9 Największych Atrakcji w Mieście Birmingham

fotografia – Pixabay

Birmingham to drugie co do wielkości miasto w Anglii, położone w hrabstwie West Midlands. Choć kojarzy się przede wszystkim z przemysłem, jest również bardzo ważnym ośrodkiem akademickim i kulturalnym. Sieć kanałów, którymi miasto jest poprzecinane od XVIII wieku, przewyższa długością nawet kanały w Wenecji. To również wtedy miasto stało się centrum przemysłowym, a w kolejnym stuleciu miało się znacznie rozrosnąć i zyskać prawa miejskie. Naloty bombowe podczas drugiej wojny światowej sprawiły, że konieczna była odbudowa sporej części Birmingham, jednak dziś można tutaj znaleźć mnóstwo zabytków stojących w cieniu szklanych wieżowców i nowoczesnych gmachów.

Co warto zobaczyć podczas wycieczki do Birmingham?

1. Centrum Handlowe Bull Ring jest jedną z najnowocześniejszych atrakcji miasta. Jak w większości tego typu obiektów, w środku znajdziemy mnóstwo ekskluzywnych butików, sklepów słynnych marek, knajp i restauracji. Najciekawsza jest jednak konstrukcja budynku, czyli obła bryła ze szkła z przejściem w formie przeszklonego mostu. Całość przypomina statek kosmiczny innej cywilizacji i robi spore wrażenie z zewnątrz.

2. The Electric Cinema to najstarsze kino w Anglii, które rozpoczęło swoją działalność w 1909 roku. To właśnie tutaj w tym samym roku wyświetlono w Anglii pierwszy niemy film. Kino to funkcjonuje do dzisiaj i dzięki temu można przekonać się, jak wyglądały sale kinowe ponad sto lat temu. Można również udać się na seans – dziś wyświetlane są tutaj różne arcydzieła światowego kina, a przed świętami filmy świąteczne, które wraz z niezwykłym klimatem tego miejsca potrafią wprowadzić w widzów w prawdziwie świąteczny nastrój.

3. Gas Street to jedna z najpopularniejszych ulic w całym Birmingham. Ciągnie się ona wzdłuż odrestaurowanych kanałów, a dookoła wszędzie widać kameralne i urocze galerie sztuki, nastrojowe knajpki i postindustrialne budynki. Atmosfera na tej ulicy to mieszanka przemysłowego ducha XIX wieku i artystycznej bohemy, dlatego najlepiej będą się tutaj czuli miłośnicy sztuki, historii i pysznego jedzenia. Jest to również doskonałe miejsce na długi spacer w ciszy i z dala od ruchliwych ulic.

4. National Sea Life Centre to spore akwarium, w którym znajduje się ponad sześćdziesiąt gatunków zwierząt morskich i słodkowodnych. W obiekcie znajdują się przeszklone korytarze, wokół których rozpościera się woda wypełniona morskimi stworzeniami. Miejsce to jest świetnym pomysłem na wycieczkę rodzinną, a dzieci będą zachwycone mogąc z bliska zobaczyć zwierzęta rzadko spotykane w naturze. Tym bardziej, że specjalne bilety dla dzieci uwzględniają również wizytę w legolandzie. Nie znaczy to jednak, że jest to miejsce tylko dla najmłodszych. Dorośli, których interesuje najmniej zbadana sfera naszej planety, a więc życie podwodne, mogą również dowiedzieć się wielu ciekawostek na ten temat.

5. Ikon Gallery to miejsce, w którym można spędzić cały dzień, podziwiając czasowe i stacjonarne wystawy współczesnych artystów. Znajdują się tutaj zarówno obrazy, jak i zdjęcia, rzeźby, instalacje i konstrukcje artystyczne. Wstęp do galerii jest zupełnie darmowy.

6. Katedra Saint Chad’s w Birmingham to główna świątynia miejskiej archidiecezji. Została wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku w stylu neogotyckim, o czym świadczą strzeliste wieżyczki i wąskie okna. Została zaprojektowana przez angielskiego architekta Augustusa Welby Northmore Pugina, którego największym dziełem w życiu jest słynny Pałac Westminsterski w Londynie. W 1941 roku papież, Pius XII, ustanowił katedrę mniejszą bazyliką. Jest podręcznikowym przykładem neogotyku w architekturze i warto zobaczyć ją na żywo, aby docenić ten styl.

7. Winterbourne House and Garden to wspaniały publiczny ogród, w którym znajdują się liczne gatunki kwiatów, krzewów i drzew. Zwiedzający mogą tutaj podziwiać barwne rabaty i klomby, potoki z malowniczymi mostkami i pergole. To miejsce wprost wymarzone na romantyczny spacer we dwoje albo rodzinne wyjście po obiedzie w jednej z lokalnych knajp. W ogrodzie można zapomnieć o całym świecie i kontemplować naturę albo cieszyć się ciszą i pięknym zapachem kwitnących kwiatów.

8. Birmingham Wildlife Conservation Park to niewielkie zoo, w którym jednak znajduje się sporo rzadkich gatunków zwierząt, w tym pandy czerwone, surykatki, wydry, rzadkie gatunki małp i dzikich kotów oraz mnóstwo gadów i płazów z całego świata. Dzieci będą zachwycone, a na terenie zoo znajduje się przyjemna kawiarnia, w której można odpocząć po kilku godzinach odkrywania świata zwierząt.

9. Lickey Hills Country Park to park wiejski niedaleko Birmingham, w którym świetnie będą czuli się wszyscy zwolennicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz kontaktu z naturą. Znajduje się tutaj sporo szlaków, dzięki którym możliwe jest wygodne eksplorowanie parku i podziwianie miejscowej fauny i flory. Niektóre miejsca są szczególnie przyjazne dla dzieci, na przykład plac zabaw, jednak większość obiektu stanowi po prostu bujna roślinność.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić