pomidory i mozzarellę w zalewie prosto z beczki, a wszystko to nie smakuje tak dobrze nigdzie indziej na świecie. Warto więc zwiedzać Neapol stołując się w uroczych knajpkach, zamiast w europejskich czy światowych restauracjach sieciowych.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić